useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1562 - 1563next >
Charter: 2209
Date: 2. červenec /15/62
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, slibuje zaplatit na sv. Jiří Anýžce a Anně Žateckým z Weikersdorfu 5 000 kop grošů českých, které mu půjčil jejich otec Vojtěch Žatecký z Weikersdorfu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2210
Date: 6. červenec 1562
AbstractPurkmistr a rada města Zhořelce (Görlitz) na žádost Jiřího a Kryštofa bratranců z Gersdorfu (Girsdorff) na Tauchritz vidimují listinu z 19. července 1380 (frýdland - Fridland), jíž Hanuš a Oldřich z Biebersteinu (Bebirstein) na Žarech (Soraw) a Beeskově (Besskaw) podle přání svého strýce Zenka (Zenkh) z Donína (Donyn) dávají nové zřízení faře v Tauchritz (Tuchratz) statky, které strýc koupil za jistou sumu: v Neundorfu (Neuendorffe bei dem Koltperge) na (Rinneberge) šosovné ze 6 lánů (z každého na sv. Valpurgu a Michala po 22 groších, na sv. Michala i 2 měřic ječmene, 2 žita, 2 ovsa, dále 1 lán tamtéž s platem 6 grošů na sv. Valpurgu a 18 na sv. Michala a 2 měřice vína, 2 žita a 2 ovsa a šosem jako z minulých lánů). Dále 5 1/2 šilinku grošů z 1/2 poplužního dvora tamtéž (na sv. Valpurgu 2 šilinky a na sv. Michala 3 1/2). Tyto statky koupil svobodné, bez robot aj., s vyšším i nižším soudnictvím s výjimkou ztráty hrdla a ruky a pokuty z oněch 6 lánů a dále 1 hřivnu platu z 1 lánu v (Adlinigsdorff). Farář a jeho nástupci mají za to vždy v neděli, v pondělí, ve středu a v pátek sloužit mše, a kromě toho o všech svátcích.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2211
Date: 8. červenec 1562 (chybně 1662)
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, obnovuje a potvrzuje kramářům Starého Města pražského na jejich žádost privilegia obsažená v majestátu krále Vladislava z 16. století 1497 (Pražský hrad) (ČG - L, Srv. číslo inventární 523), která jim před časem zrušil, a přikazuje purkmistru, konšelům a obci Starého Města, aby tyto výsady kramářů zachovávali.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2212
Date: 10. červenec 1562
AbstractJiřík Hora z Ocelovic a Jindřich Hokovský z Hokova uzavírají smlouvu mezi Jaroslavem Libštejnským z Kolovrat a Havlem, mlynářem v Cárce, podle které prodává mlynář panu Jaroslavovi svůj mlýn v Cárce za 700 kop míšenských, které má pan Jaroslav splácet od roku 1564 o masopustě po 50 kopách míšenských, dav ihned závdavkem 100 kop a o příštím sv. Havlu dalších 100 kop.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2213
Date: 16. červenec 1562
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, dává Petrovi Rausendorfovi (Rasndorfovi) z Plakvic za služby jeho a jeho otce France, fořtmistra na Křivoklátě, výplatu vsi Čerňovice na Plzeňsku a zaručuje mu nevyplácet ho po dobu života.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2214
Date: /7. srpen 1562/
AbstractVýpisy ze smlouvy o dolech na Grabštejnském panství ''s povolením císaře Ferdinanda slavné paměti''. 1) /1562, srpen 7./ Albrecht purkrabí z Donína prodal Jiříkovi Mehlovi /ze Střelic/ (Mhelovi) pustý zámek Rajmund, doly na zlato, stříbro, měď a olovo a městečko Andělská Hora (Englssperk), Panenská Hůrka (Frauenberg) se vzrostlými lesy, zvláště tisovými; na svých dvou prodaných dílech si vyhradil polovici užitků z hor ze všech kovů kromě železa. Vymínil si také panství a vrchnost na desátek, koupi stříbra (sylberkauf), třetí díl ''erb - kukusů'' na všech dolech na panství. Perkmistr a úředníci mají skládat přísahu oběma stranám a oběma činit počet. Jiřík Mehl i Albrecht z Donína a jejich dědici mají povolovat pávování kverkům; dříví kverkům na 4 dědičné kukusy má dodávat pouze Jiřík. Albrecht si nemá činit nárok na žádné lesy. 2) /1562, srpen 28./ Kryštof purkrabí z Donína prodal Jiříkovi Mehlovi pustý zámek Rajmund, ves Suchá (dnes Křižany t. Suchá) s doly na zlato, stříbro, měď, olovo atd., se vzrostlými lesy, zvláště tisovými, nic si nevyhrazuje ... /nedokončeno/.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2216
Date: 14. srpen /15/62
AbstractViz ČG - L, číslo inventární 2215.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2215
Date: 14. srpen /15/62
AbstractMístopísař Jan Vojkovský z Milhostic vydává s povolením Volfa z Vřesovic, nejvyššího písaře, pod pečetmi místokomorníka Melichara Stolinského z Kopist a svou vlastní výpis z DZM 232 z téhož dne, kterým se Vilém Vrbík z Tismic přiznává, že je dlužen své manželce ALžbětě z Paběnic a jejím dědicům 100 kop grošů českých, a postupuje jim všechen svůj majetek.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2217
Date: 15. srpen 1562
AbstractVilém Gall, služebník arciknížete Ferdinanda, jménem svých dvou bratří-tridentského kanovníka Julia a Ludvíka Galla, jimž dal císař Ferdinand za zásluhy jejich otce lékaře Dr. Ondřeje Galla 2 000 zlatých rýnských listem z 1. září /15/60, se zavazuje vyplatit jejich maceše Alžbětě podle smlouvy 1 800 zlatých rýnských věna.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2218
Date: 18. srpen 1562
AbstractFerdinand /I./, císař římský, král uherský a český, uděluje z císařské moci bratřím Albrechtovi a Kryštofovi Schüdtlingům šlechtický erb (štít o 5 polích: 1., 3., 5. červená, ostatní stříbrná, v zadní polovině červená hvězda, v přední žlutý lev).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2219
Date: 1. září 1562
AbstractHynek a Karel bratři Vrábští z Vrábí obnovují revers, kterým se jejich otec Jan Vrábský 20. srpna 1547 vzdal honitby na svých manstvích ve prospěch krále, za což mají dostávat 3 jeleny, 4 srny a 20 bažantů ročně a podle určení nejvyššího lovčího štvát zajíce na svých gruntech a na královských v okolí Kochánek, Předměřic a Mečeříže a ulovit si časem koroptev podle povolení komory ze 17. srpna 1562.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2220
Date: 2. říjen 1562
AbstractJan Bořita z Martinic a jeho rukojmí Jan mladší z Lobkovic, Jáchym z Hradce, Volf z Vřesovic a Burian Trčka z Lípy na místě všech tří stavů se přiznávají, že jsou dlužni purkmistrům a radám Starého a Nového Města pražského 250 kop grošů českých splatných na příštího sv. Jiří.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2221
Date: 4. říjen /15/62
AbstractVilém z Bellenstrasu (Pilenstrass) potvrzuje, že obdržel od rukojmích zemřelého Jaroslav z Pernštejna 900 tolarů, které mu půjčil.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2222
Date: 16. říjen 1562 (chyba v dataci: úterý sv. Havla, 1562 bylo sv. Havla v pátek)
AbstractMístopísař Českého království Jan Vojkovský z Milhostic vydává na rozkaz nejvyššího písaře Volfa z Vřesovic na Doubravské Hoře, presidenta české komory, a pod pečetmi místokomorníka Českého království Melichara Stolinského z Kopist a svou vlastní výpis z desk zemských listiny krále Vladislava /Jagellonského/ z 1. listopadu 1514 (Budín) (ČG - L, Srv. číslo inventární 746, 747), jíž Mikuláši purkrabímu z Donína na Grabštejně a dědicům osvobodil /z manství/ a dal do dědičného vlastnictví s právem svobodného disponování jeho zámek Grabštejn (Grabssteyn), pod ním ležící městečko Grabštejn (Greffental) se svobodným trhem a poplužní dvůr, dále zbořený hrad Falkenburg (Ffalkmburgk), městečko Chrastava se svobodným trhem a clem, městečko Hrádek nad Nisou (Grota) se clem a dvorem, dvůr Bořice (?) (Borczycz), ves Václavice (Weczwald) se clem a svobodnou silnicí, Chotyně (Keten), Radčice (?) (Roczendorff), Donín (Denes), Loučná (Girsstorff), Horní (Horzeyssy) a Dolní (Dolny) Chrastava, Machnín (Machndorff), (Ditersstorff), Zdislava (Ssambachow), Heřmanice (Hermsstorff) a Kněžice (Herendorff), Petrovice (Petrsstorff), manství v Ruprechticích (Ruprsstorffu), manství v Bulovce (Bulendorffu) a Oldřichově na Hranicích (? - Walesstorffu), příslušející ke Grabštejnu, s lény a kostelními poddacími, pustý hrad Rajmund (Romanth) se svobodným manstvím, rychtami a vrchními právy, vsi Heřmanice (Hernsstorff), Svárov (Ssswore), Mühlberg (Milberk), Krásná Studánka (Ssenborn) a Radčice (?) (Rozendorff) se všemi doly. Z výtěžených kovů nebudou povinni odvádět králi urburu ani desátek. Větším i menším úředníkům zemských desk se nařizuje vložit tuto listinu na požádání do desk. - Listina byla instabulována 9. října 1515.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2223
Date: 10. prosinec 1562
AbstractWolf Hinderholz, veřejný notář, zlistiňuje jednání o podání spelace kverků na Tříkrálovské a bachmanově štole proti nálezu jáchymovského soudu v jejich sporu s kverky na Červeném dole.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2242
Date: 1563 (datum neopsáno; stejná ruka jako ČG - L číslo inventární 2228)
AbstractFerdinand /I., císař římský a král uherský a český/, povoluje Jáchymu Schmidtovi na Zarech (Soraw) za jeho služby v úřadě purkmistra města Zhořelce (Gorlitz), že kdyby nechtěl být nadále purkmistrem a členem rady, chtěl být zproštěn městských úřadů nebo dokonce měšťanského práva, má mu to být kdykoliv umožněno, a to bez náhrady a bez všech překážek a nemá mu to být v budoucnu na škodu. Nařizuje zemským fojtům a hejtmanům v Horní Lužici a městské radě ve Zhořelci toto Schmidtovo právo respektovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2241
Date: 1563
AbstractVyúčtování příjmu 26 centnéřů 48 liber mědi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2226
Date: 19. únor /15/63
AbstractJan z Weitmile na mosteckém hradě vysvědčuje, že při skládání jeho účtů při císařské komoře 15. února /15/63 nebylo možno učinit počet ze čtvrtého dílu pomezního cla na chomutovské silnici, jež držel podle císařského obdarování, až do postoupení Chomutova arciknížeti, a to proto, že nebyl k dispozici úředník pomezních cel, a slibuje, že zjistí-li se, že přijal více cla než podle císařského majestátu směl, rozdíl císaři zaplatí; zemře-li mezitím, učiní tak jeho dědici a držitelé jeho statků.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2227
Date: 12. duben /15/63 (montag in ausgang des Ostermarckts)
AbstractKryštof z Karlovic na Červeném Hrádku (Rotenhaus) a Hermsdorfu (Hermanssdorff), nejvyšší hejtman v Jáchymově (Sant Joachimstal), slibuje a zaručuje se svým majetkem svému švakru Niklovi ze Šumburka (Schonberg) na Šumburku, který se uvolil půjčit císaři /Ferdinandu I./ k původním 9 000 tolarům, jež mu půjčil dříve jménem svého bratra Antonína ze Šumburku, ještě 2 000 tolarů a vyplatit tuto sumu ke Kryštofovým rukám, že mu v 4 - 5 týdnech bude podle sjednaných podmínek vydán nový dlužní list stejného znění s předchozím a se stejnými ručiteli a dvěma dalšími - p. z Bünau na Děčíně (Tetschen) a Planckensteinem; tento delší termín je nutný, protože císař dlí v Innsbrucku (Insbruck) a dlužní list je třeba zaslat až tam k podpisu a zpečetění. Starý dlužní úpis zůstává zatím v platnosti. Kdyby list ve stanovené lhůtě nebyl vydán, nastoupí Kryštof do 8 dnů od vyzvání ležení ve Freibergu.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2228
Date: 23. duben /15/63
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, jemuž Jáchym Schmidt na Žarech (Soraw) půjčil 1 500 zlatých rýnských v tolarech (po 60 krejcarech) na 2 roky, slibuje Jáchymovi i jeho dědicům, že jim tuto sumu na sv. Jiří roku /15/65 zaplatí ve Zhořelci (Gorlitz) a že bude platit úrok 6 zlatých rýnských z každého 100 (polovinu na sv. Michala a sv. Jiří). Jako ručitele staví purkmistra a radu města Bolesawiec (Buntzlaw) a tamního měšťana Františka Beyera, kteří se mají přimět k placení a na jejichž statcích (s pomocí příslušné vrchnosti) se v případě králova nezaplacení může Jáchym a jeho dědici hojit a disponovat s nimi až do zaplacení dlužné sumy, úroků a škod. Jáchym a jeho dědici mohou tento list postoupit, prodat, zastavit apod. Kdyby Jáchym půjčku prodloužil přes 2 roky, tento list zůstane v platnosti. Ručitelé se zaručují za sumu 1 500 zlatých rýnských a 6% úrok a slibují krále v dluhu zastoupit.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2229
Date: /po 23. dubnu 1563/
AbstractSeznam částek, které česká města zapůjčila císaři Maximiliánovi /II./ na sv. Jiří 1563, s termíny placení: na sv. Jiří /15/66 měly být splaceny sumou uvedené dluhy Českým Budějovicím, Klatovům, Kadani, Žatci a Plzni, příštího sv. Jiří Domažlicím, Písku, Sušici, Vodňanům, na sv. Jiří /15/68 Lounům, Litoměřicím, Rakovníku, Ústí, Mostu, Kolínu, Nymburku a Českému Brodu (všem s úrokem s vyjímkou Plzně a Českého Brodu). Úhrnná suma činí 8 871 kop 25 grošů 5 peněz českých. - Připsány dluhy k sv. Jiří 1567: Pardubickým 525 a 1 000 kop grošů českých, Burianu Svitkovskému 200 a Mikuláši Tumbergerovi (Tumpergarovi) 750 kop grošů českých. Přiložen soupis dluhů města za koupi pardubického panství 1563 (města druhé a třetí skupiny, částky totožné jako v předešlém seznamu).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2230
Date: 26. duben 1563
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí - Jan Bořita z Martinic na Smečně, karlštejnský purkrabí, Jan Leskovec z Leskovce na Horní Cerekvi (Cekvici) a Jiřík Kokořovec z Kokořova na Šťáhlavech se přiznávají Janovi staršímu Vratislavovi z Mitrovic na Skřipli a jeho dědicům k dluhu 1 000 kop grošů českých pražských (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích) a zavazují se tento dluh zaplatit za rok na sv. Jiří nebo 2 týdny po tomto termínu, i s úrokem podle nového nařízení, a to v groších pražských, pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 7 mil od Prahy; věřitelé mohou dluh vymáhat, jako by na to měli pergamenový list s uvedením rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2231
Date: 28. červenec 1563
AbstractKarel, král francouzský, prohlašuje, že jsou platny podpisy jeho rady Klaudia Delaubespine, který podepsal vidimus dvou mírových smluv.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2232
Date: 7. srpen 1563
AbstractPurkmistr a rada horního města Horního Slavkova (Schlackenwaldt) vydávají králi /Ferdinandu I./ revers, jímž slibují, že mu nahradí škody způsobené jeho bečovskému (Betschaurischen) mlýnu jejich mlýnem na Teplé (Toppel), který si podle králova souhlasu postaví. Tento souhlas jim král udělil s podmínkou, že vydají takovýto revers, v náhradu za to, že jejich dosavadnímu ve Slavkově ležícímu mlýnu bude brzy odňata voda pro štoly Kašpara Pluha, na nichž má král největší podíl.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2233
Date: 17. srpen 1563
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král německý, uherský a český, z císařské moci udílí Zikmundu Paumgarterovi, jeho manželským potomkům a jejich dědicům atd. erb (na němž je v černém poli žlutý plot, za ním vedle sebe 3 jedle přirozené barvy, přikryvadla černožlutá a v klenotu plot se stromy jako na erbu).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2234
Date: 21. srpen 1563
AbstractMarkyta, vážná ze Starého Města pražského, vysvědčuje, že odvážila pro potřebu císaře jihlavskému měšťanu Hanuši Odlerovi 18 centů 6 liber mědi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2235
Date: 17. září /15/63 (podle souvislostí jde o rok 1561)
AbstractKašpar Purkrabí z Donína (Dhonaw) na Straupitz, jemuž císař Ferdinand /I./ podle kupního a lenního listu z 1. září /15/61 prodal panství Königsbrück (Khunigsprugkh) v Horní Lužici, lteré císaři připadlo jako odumřelé léno po Kašparově bratranci Kryštofovi purkrabím z Donína, a to za 40 000 tolarů (po 71 krejcarech), kteroužto sumu určil, aniž to Kašparovi dříve oznámil, vyplatit arcivévodovi Ferdinandovi, zavazuje se za sebe i za své dědice, že obdrží-li řečené panství, vyplatí arciknížeti k rukám budyšínského hejtmana na budyšínském úřadě na sv. Havla /1561/ 20 000 tolarů, na sv. Jiří /15/62 částku 10 000 tolarů (sníženou o 2 764 tolarů 22 grošů 6 peněz bílých, na něž je odhadnuta ves Lückersdorf (Luckherssdorff) a o 200 tolarů za dům na hradském lénu v Budyšíně, jež si císař vyhradil, a konečně o církevní platy, jež jsou na panství zapsány); posledních 10 000 tolarů zaplatí na sv. Havla /15/62; jinak se arcikníže uváže opět v držbu panství, až do zaplacení.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2236
Date: 9. říjen /15/63
AbstractKryštof z Karlovic na Červeném Hrádku (Rotenhaus) a Hermsdorfu (Hermansdorff), nejvyšší hejtman v Jáchymově (S. Joachimstal), který se zaručil svému švakru Niklovi ze Šumburku (Schonberg) na Šumburku, že mu bude v jisté lhůtě vydán a zaslán císařský dlužní list na 11 000 tolarů, zapůjčených císaři o lipském velikonočním trhu, což se však pro nepřítomnost některých ručitelů nestalo, slibuje Niklovi, že se bude nadále starat o vydání tohoto dlužního listu, a nestane-li se to do 4 týdnů, nastoupí ležení a dodrží všechny podmínky uvedené ve své předchozí listině (Viz ČG - L, číslo inventární 2227).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2237
Date: 16. říjen 1563
AbstractJáchym ze Švamberka (Schwanwergk) na Kynžvartě, komorní rada a purkrabí Chebu, který půjčil císaři /Ferdinandovi I./ 10 000 tolarů (po 30 bílých groších) na 6% úrok na dobu 2 let, která vyprší na sv. Jiří, tj. 24. dubna 1564, postupuje císařův dlužní list na tuto sumu i úrok, který Jáchymovi nebyl dosud placen, svému švakru Jáchymu Šlikovi hr. z Passaunu na Holiči (Weyssenkirchenn), Rabštejně a Ostrově (Schlagkenwerdt) a jeho dědicům a zříka se za sebe i za své dědice všech nároků na tuto sumu i na úrok.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2238
Date: 3. listopad 1563
AbstractFerdinand /I./, císař římský a král uherský a český, a jeho rukojmí Jan Bořita z Martinic na Smečně, karlštejnský purkrabí, Jan nejmladší z Lobkovic na Krakovci, apelační rada, Petr Chotek z Vojína na Vraném, Jan Čabelický ze Soutic na Týně nad Vltavou, Jiřík Žďárský ze Žďáru na Kladně a Ondřej Nebřehovský z Nebřehovic na Pyšelích se přiznávají Osvaldu Schönfeldovi ze Schönfeldu na Encovanech, sekretáři Českého království, a jeho dědicům k dluhu 3 750 kop grošů českých pražských (po 60 groších, groš po 7 bílých penězích), které císaři půjčil na encovanské zboží, a zavazují se tuto sumu zaplatit příštího sv. Havla nebo 2 týdny poté, a to v groších pražských; jinak mohou věřitelé dluh vymáhat, jako kdyby na to měli pergamenový hlavní list s uvedením rukojmích.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2239
Date: 2. prosinec 1563
AbstractAlbrecht Guldner, vážný v Praze v Týně, vysvědčuje, že Hanuš Hadler, mědník z Jihlavy, vážil 7 centnéřů 55 liber mědi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1562 - 1563next >