useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1469 - 1475next >
Charter: 357
Date: 8. červenec 1469
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, na žádost Jitky z Holovous, tety sirotků po Janu z Vrábí, obnovuje těmto sirotkům – Václavovi, Alši, Hynkovi, Janu, Haškovi, Žofce a Jitce z Vrábí – svůj ztracený zástavní list, který vydal jejich otci Janovi z Vrábí na platy na poddaných ve vsi Dřevčicích: na Litochlebovi, na Jírovi a na Šefranovi po 1 kopě 50 grošů ročně, na Janu Hudcovi 2 kopy 8 grošů a na Duchkovi z Popovic 3 kopy tj. celkový plat 10 kop 38 grošů v sumě 130 kop grošů.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 358
Date: 18. červenec 1469
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Václavovi z Černčic v Lounech vsi oseckého kláštera Odolice (Wodolicze), Mnichov a Sinutec (Synucz) a louky a pastviny u Odolice, které držel Lankáš, a to v částce 600 zlatých uherských, kterou Václav králi Jiřímu půjčil.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 359
Date: 5. srpen 1469
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Janu Chotkovi z Chotkova (Choczkova), a dědicům ves postoloprtského kláštera Skupice za sumu 400 zlatých uherských, kterou je mu dlužen jednak za půjčku, jednak jako odměnu za služby.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 360
Date: 19. srpen 1469
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Albrechtovi z Hořešovic, který mu půjčil 400 zlatých uherských, a jeho manželce Žofce (Offcie) z Tuchořic a dědicům v této částce ves postoloprtského kláštera Levonice.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 362
Date: 28. říjen 1469 - 28. duben 1495
AbstractKopiář listin týkajících se zástavy domažlického úřadu: 1) 28. října 1469, Praha: Jiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Protivovi a Lvovi z Rožmitálu domažlický úřad ve 3000 zlatých uherských dluhu s připsáním 1000 zlatých uherských (viz ČG-L inv. č. 361).Protiva postoupil tento zástavní list bratru Lvovi, ten jej prodal Zdeňkovi ze Šternberka, k čemuž král Vladislav vyslovil souhlas zvláštním listem, po 7 letech Zdeňkovi synové Jaroslav a Zdeslav jej se všemi dobrými vůlemi prodali vdově po Protivovi Kateřině z Pecky, rovněž se souhlasem krále Vladislava. 2) 27.října 1478, Praha: Vladislav /Jagellonský/ král český, dává svůj souhlas ke koupi domažlického úřadu Kateřinou z Pecky od Jaroslava a Zdeslava ze Šternberka a připisuje jí k původní zástavní sumě 4 000 zlatých ještě 500 zlatých uherských (viz ČG-L inv. č. 411).Poté si Kateřina dala vystavit list na kšaftovací svobodu a odkázala dceři Markétě z Rožmitálu, jestliže se vdá, takže Markéta úřad zdědila po svém sňatku s Henrychem ze Švamberka, se souhlasem krále Vladislava.3)28. dubna 1495, Budín: Vladislav /Jagellonský/ král uherský a český, ustanovuje, že zámek domažlický nesmí od zástavních držitelů Henrycha ze Švamberka a jeho manželky Markéty z Rožmitálu vyplatit za jejich života nikdo jiný než český král.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 361
Date: 28. říjen 1469
AbstractJiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Protivovi z Rožmitálu (Rozentala), jemuž je dlužen 3000 zlatých uherských, a Lvovi z Rožmitálu a dědicům v této částce domažlický úřad se všemi poplatky a připisuje Protivovi na něm dalších 1000 zlatých uherských. Domažlický úřad může být vyplacen až po uplynutí 3 let po roční výpovědi jedné ze stran.1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 363
Date: 15. listopad 1469
AbstractKrál Jiří /Poděbradský/, zastavuje Janovi z Kolovrat na Mašťově a jeho dědicům v sumě 600 kop grošů ves slovanského kláštera Milostín.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 364
Date: 23. květen 1470 - 29. březen 1502
AbstractKopiář týkající se zástavních statků pánů z Rýzmburka1) 23. května 1470, Kutná Hora: Jiří /Poděbradský/, král český, zastavuje svému synu, münsterberskému vévodovi a kladskému hraběti Hynkovi, v sumě 1300 zlatých uherských, kterou mu Hynek půjčil, ves Vrbici, již Zdeněk ze Šternberka držel k Roudnici a již mu král odňal jako svému nepříteli. Zástava má trvat až do splacení dluhu.2) 14. dubna 14841: Hynek, kníže münsterberský a hrabě kladský, postupuje výše uvedenou listinu svého otce na zástavu Vrbice v dluhu 1300 zlatých uherských Ješkovi Svojanovskému z Boskovic na Roudnici a jeho dědicům.3) 3. září 1498, Budín: Vladislav /Jagellonský/ král uherský a český, převádí zástavní právo na ves Vrbice, patřící k roudnickému zámku a zboží, již měl v sumě 1300 zlatých uherských v zástavě münsterberský kníže Hynek od svého otce, krále Jiřího, na nejvyššího sudí Českého království Půtu z Rýzmburka na Švihově, který ves vyplatil. Půta a jeho dědici mohou ves držet až do výplaty celého roudnického zboží pražským arcibiskupem.4) 5. září 1476, Praha: Týž potvrzuje Janovi z Rýzmburka, maršálkovi královského dvora, jeho matce Anně a sestře Elšce zástavní listy na Velký Bor (bor křižovničí) ležící blízko Horažďovic (Horazdowicz) s vesnicemi Dobrotice (Dobroticzii), Jetenovice (Dietanowiczii) Osek, které má po svém otci Břeňkovi z Rýzmburka, a ustanovuje, že tato zboží mohou být vyplacena až po smrti všech tří jmenovaných a syna, kdyby Jan nějakého měl, a to po výpovědi dané rok předem.5) 29. března 1502,2 Pražský hrad: Týž povoluje nejvyššímu sudímu království českého Půtovi z Rýzmburka na Švihově v případě výplaty nezamyslického zboží, ležícího blízko jeho zámku Rábí, které patří břevnovskému klášteru a které Půta drží zástavou, dát klášteru místo zboží roční platy nebo hotové peníze v odpovídající výši.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 365
Date: 13. červenec 1470
AbstractJiří Woppinger na Woppingu a jeho žena Uršula prodávají kostelu sv. Jiří a sv. Martina ve Weihmörtingu (Weichemnerting), faráři a celé farní obci 12 šilinků feniků ročního platu ze svobodné usedlosti Petra Krewczera ve Woppingu (farnost Weihmörting, rychta Griesbach) za 36 liber feniků. Plat má být odváděn každoročně kolem sv. Michala. V případě nezaplacení může být plat vymáhán z řečené usedlosti.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 366
Date: 24. leden 1471
AbstractNejvyšší hejtman Českého království a nejvyšší pražský purkrabí Zdeněk ze Šternberka a Petr Kaplíř ze Sulevic na Vimperce uzavírají smlouvu o Petrově propuštění z vězení u Zdeňka ze Šternberka a o propuštění všech vězňů na obou stranách, zvláště služebníků Zdeňkových – Markvarta z Kraselova, Šindela, Stupenského a Harachara – jakož i vězňů pana z Rožmberka; to se má stát do 2 týdnů. Petr se zavazuje do velikonoc odevzdat nejvyššímu kancléři Janu Zajíci z Hazmburka na hrad Hazmburk bohoslužebné náčiní uložené nyní na Helfenburce. Zdeněk má Petrovi vydat list na Helfenburk, Petr Zdeňkovi na Marchegg. Ve sporu s biskupem pasovským se má Petr podřídit rozhodnutí Zdeňka ze Šternberka a Jana z Rožmberka.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 367
Date: 4. únor 1471
AbstractJiří, král český, připisuje Janovi z Mitrovic, který drží se svými bratry Vratislavem, Tomášem a Jiříkem zástavou vsi Hraštice, Bykoš (Bikoss), Prostřední Lhota, Záborná Lhota (Przednii Lhotu za Knínem) a Skřípel (Skrziply) 1 na těchto vsích další sumu 200 kop grošů. Vsi mohou býti vyplaceny králem nebo tím, kdo má na výplatu právo, až po smrti Jana a Vratislava.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 368
Date: 9. duben 1471
AbstractMatyáš /Korvín/, král uherský a český, potvrzuje městu Budyšínu (Budissin) na žádost tamního purkmistra a rady všechna privilegia, statky a práva, která dostalo od braniborských markrabí a od českých králů a císařů Jana /Lucemburského/, Karla /IV./, Václava /IV./, Zikmunda a Ladislava /Pohrobka/.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 369
Date: 5. říjen 1471
AbstractVladislav /Jagellonský/, český král, připisuje Janovi z Chotkova (Choczkowa) sumu 500 zlatých uherských, kterou Janovi zůstal dlužen král Jiří na ves Skupice, kterou Jiří Janovi zastavil.1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 370
Date: 23. říjen 1471
AbstractMauricius z Benešova, mistr svobodných umění a scholastik pražského kostela, a Jindřich z Litoměřic (Luithomierzicz), probošt mělnický, kanovník pražský a plebán v /Českých/ Budějovicích, doktor dekretů, na žádost Jana řeč. Morávek z /konventu/ řeholních kanovníků sv. Augustina v Roudnici (domus Rudnicansis), přednesenou jménem opata Michala a konventu téhož řádu v Třeboni, vidimují českou listinu Jana z Rožmberka z 26. XI. 1461 (/Český/ Krumlov) o vrácení kostelních klenotů, zastavených Oldřichem z Rožmberka p. z Wallsee, třeboňskému klášteru (= ČG-L inv. č. 328).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 371
Date: 5. listopad 1471
AbstractZdeněk ze Šternberka, nejvyšší hejtman všech zemí Českého království a nejvyšší pražský purkrabí, na žádost mělnického probošta a pražského kanovníka, doktora duchovního práva Jindřicha z Litoměřic, faráře v Českých Budějovicích, přednesenou jménem opata Michala a konventu augustiniánů kanovníků v Třeboni potvrzuje inserovanou listinu z 26. listopadu 1461 /Český/ Krumlov, jíž Jan z Rožmberka vrací opatu Michalovi, převoru Mikuláši a konventu třeboňských augustiniánů za určitou sumu peněz vyjmenované kostelní klenoty a ostatky (s udanou cenou u každého kusu), které vyplatil vlastním nákladem ze zástavy v Rakousku u p. z Wallsee (Wolse), kam je za válečných dob zastavil vydavatelův otec Oldřich z Rožmberka a kde byly 39 let. (viz ČG-L inv.č. 328).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 372
Date: 11. prosinec 1471
AbstractVladislav /Jagellonský/, český král, potvrzuje Václavovi, písařovu synu z Loun (Lun), na jeho žádost zápis krále Jiřího na vsi oseckého kláštera Odolice (Wodolicze), Mnichov a Sinutec (Synucz) a na louky a pastviny u Odolice, které držel Lankáš, vydaný na sumu 600 zlatých uherských.1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 373
Date: 13. květen 1472
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, potvrzuje Janu Kostkovi z Postupic zástavní listy českých králů na zboží litomyšlského biskupství, a to list císaře Zikmunda pro Jana Sádla na dluh 4000 /kop/, druhý list téhož pro Viléma Kostku z Postupic na zástavu zboží litomyšlského biskupství ve 4000 kopách, 2 listy krále Jiřího – pro Albrechta Kostku z Postupic, jeho bratra, na zástavu některých zboží tohoto biskupství v sumě 1400 kop a pro jeho bratra Zdeňka Kostku z Postupic, připisující na těchto zbožích dlužnou částku 12000 zlatých uherských; potvrzuje Janu Kostkovi a přenáší na něho tyto i jiné listy císaře Zikmunda a králů Ladislava a jIřího na toto i jiná církevní zboží.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 374
Date: 4. červenec 1472
AbstractJindřich st., kníže münsterberský a hrabě kladský, pán z Kunštátu a Poděbrad, na žádost leníků a obyvatel hrabství kladského, které bylo králem Jiřím /Poděbradským/ uděleno jeho synům, což potvrdil král Vladislav /Jagellonský/, a které potom při dělení statků připadlo Jindřichovi a jeho dědicům, potvrzuje všechna práva, milosti, privilegia a svobody, udělené kladskému hrabství králi Janem /Lucemburským/, Karlem /IV./, Václavem /IV./, úředníkům a kladskému hejtmanovi, aby tamní leníky ponechali při jejich právech.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 375
Date: 5. září 1472
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, potvrzuje bratrům Václavu, Alši, Hynkovi, Janu a Haškovi z Vrábí zástavní držbu 5 poddaných – Litochleba, Jíry, Jana Hudce, Šefrána a Duchka z Popovic – ve vsi Dřevčice v sumě 130 kop grošů, které jim zastavil král Jiří,1 a ustanovuje, že tito poddaní a jejich dvory a platy mohou být vyplaceny až po smrti Václava a Alše z Vrábí od jejich bratrů a dědiců za 130 kop, a to českým králem nebo tím, kdo má na výplatu právo.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 376
Date: 1. říjen 1472
AbstractPřibík Višně z Větřní a z Čekanic vysvědčuje, že dal souhlas Zachařovi z Borovnice a ze Sedlice k zřízení stoky široké 4 lokty z Bílého potoka do rybníka Milav, a to od Žákavcova rybníka a z Přibíkova potoka od jeho rybníků přes louky a dědiny Přibíka a jeho lidí. Výměnou za to dal Zachař Černohlavovu nivu vedle Přibíkových dědin, kterou Přibíkovi lidé přijali. Přibík se zavazuje vložit tuto směnu pozemků do desk první, druhé nebo třetí suché dny po vyzvání, zemře-li do té doby, učiní to dědicové jeho zboží.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 377
Date: 4. listopad 1472
AbstractVladislav /Jagellonský/, král český, činí Šťastnému z Valdštejna a ze Skal milost, že zboží hradišťského kláštera, která drží zástavou v 500 kopách grošů od císaře Zikmunda a krále Jiřího /Poděbradského/, může od něho a jeho dědiců vyplatit pouze opat a konvent kláštera, kdyby byl opět obsazen, a to pro potřebu kláštera; kterou na tato zboží dostane. Jde o tyto statky hradišťského kláštera: dvůr s poplužním ve Svijanech (Swinianech), vsi příslušející k Jenišovické Rychtě (Genissowske), vsi Rychnov /u Jablonce n. N./, Rádlo a 4 lidé v Nudvojovicích (Nedwogiowiczich).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 378
Date: 5. březen 1473
AbstractJan ze Švamberka, mistr řádu sv. Jana Jeruzalemského špitálu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v Rakousku, Štýrsku, Korutanech a Kraňsku, převor a konvent ve Strakonicích jako vrchnost poddaných z Rojic (Rogicz) na žádost Zachaře z Borovice a na Sedlci (Sedlczy) potvrzují smlouvu, kterou uzavřeli přátelští rozhodčí Jan Výrek (Wayrek) z Rýzmburka a Úsilově a Dluhomil z Dražovic na Opálce dne 20. října 1454 mezi Přibíkem z Klenového a jeho lidmi z Rojic a Václavem z Robec v Sedlici (Sedlczy) o stoku zřízenou v rojických dědinách k rybníku v Milavách a druhou stoku z Bílého potoka k témuž rybníku, která má být zřízena v šíři 3 loket. Vydavatelé se zavazují dodržovat ustanovení listiny o této smlouvě vydané.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 379
Date: 12. březen 1473
AbstractPraha Vladislav /Jagellonský/, český král, potvrzuje na žádost bratrů Jana a Jaroslava z Lobkovic na Hasištejně (Hasanstein) inserovanou listinu ze 17. května 1479 (recte 1459 – II. rok panování) (Praha), jíž král Jiří /Poděbradský/ Mikuláši z Lobkovic a jeho synu Mikuláši (bratru Jana a Jaroslava) udělil na jejich žádost na dobu jejich života královské urburní právo na zlaté a stříbrné doly v e vzdálenosti 3 mil kolem jejich hradu Hasištejna, podle privilegií a práv, jakých užívá mincmistr v Kutné Hoře, a nařídil podkomořímu, mincmistrovi aj. úředníkům jim v užívání těchto práv nebránit. – Král Vladislav přenáší toto právo na Jana a Jaroslava, kteří spolu s bratrem Mikulášem je mohou užívat podle obyčejů kutnohorského mincmistra a tamních horníků po dobu svého života, a připojuje obdobný mandát uvedeným úředníkům.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 380
Date: 20. květen 1473
AbstractProtiva z Rožmitálu dává svému bratru Lvovi z Rožmitálu a z Blatné, nejvyššímu hofmistru Českého království, dobrou vůli na listinu krále Jiřího /Poděbradského/, jíž jim oběma zastavil v sumě 4000 zlatých uherských Domažlice,1 kterou svému bratru prodal.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 381
Date: 12. červen 1473
AbstractPetr z Říčan a z Dobeve, Jindřich z Radkovic a ze Dvorů a Zachař z Borovnice a ze Sedlice jako dlužníci a jejich rukojmí Zachař z Říčan a ze Štěkně (Stieknie), Bohuslav z Kestřan a Hynek ml. ze Sudoměře se přiznávají panoši Václavovi z Květuše (Kwiethussie) k dluhu 100 zlatých uherských a zavazují se platiti roční úrok 10 zlatých - po 5 zlatých na sv. Jiří a Havla. Dluh má být zaplacen po výpovědi jedné ze stran dané ½ roku předem, a to ve zlatých uherských nebo v drobných penězích – 50 grošů 7 peněz za každý zlatý. Jinak nastoupí rukojmí ležení ve Strakonicích nebo jinde do vzdálenosti 5 mil od Strakonic a nebude-li dluh splacen do 14 dnů, může si věřitel dobýt dlužnou částku i s úrokem a škodami "v křesťanech nebo v židech" na škodu dlužníků.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 382
Date: 3. červenec 1473
AbstractLev z Rožmitálu a z Blatné, nejvyšší hofmistr Českého království, vysvědčuje, že prodal Zdeňkovi ze Šternberka, nejvyššímu hejtmanu uherského krále, a jeho synům za 3000 zlatých uherských zástavní list krále Jiřího /Poděbradského/ na Domažlice v sumě 4000 zlatých uherských, vydaných Lvovi a jeho bratru Protivovi, spolu s Protivovou dobrou vůlí, kterou Lvovi na tento list dal.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 383
Date: 7. červen 1474
AbstractVladislav /Jagellonský/, český král, potvrzuje Albrechtovi z Libošína a z Hořešovic a jeho dědicům zástavní listy na tvrz a ves Levonice, které mu vydal král Jiří /Poděbradský/ na sumu 400 zlatých uherských1 a on sám na připsaných 140 zlatých uherských. Dále se zavazuje, že za Albrechtova života nebude on ani budoucí čeští králové Levonice vyplácet; až od Albrechtových dědiců je král nebo ten, kdo bude mít na výplatu právo, může vyplatit za 540 zlatých uherských po ½ roční předchozí výpovědi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 384
Date: 15. červen 1474
AbstractSamuel z Hrádku a z Valečova, podkomoří Českého království, a jeho rukojmí Beneš z Kolovrat a na Libštejně, fojt šestiměstí a hejtman Slánského kraje, Pavel z Jenštejna (Gentssteyna) a ze Skály, Čeněk z Klinštejna a na Škvorci, královský prokurátor, Linhart a Burian ml. z Gutštejna, Vít z (Nové) Plzně, Jan z Radiče, hofrychtéř královských měst v Čechách, a Jan Zá…1 se příznávají bratrům Jiříkovi, Mikuláši a Vilémovi Henigárům z Žeberka (Zeyberka) k dluhu 500 kop grošů stříbrných pražských, který se zavazují zaplatit na sv. Václava pod trestem ležení v jednom z pražských měst nebo jinde do 10 mil od Prahy. Nezaplatí-li pak do 14 dnů, mohou si věřitelé uhradit dluh i utrpěné škody " v křesťanech nebo židech".

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 385
Date: 16. - 19. listopad 1474
AbstractVladislav /II./, král český, vysvědčuje, že se pro ukončení krveprolití dohodl s uherským králem Matyášem na těchto podmínkách: do letnic 1477 má být mezi ním a českou a uherskou šlechtou příměří; do této úmluvy přijímá císaře Fridricha a polského krále Kazimíra a císař má ji potvrdit svým patentem. Tato úmluva však má platit mezi Vladislavem, Kazimírem a Matyášem i tehdy, když k ní císař nepřistoupí. Má být příměří mezi králem Kazimírem a jeho poddanými a králem Matyášem a jeho poddanými v Čechách; mají být propuštěni všichni zajatci kromě Mikuláše Střely; poněvadž Matyáš v době dřívějších příměří dobyl některé hrady na Moravě a ve Slezsku, má se dohodnout s jejich držiteli na příštím sněmu v Praze, hrady obsazené od vpádu Kazimírova do Slezska se mají vrátit majitelům do 14 dnů. Obě strany si mají oznámit ty, kteří se přidali k opačné straně, a ponechat je při jejich statcích. Ať se přihlásí ke kterékoli straně, nemají být po dobu příměří obtěžováni. Po dobu příměří nemá žádná strana přijímat poddané druhé strany. Všechny strany si mají vojensky pomáhati navzájem při dobývání tvrzí lupičů, na příměří mají dohlížeti jak v Čechách, tak na Moravě vždy 2 hejtmané z obou stran. Poddaní obou stran mají do sv. Fabiána a Šebestiána položit listy na zachování úmluvy. V Čechách mají být v krajích ustanoveni 2 hejtmané z obou stran a ustanovují se různá správní opatření. (Zemské a dvorské desky mají sloužit jako před válkou).

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 386
Date: 22. únor 1475
AbstractHynek z Valdštejna na Hradištku, hofmistr české královny, postupuje Fridrichovi Ojíři z Očedělic (Oczeczedielicz) zástavní list krále Jiřího /Poděbradského/ na zástavu vsi Uherce vyšehradské kapituly, vesnic Loukov (Laukow), Příšovice (-Louczky), Podolí (Podole) s mlýnem na Jizeře, Břehy, Pěnčín (Penczinu), /Svijanský/ Újezd (Vgezd), Vitanovice, Střížovice (Striezowicze), Padařovice (Podarzowicze), Jirsko (Gyrsko) a 1 člověka v Soběslavicích – vše majetek kláštera hradišťského, dále na 4 poddané v týchž Soběslavicích, patřící kostelu sv. Jana pod Mladou Boleslaví, a na ves Drahotice křižovníků od sv. Víta v celkové sumě 1000 kop grošů; dále mu postupuje list krále Vladislava, kterým Jiříkovu zástavu potvrdil a připsal na tato zboží dalších 1500 zlatých uherských.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 518
Date: 9. březen 1475 - 22. květen 1497
Abstract1) 1475, březen 9., Praha: Král Vladislav /Jagellonský/ potvrzuje Sezimovi z Ústí na Úštku a manželce Kateřině z Petrovic zástavní držbu vsí Brodce atd. (viz ČG-L inv. č. 387). 2) 1495, červen 15., Budín:Týž zastavuje nejvyššímu kancléři Janu ze Šelnberka vsi Tmáň, Uhy a další (viz ČG-L inv. č. 509) 3) 1497, květen 22., Pražský hrad:Týž dává Zdeňkovi z Ústí na Úštku, synu Sezimy z Ústí a Kateřiny z Petrovic, a jeho bratrům Janovi, Fridrichovi a Václavovi milost, že od nich vsi Brodce a další smí vyplatit jen osoba mající na výplatu právo. (viz ČG-L inv. č. 517)

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1469 - 1475next >