useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1503 - 1508next >
Charter: 564
Date: 15. srpen 1503
AbstractMaxmilián /I./, císař římský, král uherský atd., na žádost nejstaršího z rodu Paulsdorfů Hanuše na Khürnu, aby zasáhl ve věci lén v Chebu (Eger) a na Chebsku, která tento rod držel jako říšská léna a dále propůjčoval jako podléna a na která si nyní činí nárok Šlikové jako na léna propadlá České koruně, zakazuje všem držitelům Paulsdorfských lén přijímat je jako podléna od Šliků, a nařizuje jim zachovávat v té věci staré zvyklosti a uznávat Hanuše Paulsdorfa za lenního pána a zachovávat mu věrnost.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 565
Date: 22. prosinec 1503
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, na žádost Jana Šlechty, Augustina – doktora dekretů a mistra svobodných umění – a Jana Vlčíhrdla (Lupicollo), strýců (patruelibus) ze Všehrd, kteří přijali do rodu jako strýce Řehoře ze Všehrd a jeho zákonné dědice, potvrzuje toto přijetí a uděluje Řehořovi a jeho dědicům jejich erb /s vlkem/, v listině vymalovaný, aby jej užíval /na výzbroji/ ve válkách, turnajích, na pečeti, pečetním prstenu atd.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 566
Date: 4. březen 1504
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, se zavazuje, že nedá výplatu zámku Pátek a jeho příslušenství za života jeho zástavních držitelů – bratří a strýců Mičanů z Roztok a Klinštejna Jindřicha na Vinařicích, Čeňka na Žerotíně (Zirotinie) a Jindřicha a Jana na Pátku žádné cizí osobě; toto zboží může od nich vyplatit jen český král nebo ten, kdo má na výplatu právo, a to po předchozí výpovědi a pouze k vlastnímu držení. Kdyby byl po takovéto výplatě zámek přece zastaven někomu jinému, mají páni z Roztok právo jej opět za původní zástavní cenu vyplatit.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 567
Date: 13. duben 1504
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, prohlašuje stavům slezských knížectví, shromážděným na sněmu ve Vratislavi, že listinu na potvrzení privilegií Horního a Dolního Slezska a na jejich obdaření dalšími milostmi vydal o své vlastní vůli, když byl v Bratislavě (Presburg), a že v té době, když byl o toto potvrzení žádán, tehdejší nejvyšší kancléř, nyní nejvyšší komorník Jan ze Šelnberka na Kosti nebyl v uherském království, nýbrž byl vyslán k zařizování věcí Českého království. Nemá být dávána víra pomluvám, že Jan tuto listinu vydal podvodně bez králova vědomí. Potvrzuje, že Jan si ve svém úřadě počínal zcela řádně a poctivě.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 568
Date: 22. duben 1504
AbstractMikuláš mladší Trčka z Lípy a na Lichnici (Lichtmburcze) dává měšťanům v Ronově /nad Doubravou/, svým poddaným, k obci 2 rybníčky, které po předcích držel a Mikulášovi postoupil jeho poddaný, ronovský mešťan Václav Bohatý. Ronovští mají z rybníčků platit ročně 24 českých grošů – po 12 groších na sv. Jiří a Havla.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 569
Date: 25. červen 1504
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, na žádost Mikše z Černčic (Černic), který spolu se svým bratrem Václavem drží zástavou od krále Jiřího 1 vsi oseckého kláštera Odolice (Wdolycze), Mnichov a Sinutec (Synutecz), potvrzuje oběma bratrům tuto zástavní držbu podle listů krále Jiřího i svých vlastních, jako kdyby byly v tomto listě inserovány, připisuje jim k původní zástavní sumě 50 kop českých grošů a ustanovuje, že zboží nesmí být za života obou bratrů vyplaceno. Po jejich smrti je může vyplatit český král nebo řád, a to pouze k vlastnímu držení; jiné osobě nemá být výplata povolena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 570
Date: 26. únor 1505
AbstractJan Firšic z Nabdína na /Horních/ Beřkovicích (Biesskowicziech) postupuje bratrům Jindřichovi a Janovi Mičanům z Roztok a z Klinštejna své právo plynoucí z listu, jímž král Vladislav povolil jemu a podkomořímu Českého království Albrechtovi z Leskovce výplatu tvrze Pátek s příslušenstvím.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 571
Date: 3. březen 1505
AbstractJeronym ze Skuhrova, pražský místopurkrabí, a Václav Hyndrák z Habrova, místopísař Českého království, postupují Janu Vratislavovi z Mitrovic a jeho dědicům list krále Vladislava /Jagellonského/, jímž jim povolil výplatu tvrze a vsi Hraštice s poplužním dvorem, vsi Skřipel, vsi Bykoš (Bykossti) a dvou vsí jménem Lhota. 1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 572
Date: 1. květen 1505<sup>1</sup>
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, z moci krále českého připisuje Těmovi (Tthymu) z Pošky, který mu po léta sloužil na uherském dvoře, 50 kop grošů ročně z důchodů hradu Křivoklátu, a to doživotně, bude-li zachovávat poslušnost a sloužit českému králi, zejména se vždy dostavit na obeslání v čas potřeby. Hejtmanu Hrádku Křivoklátu se nařizuje oněch 50 kop Těmovi ročně vyplácet.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 573
Date: 11. červenec 1505
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, potvrzuje a obnovuje svým ujcům, bratrům Fridrichovi a Jiříkovi – knížatům slezským, lehnickým, břežským a goldberským – za služby, které mu spolu se svým otcem Fridrichem prokázali, všechna jejich privilegia, milosti, staré zvyklosti, která jejich předkové získali ještě v době, kdy Slezsko příslušelo besprostředně k římskému království, i potom, kdy bylo za krále Jana připojeno k české koruně, aby jich užívali jako svobodná říšská knížata, a ustanovuje, že jejich knížectví, země, lidi, města, zámky, vsi, lesy atd. mají jejich dědici držet jako knížecí léna. Zadluží-li se a jejich poddaní převezmou rukojemství, mohou pro zabezpečení toho pro případ své smrti vydat rukojmím na záruku listiny na svá města, zámky, panství atd. 1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 574
Date: 13. červenec 1505
AbstractJindřich z Hradce, nejvyšší pražský purkrabí, jako podací pán kostela a fary v /Kardašově/ Řečici na žádost tamního faráře Michala se zavazuje za sebe i za své dědice neodtrhovat od řečické fary nic, co by k ní farář navíc získal nebo vylepšil, ať jde o rybníky (zvláště rybníček nad Kardašem pod Višňovou (Wissniowim), který zřídil Michal na farských pozemcích zvaných strouhy), stavební opravy nebo jiné věci. Kdyby se to přece stalo, má se vladař rožmberského domu spolu s komorníkem zemských desek uvázat v držení majetku od kostela odňatého, dokud by to Jindřichovi dědici kostelu nevrátili.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 575
Date: 22. srpen 1505
AbstractHerman Jorg na Escheldorfu (Eschelsdorff), Herman Engelhart na Bernsteinu (Bernstayn), Walthasner (?) Stengel na Bernsteinu jménem své manželky Kunhuty, Jakub Scheckelman a jeho sestra Barbora, Anna Magastová na Scherreuthu (Scherrewth) a Magdalena a Kateřina, dcery po Šimonu Hermanovi, prodávají Jiřímu z Trauttenbergu (Trauttenbergk) na Reuthu a jeho dědicům čtvrť lesa ve Stockachu (řeč."zum Stockich") se stromy i lukami a vším příslušenstvím, jak to od něho drželi lénem, za 12 zlatých rýnských již vyplacených. Zavazují se hájit prodané zboží proti jiným nárokům podle lenního práva.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 576
Date: 7. říjen 1505
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, se zavazuje nejvyššímu kancléři Albrechtovi z Kolovrat na Libštejně a mincmistru Českého království Bernartovi z Valdštejna, kteří si na vyplacení králových zámků Kolín, Poděbrady a Hradišťko ke králově žádosti vypůjčili (jako jistci za krále) 7500 kop českých grošů a postavili rukojmí, že je na příštího sv. Jiří zbaví tohoto dluhu a rukojemství a že do té doby důchody z /Kutné/ Hory a královských zámků neobrátí k jinému účelu. Zemře-li Vladislav do té doby, přejde tento závazek na jeho nástupce; až do jeho splnění jim mají být vypláceny úroky z oné částky z důchodů poděbradského panství, které do té doby nesmí být nikomu postoupeno.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 577
Date: 28. říjen 1505
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který nařídil nejvyššímu kancléři Českého království Albrechtovi z Kolovrat na Libštejně a mincmistru Bernartovi z Valdštejna vyplatit z mince nebo královských důchodů jeho komorníku Jaroslavovi Sokolovskému z Vranče 3000 zlatých uherských, případně si tuto částku na úrok vypůjčit a dát mu ji, načež si Jaroslav částku vypůjčil sám a Albrecht a Bernart spolu s jinými se za dluh na králově místě zaručili jako rukojmí, zapisuje tuto částku 3000 zlatých na kutnohorské minci a na královských důchodech z Poděbrad; má být splacena do sv. Jiří hned na druhém místě po úhradě dluhu na výplatu královských zámků Kolína, Poděbrad a Hradišťka a Albrecht, Bernart a jiní rukojmí mají být zbaveni rukojemství. Zemře-li Vladislav do té doby, přejde tento závazek na jeho nástupce.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 578
Date: 1. listopad 1505
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, dává svůj souhlas k tomu, že zemřelá slezská a opavská kněžna Kateřina ve své závěti odkázala své dceři Barboře, kněžně hlohovské a abatyši panenského kláštera ve Strzelinu (Streln), svoji pohledávku vůči němu na částku 1000 zlatých uherských, o které byla uzavřena smlouva a vydán dlužní list. Potvrzuje toto postoupení jako nejvyšší slezský kníže a zavazuje se za sebe i za za své nástupce splatit tuto částku Barboře z výnosu první berně, která mu bude ve Slezsku povolena.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 579
Date: 20. leden 1506
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, povoluje Janovi z Valdštejna a jeho bratru, mincmistru Českého království Bernartovi z Valdštejna, kdykoli opravovat nebo znovu postavit most přes řeku Jizeru k městečku Klášter Hradiště /nad Jizerou/, které drží zástavou, a vybírat na něm clo z věcí vezených k prodeji, 1 peníz z každého koně, dále zřídit lávky přes Jizeru od Drahobyle k popluží u řeky zvané Poříčí, kde by pěší i jízdní platili mýto 1 peníz, a konečně obnovit lidem ze zboží hradištského kláštera ohněm nebo jinak zničené listy na purkrechtní platy z gruntů novými listy s jejich pečeťmi, a to podle svědectví starých hodnověrných pamětníků. Těchto milostí mohou užívat, dokud od nich zboží nebude vyplaceno.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 580
Date: 4. únor 1506
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, povoluje poděbradskému hejtmanu Hynkovi Baderskému z Újezda na jeho žádost zřídit si u své vsi Chotětice, patřící k poděbradskému panství, na obecních pozemcích rybník a vést k němu vodu přes královské pozemky. Kdyby tím způsobil škodu královským lidem, má ji nahradit podle posouzení nejvyššího kancléře Českého království Albrechta z Kolovrat na Libštejně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 581
Date: 18. březen 1506
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, povoluje nejvyššímu kancléři Českého království Albrechtovi z Kolovrat na Libštejně za jeho služby, aby si z královských důchodů poděbradských, kolínských a z Hradišťka bral a vybíral až do úhrnné sumy 3000 zlatých uherských. Přikazuje úředníkům těchto tří královských zámků, aby mu uvedené částky vydávali.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 582
Date: 22. březen 1506
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který Dobrohostovi z Ronšperka připsal při zástavní držbě zámku a města Horšovského Týna, jež jemu a jeho synům zastavil král Jiří, ještě život jeho vnuka Hanuše, takže za života jeho, synů a Hanušova mohl zboží vyplatit pouze řádně zvolený pražský arcibiskup, rozšiřuje nyní tuto milost i na dědice jmenovaných. Zboží smí vyplatit pouze arcibiskup, řádně zvolený a církví potvrzený, a jen k vlastnímu držení. Zámek a město mají být kdykoli otevřeny králi proti jeho nepřátelům, a to na králův náklad.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 583
Date: 22. květen 1506
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, na žádost nejvyššího komorníka Českého království Jana z Šelnberka a na Kosti (Cossten) dává jeho synu Jiřímu z Šelnberka a na Kosti, který se spříznil s opavskými a ratibořskými knížaty sňatkem a získal tak některá jejich knížectví a panství v Horním Slezsku, stejná privilegia a výsady, jako mají tato knížata, jimž je udělil král Jan /Lucemburský/ a potvrdili bývalí čeští králové i sám Vladislav. Jiří z Šelnberka, jeho dědici a nástupci v držbě Kmovska (Jegerndorfischen), Hlubčicka (Leobschutzischen), Vladislavska (Laslischen), Bruntálska (Freudenthalischen), zámku Úvalno (Lobenstein) a Horní Benešov (Mongtlen Benesch) mají držet vše uvedené s rytíři, many, vesnicemi, rybníky, podacím kostelem, právem pastvy a lovu, se všemi kovy a solí, které tam najdou i s mincí, jak ji užívala krnovská knížata; stejně jako opavsko-ratibořským knížatům jim náleží dědické právo v ženské linii, vymře-li mužské, a právo soudnictví nad poddanými a many. Budou povinni zachovávat zemský řád a práva slezského knížectví, v právních otázkách se vždy porovnat se slezskými knížaty. Hejtman je bude zvát na sněmy knížat, kde jim bude patřit hlas a místo hned za knížaty, před knížecími rady. Hejtmanům Horního i Dolního Slezska a knížatům se nařizuje tyto výsady Šelnberků zachovávat a hájit.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 584
Date: 16. červen 1506
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, udílí Jiříku Malému za jeho služby vladyctví a erb, v němž je přední polovina jelena přirozené barvy v modrém poli, s přikryvadly žluto-modrými a se zlatou královskou korunou, polovinou jelena a žluto-modrými orlími křídli v klenotu. Dále udílí Jiříkovi Malému a jeho manželským potomkům i jejich potomkům přídomek z Tulechova.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 585
Date: 9. září 1506
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, dává mincmistru Českého království Bernartovi z Valdštejna, který mu postoupil užitky a důchody patřící k mincmistrovskému úřadu, své pregéře (prengrerze) na Vlašském dvoře v Kutné Hoře, se všemi jejich požitky, které dříve plynuly králi.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 586
Date: 14. září 1506
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, povoluje Jiříku Dobrohostovi z Ronšperka a na /Horšovském/ Týně vyplatit ze zástavy ves vyšehradského kostela Semněvice (Semniowicze) s příslušenstvím a držet ji se svými dědici, pokud ji nevyplatí český král nebo osoba, která má na výplatu právo, a to pouze k vlastnímu držení. Nikdo jiný nesmí obdržet povolení k výplatě.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 587
Date: 31. prosinec 1506 (1507)
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, povoluje Vilémovi z Rýzmburka a Švihova vyplatit od opolského knížete Hanuše město Bytom se zámkem Świerklaniec (Swrchlenczem) s many a příslušenstvím, které byly zastaveny předchozími českými králi; má je i s dědici držet a vykonávat vůči králi povinnosti stejné jako předchozí držitelé, dokud by český král toto zboží nevyplatil k svému vlastnímu držení, za sumu uvedenou v zástavních listech; král nemá zboží, vyplatí-li je, zastavit opětně nikomu jinému než Vilémovi a jeho dědicům ve stejné sumě.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 588
Date: 19. leden 1507
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, který slíbil Janu z Šelnberka, nyní na Kosti, tehdy nejvyššímu kancléři a nyní nejvyššímu komorníku Českého království, dát v případě, že opolský kníže Hanuš zemře bez mužských dědiců, jeden zámek tohoto knížectví a k němu zboží v ceně 10 000 zlatých uherských, ustanovuje nyní na Janovu žádost, že ihned po Hanušově smrti, bude-li bez mužských dědiců, dá Janovi nebo jeho dědicům hrad Prudnik (Praudniku) s městem a zboží v ceně 10 000 zlatých uherských jako dědičné léno české koruny, jako drží svá zboží knížata a páni ve Slezsku, pod stejným slibem. Toto ustanovení mají dodržet i budoucí čeští králové, zemře-li král Vladislav dříve, než bude vykonáno nebo přežije-li jej Hanuš.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 589
Date: 21. leden 1507
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, vysvědčuje, že dal nejvyššímu kancléři Českého království Albrechtovi z Kolovrat a na Libštejně za jeho služby jako pomoc při koupi zámku Krupky 8000 kop grošů českých, které si má vybrat z důchodů královských zámků a jiných královských důchodů, které mu svěřil do správy. Nařizuje úředníkům na zámcích i jinde pod správou jeho úřadu, aby mu tuto sumu vydali. Zemře-li král do té doby, zavazuje k tomu své nástupce.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 590
Date: 24. březen 1507
AbstractPetr Markolt z Tedražic a v Sušici postupuje bratrům Václavu a Janovi z Tedražic, svým strýcům, a jejich dědicům dobrou vůli bratrů Jiříka, Pavla a Petra z Hrádku a z Valečova na vesnice Klíčany (W kliczanech), Hoštice, Tišice, Rudeč (w Rudczi welikem) se clem v Kostelci /nad Labem/, list císaře Zikmunda pro podkomořího Českého království Samuela z Hrádku, otce uvedených bratrů, na sumu 700 kop grošů českých, jiné dobré vůle pro ně nebo jejich otce i dobrou vůli Vaňka z Valečova, kterou si ponechali u sebe, protože se týká i jiných zboží, a všechny jiné listiny vydané zemřelému Janu Mutrplosovi /z Tedražic/, jemu i jeho dědicům na tyto vsi a clo.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 591
Date: 5. září 1507
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, dává svému strýci a synovci (synu své sestry!), braniborskému markraběti Jiřímu, a jeho dědicům a nástupcům za služby, které mu prokazuje na královském dvoře, svůj nápad (gerechtigkeit) na knížectví opolské, který mu jako uherskému a českému králi a slezskému knížeti připadne po smrti knížete Jana (Johannsen) opolského, jeho strýce. Až Jan zemře, bude mít Vladislav možnost volby mezi knížectvími hlohovským a opolským: jedno vybere pro svého syna Ludvíka, druhé s příslušenstvím obdrží Jiří a bude je držet vším právem, bez porušení lenních aj. povinností vůči české koruně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 592
Date: 18. leden 1508<sup>1</sup>
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, potvrzuje na žádost Jetřicha z Gutštejna a na Chyších listy, které má na zámek Kynšperk /nad Ohří/ , jejž drží po Filipovi Šentingarovi, a to zástavní list krále Václava na tvrz Kynšperk s městečkem v sumě 150 kop grošů pražských pro zemřelého Mikuláše Forstera, druhý list téhož na zástavu malého poplužního dvora (forberček malý) a dvora řečeného Haselhof ve 100 kopách Enderlovi Štampachovi (Stempachovi), třetí císaře Zikmunda, jímž připsal Ondřejovi (Andresovi) Štampachovi na Kynšperku 400 kop za stavební náklady, čtvrtý krále Jiřího, připisující Volfartu a Hanušovi Štampachům 200 kop za služby a 200 kop na stavební náklady, pátý Vladislavův, jímž připsal Jetřichovi z Gutštejna 500 kop grošů míšeňských na stavební opravy. Nařizuje všem poddaným zachovávat Jetřichova práva na toto zboží a na Jetřichovu žádost mu povoluje vynaložit na obnovu nepřáteli vypáleného zámku a městečka sumu do 500 kop, kterou mu připisuje, takže bude vrácena při výplatě zboží.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 593
Date: 8. únor 1508
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, povoluje bratrům Janovi a Bernartovi z Valdštejna, mincmistru Českého království, sídlem na Klášteře Hradišti /nad Jizerou/, na jejich žádost vystavět, vysadit a užívat novou krčmu při lávce nad Hradištěm.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 594
Date: 4. březen 1508
AbstractVladislav /Jagellonský/, král uherský a český, vyznává, že přijal Zdeňka Malovce z Pacova na Vimperce (Winterbercze) s 8 koňmi a ozbrojenci do služby; platit mu má ročně 100 kop – po 50 kopách vždy na sv. Jiří a Havla počínaje příštím sv. Jiřím. Zdeněk se má s družinou do služby dostavit, kdykoli bude v čas potřeby obeslán; účastní-li se tažení do ciziny (do Uher nebo jinam), bude dostávat službu jako za 20 koní, v zemi i v cizině mu budou uhrazeny utrpěné škody. Službu mohou vypovědět obě strany rok předem na sv. Jiří.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1503 - 1508next >