useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1397 - 1415next >
Charter: 149
Date: /před 19.10.1397/
AbstractErhart z Kunštátu moravskému markraběti Joštovi: sděluje mu, že se jeho bratr /markrabí Prokop/ hněvá na krále a jeho rádce, protože jej chce připravit koupí o Moravu, která mu má připadnout jako dědictví po Joštovi, že vyhrožoval válkou Svídnickým, jestli slíbí poslušnost Joštovi. Král prý také /Prokopa/ informoval o tom, co proti němu Jošt a páni chystají, a tehdy prý také /Prokop/ chce králi pomáhati, bude-li se řídit jeho radou. Bratr /markrabí Prokop/ hubí zemi a leží okolo Slavkova, je však ochoten smluviti se s Joštem (o Lucemburk).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 150
Date: 8. listopad /1397/<sup>1</sup>
AbstractVáclav IV., císař římský a král český, Prokopu, markraběti moravskému, a Zikmundovi z Orlíka, podkomořímu Českého království: nařizuje jim od klášterů a měst, jimž jinými svými listinami na určitý počet let odpustil všechny berně, vybrat přesto na tento rok určitou částku, kterou potřebuje k znovunastolení klidu v zemi, potlačení škůdců, lupičů atd.; v tomto smyslu již psal dotyčným opatům, převorům a komturům klášterů i purkmistrům a obcím měst.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 151
Date: 26. leden 1398
AbstractPetr ze Svinné (Sswina) na Hlohovicích a jeho bratr Jan z Mostiště (Mostisc) prodávají dědinu s alodiálním statkem a 10 dvory v Mostišti s příslušenstvím kromě 2 rybníků, rybolovem v ostatních rybnících lidem z této vsi za jistou hotově vyplacenou sumu. Stanoví platy z jednotlivých dvorů, placení berně, pomocí vrchnosti, soudnictví, pokuty, dávají vsi odúmrť, svobodnou volbu rychtáře, právo prodeje statků. Ves se řídí právem města Plzně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 152
Date: b.d., /kolem r. 1400/
AbstractÚčet fojta na hradě Stolzenbergu (Stolczinberg) a Berna (Bernowe). 1

Images9
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 153
Date: 29. duben 1401
AbstractVáclav IV., císař římský a král český, se přiznává Petrovi z Myšlína (Mysslin) k dluhu 1500 kop grošů českých, který se zavazuje zaplatit na sv. Václava a staví na to rukojmí. Tito rukojmí – moravský markrabě Prokop, opavský vévoda Jan, Konrád, biskup werdenský, Beneš a Heřman z Choustníka, podkomoří Zikmund z Orlíku, lovčí (forestarius) Lautha, purkrabí křivoklátský (in Burglins) Studens – se zaručují za zaplacení dluhu pod trestem ležení, které by nastoupili 4 z nich den po termínu sv. Václava v Českém Brodě (in Broda Boemicali); po 14 dnech má věřitel právo dobýt si dlužnou částku i s utrpěnými škodami " v křesťanech i v židech". Zaplatí-li někteří z rukojmích dluh, mají právo vymáhat příslušnou částku na zbylých, kteří nezaplatili.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 154
Date: 17. březen 1404
AbstractVáclav IV., císař římský a král český, připojuje ves Bzová včetně těch obyvatel, kteří dříve náleželi k hradu Žebráku (Mendicum), celou k hradu Točníku. 6 obyvatel této vsi se má každou noc dostavit na Točník k střežení hradu a mít zde večeři podle možnosti purkrabího, vodu a dřevo k vaření a vytopení 1 místnosti. Jídlo mají spotřebovat na hradě a neodnášet je.Od každoročního odvádění vajec a kuřat je ves osvobozena, rovněž od platů k hradu Žebráku. V královském lese si mohou brát suché dříví (vulgariter suss) na stavby aj.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 155
Date: 22. duben 1404
AbstractPřevor Mikuláš z Prahy a konvent mělnického kláštera augustiniánů poustevníků vysvědčují, že přijali 5 kop grošů pražských od Tomce ze Strašnic, za něž si koupili 30 grošů platu na půllánu ve vsi Kerhartice (Gebhartyez) 1 , který má platiti Ješek, nebo jeho potomci. Plat má vybírat prokurátor konventu, dávat polovinu na sv. Jiří sakristánovi, aby dal zpívat vigilie a nazítří číst mši a podobně o sv. Havle. Nebude-li to zachováváno a nezjedná-li se náprava po třetím napomenutí, připadnou peníze klášteru sv. Tomáše v Praze.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 156
Date: b.d., /cca 1404 – 1408/ <sup>1</sup>
AbstractJak Bok a jeho rukojmí vysvědčují, že boleslavský probošt František z Jevíčka (Gewicz) mu pronajal na 4 roky dvůr v Zepcích (Zyepecz) se dvěma poplužími, loukou v Novém Vestci (Vescích), háji u Labe zv. Tůně (Thonye) a jiným příslušenstvím, začež mu má platit ročně 36 kop grošů českých (polovinu na sv. Jiří a polovinu na sv. Havla).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 157
Date: 9. leden 1405
AbstractOpat Gottfried a konvent kláštera v Plasech (Plas) prodávají za 80 kop grošů v hotovosti Martinovi, synu Přibíka z Černé Hatě (Czernhahat) a dědicům rychtu ve vsi Mladotice (Mlatz) s dvorem, 2 lány a dvořištěm, s loukou u klášterního rybníka, která bývá tímto rybníkem zaplavována, za což dostane vždy náhradu, s dřívím z lesa nad rybníkem, kde také může pást krávy a koně, a se svobodnou krčmou. Od platů a robot bude Martin osvobozen, má pouze vybírat platy od lidí z Mladotic a okolních vsí a odvádět je klášteru; připadne mu třetí díl ze soudních pokut, pouze souzení násilí, žhářství a vražd náleží klášteru. Má střežit les mezi Mladoticemi a Žebnicí (Sebnitz) a brát za to po ½ groši. Kdyby klášter nebo budoucí majitel panství porušoval práva rychtáře, má se odvolat k přísežným a posléze ke královskému úředníku nebo k zemskému soudu.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 158
Date: 29. leden 1405
AbstractŠimon, Schönacher v Karpfhamu (Charphaim) spolu s manželkou Alžbětou (Elspet), dětmi a dědici prodává za určitou hotově vyplacenou sumu svému bratranci Jakubu Woppingerovi, jeho dětem a dědicům svůj dvůr v Karpfhamu se vším příslušenstvím; k tomu má Jakub právo podle znění příslušné listiny koupit 2 jitra louky, které Šimon vysadil svému zemřelému bratru Bernhartovi, po němž je drží Michal z Karpfhamu, a pole a kus louky, jež drží Hantschuster v Griesbachu. Zavazuje se prodané zboží zpravit, jinak se Jakub bude moci hojit na jeho majetku. Alžběta Schönacherová se vzdává všeho podílu na tomto zboží, pojištěného jí Šimonem jako obvěnění. Jakubovi se odevzdávají také listiny zboží se týkající, vydané Šimonovým bratrem i jinými; kdyby se nalezly ještě další, nemají mít platnost.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 159
Date: 10. červen 1405
AbstractMarkéta, vdova po Henzlínovi, střelci, nyní manželka Hanuše Schlegla (Slegel) a měšťanka novoměstská, vysvědčuje, že prodala abatyši a konventu kláštera sv. Františka na Větším Městě pražském za jistou sumu vyplacenou v hotovosti ½ kopy grošů pražských ročního platu, osvobozeného od městských břemen, ze svých platů, které má na dědině (in vico) kdysi Šimona Celného (Czelny) na Novém Městě pražském. Plat má být odváděn po polovině na sv. Havla a Jiří, nezaplatí-li někdy do 8 dnů po termínu, je povinna platit navíc pokutu 1 groše za každý týden. Při nezaplacení má klášter právo hojit se na řečené dědině a na majetku Markétiných lidí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 160
Date: 8. únor 1406
AbstractPurkmistr Petr Schorheis a jmenovaní přísežní města Budyšína (Budissin) vysvědčují, že se všemi cechmistry (Fyrmeystern) všech řemesel, obcí a jejich nástupci města Budyšína a jmenovitě s krejčími a jejich cechmistry starými Cochsigem, krejčím (Czochsigmider), Petrem Radyschem, Pesselem krejčím (snider) a Mikulášem Knochzem a novými Petrem Beskauem (Beskaw), Mackem (Maczeko), Petrem Lemeschauem (Lemeschawem) a Matějem Prišvicem (Pryssewicz), budou voliti a saditi každoročně radu podle majestátu krále Václava, ale že nemá být do rady zvolen žádný jejich příbuzný jmenovitě Lorenc Thonder, Mikuláš Prišvic a další jmenovaní.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 161
Date: 25. květen 1406
AbstractOldřich, farář chlístovský, se zavazuje jménem svým a budoucích farářů v Chlístově nepřekážet paní Elšce Olbramové (Wolbramowie) na jejím věně, které má v Chlístově (Wchlistowie). Elška odkázala po své smrti 20 kop grošů pražských Oldřichovi a budoucím farářům, kteří mají za to sloužit ročně s 5 knězi vždy v týdnu po sv. Jiří a v týdnu po sv. Havlu výroční pobožnost za Elšku a její předky, vždy s vigiliemi a mariánskou a zádušní mší. Při zanedbání bohoslužeb připadne příslušná suma na výzdobu kostela.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4948
Date: 11. říjen 1407
AbstractVáclav, patriarcha antiochejský, dvorský a český kancléř, a Konrád, volený biskup verdunský a podkomoří Českého království, rozhodují spor mezi šlechtou Žateckého kraje a městy Žatcem, Mostem, Kadaní, Louny a Chomutovem o zachovávání práva mílového ve prospěch těchto měst pod pokutou 1000 kop.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 162
Date: 25. únor 1408
AbstractVáclav IV., král římský a český, na žádost Erharda, Mikuláše a Hanuše Forsterů, kteří mají jeho list na 300 kop grošů pražských královského dluhu za škody, zastavuje Mikuláši Forsterovi a jeho dědicům tvrz Kynšperk/n. O./ (Kunspergk) s městečkem; Forsterové nesmějí toto zboží postoupit nikomu jinému. Z dlužných 300 kop odpustili králi 150, zbylých 150 je připsáno na Kynšperku a král jej může za tuto sumu vykoupit. Forsterové mají sloužit pouze českému králi na jeho náklad. Poddaným se nařizuje poslouchat je a odvádět jim všechny poplatky včetně královské berně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 163
Date: 16. červen 1408
AbstractHeřman Dwerg, doktor dekretů, probošt kostela v Danemren, v diecési traettské (Traiecten), auditor vyslaný ke sporu papežem, nařizuje na žádost M. Jana Kardinálova, prokurátora Borše z Rýzmburka, všemu duchovenstvu pražské diecése, aby do 6 dnů po obdržení této výzvy v kostelích a na veřejných místech vyhlásilo půhon na Odolena z Egrberka v Pětipsech (Petypess), Jindřicha Kovaříka st. ze Strhař, Viléma z Nečtin (Metztyn) na Žluticích (Lutitz), Hanuška řečený Míšek (? – Miezka) z Javorné (Jaworny), Jana řeč. Kozlovec z Kozlova, Jošta ml. z Ratiboře (Ratyborz), Jiřího řeč. Šmohař (Smohorz) z Truzenic, Erharda řeč. Libnovar na Týništi a Jindřicha řeč. Pivec z Oračova. Jmenovaní se mají 60. dne dostavit před auditora nebo jeho zástupce k projednání sporu s Boršem z Rýzmburka (Borzo de Resmburg) o peníze, škody aj. Zde setrvají až do konečného rozsouzení sporu. O vyhlášení půhonu má být auditorovi podána písemná zpráva.-Inserována část listu papeže Řehoře XII. pověřující Heřmana Dwerga rozsoudit spor, s mocí obeslat jmenované k papežskému dvoru. Zmínka o dalším listu, nařizujícím je obeslat. – Listinu vyhotovil veřejný notář Gerardus Cremer z (Embrica), klerik traettské diecése.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 164
Date: 3. únor 1409
AbstractJan, biskup litomyšlský, se souhlasem kapituly zastavuje Janovi Strýčkovi ze Střížkova a dědicům za služby, které biskupovi a kostelu prokázal, a v náhradu za škody, jež v jejich službách utrpěl za válek, v sumě 100 kop grošů pražských. Město Jablonné /nad Orlicí/ (Gablonam) a vsi Jamné /nad Orlicí/ (Jampnee), Výprachtice (Wyprechticz), Horní a Dolní Heřmanice (Hermanycz superiorem et … inferiorem), s obyvateli a pusté vsi Čenkovice a Orličky (Orlyczkam), patřící k biskupskému stolu, se vším příslušenstvím s výjimkou královské berně, odúmrtí, podýmného, lovu vysoké zvěře a čižby. Jan a jeho nástupci budou povinni sloužit v případě potřeby biskupovi na jeho náklad s jedním ozbrojeným lučištníkem a koněm v ceně 3 kop. Fojt a rychtáři a celá kapitula vyslovují se zástavou souhlas.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 165
Date: 3. únor 1409
AbstractJan, biskup litomyšlský, se souhlasem kapituly zastavuje Janovi Strýčkovi ze Střížkova a dědicům za služby, které biskupovi a kostelu prokázal, a v náhradu za škody, jež v jejich službách utrpěl za válek, v sumě 100 kop grošů pražských. Město Jablonné /nad Orlicí/ (Gablonam) a vsi Jamné /nad Orlicí/ (Jampnee), Výprachtice (Wyprechticz), Horní a Dolní Heřmanice (Hermanycz superiorem et … inferiorem), s obyvateli a pusté vsi Čenkovice a Orličky (Orlyczkam), patřící k biskupskému stolu, se vším příslušenstvím s výjimkou královské berně, odúmrtí, podýmného, lovu vysoké zvěře a čižby. Jan a jeho nástupci budou povinni sloužit v případě potřeby biskupovi na jeho náklad s jedním ozbrojeným lučištníkem a koněm v ceně 3 kop. Fojt a rychtáři a celá kapitula vyslovují se zástavou souhlas.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 166
Date: 20. listopad 1409 (?)
AbstractAlbrecht (Alinger) se svou manželkou a dědici vysvědčuje, že ukončil smírem svůj spor s nevlastní dcerou (Gutou?), dcerou zemřelého Wernharta (Schonnachera?), o její dědictví po otci a matce tak, že se jménem svým, manželky a dědiců zříká všech nároků na zboží, která Wernhart po sobě zanechal v Karpfhamu (Charphaim) a (Pamhaim), a zavazuje se vydat jí listy na tato zboží.1

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 167
Date: 4. únor 1412
AbstractJan, biskup litomyšlský, se souhlasem prelátů a kapituly dává Petru ze Štěpánova (Sczepanow) a jeho bratru Václavovi za služby, které prokázali biskupu a kostelu v době válek a v náhradu za škody, jež při tom utrpěli, ves Kunčice (Cunczendorff), která patří k biskupskému stolu, se vším příslušenstvím s výjimkou královské berně a kolatury farního kostela, a to na dobu života jich dvou. Petr má na požádání postavit pro biskupovu ochranu na jeho náklad 1 lučištníka, ten z bratrů, který po smrti druhého bude držet celou ves, má postavit druhého lučištníka. Kdyby bratři nechtěli dále biskupovi sloužit, má jim do roka vyplatit částku 100 kop grošů pražských jako úhradu škod, za něž jim ves zastavil. Převor Jan a celá kapitula litomyšlského kostela vyslovují souhlas s tímto pořízením.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 168
Date: 8. listopad 1412
AbstractZikmund, císař římský a král uherský a český, který přijal od polského krále Ladislava (Uladislav) a polského duchovenstva a pánů částku 37 000 kop grošů širokých českých, zastavuje polskému králi a jeho nástupcům se souhlasem prelátů a pánů v této částce hrad a město Lubovňa (Lublo alias Liblau), město Podolínec (Podolinaz) s tvrzí a vesnicemi a městy na Spišsku (in terra … Scepusiensi) v ostřihomské (Strigoniensis) diecési: (Ghiarna), Spišská Belá (Bella), Lúbica (Leubiz), Ruskinovce (Ristorff), Tvarožná (Duransdorff), Vrbov (Menharsdorff), Matejovice (Matisdorff), Spišská Sobota (Georgenberg), Velká (Tilka), Poprad (Teutschendorff), Stráže pod Tatrami (Michelsdorff), Spišská Nová Ves (Neundorff), Spišské Podhradie (Kirchdorff), Spišské Vlachy (Walendorff) se vším příslušenstvím a výnosy, a to až do vyplacení oněch 37 000 kop. Zavazují se zastavená zboží po celou dobu zástavy hájit proti cizím nárokům, statky ke zboží patřící a obsazené jinými osobami získat pro Ladislava zpět nebo mu v náhradu zastavit jiné statky téže hodnoty. Jinak bude povinen uhradit všechny škody a Ladislav bude mít právo hojit se na Zikmundových poddaných a jejich statcích. Stanoví se podmínky výplaty zboží. – Ostřihomský arcibiskup Jan, györský (Jaurinensis) biskup Jan, uherský palatin Mikuláš de Gara a jiní jmenovaní úředníci královského dvora a uherští šlechtici a preláti se zavazují obsah listiny zachovávat a připojují pečeti.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 169
Date: 8. červen 1413
AbstractVáclav IV., král římský a český, nařizuje proboštu, abatyši a konventu doksanského (zu Doxan) kláštera odvádět Oldřichu Zajíci z Hazmburka (Hasen von Hasemburg), královskému kuchmistru a rádci, a jeho dědicům ročně sumu 100 kop grošů pražských (po 50 kopách na sv. Jiří a Martina), kterou mu král připsal zvláštním listem na berni odváděné doksanským klášterem, a to tak dlouho, dokud král nevyplatí Oldřichovi 1000 kop grošů. Z každé částky, kterou klášter takto z berně vyplatí, bude kvitován.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 170
Date: 15. listopad 1413
AbstractBeneš z Mokrovous (Mokrowauz) a na Malešově vyznává, že na žádost svého poddaného Beneše, syna Tomíkova, postoupil poddanému "pánů Hradeckých" Martinovi Hnědému ve vsi Lochenice (Lochynicziech) list na louky a háje u Lochenic, které zemř. Pancerka odkázala Tomíkovi v Nedělištích (Nedielisstiech) s dodatkem, že se z nich platí šos pánům města Hradce /Králové/, a které Tomíkův syn Beneš Martinu Hnědému prodal za 2 šilinky kop. Na Martinovu žádost v tomto listu Beneš z Mokrovous dodává, že Martin nemaje dost peněz, přibral si za společníky sousedy z Lochenic Markvarta a Vacatu, kteří mohou zboží užívat s ním, dokud je Martin, jeho děti nebo dědici nevyplatí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 171
Date: 7. květen 1414
AbstractOpat Jan, převor Jan, další jmenovaní hodnostáři, kutnohorský farář Augustin (Perg zun Chutten) a celý konvent kláštera v Sedlci (Czedlicz) cisterciáckého řádu prodávají sourozencům Pavlovi a Anežce, dětem zemřelého Jakše (Jaxss) na Tandlmarktu (Tendelmark), a jejich dědicům 10 kop grošů pražských ročního platu na vsi (Kochowycz) a na všem ostatním klášterním majetku za 100 kop vyplacených v hotovosti. Plat mají odvádět lidé z uvedené vsi po 5 kopách na sv. Havla a Jiří, pod pokutou 6 grošů z každé kopy platu. Kdyby plat nemohl být z nějakého důvodu odváděn z Kochovic, mohou si jej Pavel a Anežka brát z jiných klášterních statků. Klášter může plat za 100 kop opět vykoupit.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 173
Date: 30. listopad 1414
AbstractHenrych s Elstrberka, odjinud z Plané, seděním na Kostomlatech potvrzuje a zavazuje se jménem svým i budoucích držitelů kostomlatského zboží dodržovat a neporušit podmínky, za nichž jeho zemřelá sestra Žofka z Dobrušky, manželka zemřelého Petra z Kosti, prodala obci Stratovu (Ztratowskey) za 20 kop grošů stříbrných pražských v hotovosti za roční plat 2 kopy (po 1 kopě na sv. Jiří a Havla) na kostomlatském zboří louky a pastviny řeč. Chřeniny (?) a stávek s vrbinou, stav řeč. Hynákův s vrbinou až k rybníku řeč. Vážek s právem užívat ho jako pastviny, bude-li vypuštěn, i s drahami podél tohoto rybníka.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 172
Date: 30. listopad 1414
AbstractHenrych s Elstrberka, odjinud z Plané, seděním na Kostomlatech potvrzuje a zavazuje se jménem svým i budoucích držitelů kostomlatského zboží dodržovat a neporušit podmínky, za nichž jeho zemřelá sestra Žofka z Dobrušky, manželka zemřelého Petra z Kosti, prodala obci Stratovu (Ztratowskey) za 20 kop grošů stříbrných pražských v hotovosti za roční plat 2 kopy (po 1 kopě na sv. Jiří a Havla) na kostomlatském zboří louky a pastviny řeč. Chřeniny (?) a stávek s vrbinou, stav řeč. Hynákův s vrbinou až k rybníku řeč. Vážek s právem užívat ho jako pastviny, bude-li vypuštěn, i s drahami podél tohoto rybníka.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 174
Date: 19. březen 1415
AbstractVydavatel … 1 se svými rukojmími se přiznává paní … 2 seděním v Cholenicích (Cholynicziech) a jejímu zeti Janovi taktéž z Cholenic k dluhu 11 (?) kop grošů pražských a zavazuje se zaplatit 2 týdny po sv. Havlu pod trestem ležení v Nymburce.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 175
Date: 15. červenec 1415
AbstractPřevor Martin z Úterý a konvent mělnického kláštera augustiniánů – poustevníků vysvědčují, že přijali od Tomce (Thomczone) ze Strašnic 5 kop grošů pražských, za něž si koupili 30 grošů platu na půl lánu ve vsi Kerhartice (Gebhartycz), který má platit vdova a její dědici. Plat má vybírat prokurátor konventu, dávat polovinu sakristánovi k rozdělení bratřím (na sv. Havla dostane 15 grošů, dá zpívat vigilie a nazítří zádušní mši. Kdo bude číst, dostane groš a podobně na sv. Jiří). Nebude-li to zachováno a nezjedná-li se náprava po třetím napomenutí, připadnou peníze klášteru sv. Tomáše v Praze.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 176
Date: 2. září 1415
AbstractMikeš řečený Otaň seděním na Předslavicích a jeho rukojmí Mikšík z Úlibic, Hynek z Konecchlumí, Buzek z Mstihněvi a Janek z Lužan se přiznávají panoši Janovi z Nemyčevsi a jeho synu Beneškovi k dluhu 40 kop grošů pražských a slibují zaplatit do 2 týdnů po sv. Jiřím pod trestem ležení v Jičíně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 177
Date: 20. listopad 1415
AbstractVáclav IV., král římský a český, Jindřichovi z Lažan, hejtmanu ve Vratislavi: na upozornění purkmistra a rady města Vratislavi (Bresslaw), že někteří radní a šéfové z posledních 2 let, kteří byli neposlušni vůči králi, by mu nyní chtěli slíbit věrnost a vyžádat si milost, zplnomocňuje jmenovaného a nařizuje mu na jeho místě do 14 dnů obeslat Linharta Reicherta, Mikuláše Rempela, Mikuláše Steinkellera, Czacha z Gubinu a Hanuše Schmieda (Smyde), kteří se takto provinili, a celou věc s nimi projednat a sjednat smír. Kdyby jmenovaní odmítli jednat o tom s Jindřichem, má je poslat ke králi, aby se s nimi dohodl osobně.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 178
Date: 29. listopad 1415
AbstractJindřich Reuss z Plavna (Rewss von Plawen), hejtman v Pirně (Pernaw) a Erhard Rudusch, měšťan v Chebu (Eger), vysvědčují, že ve sporu mezi Chebem a waldsaským Konrádem o popravu v Albenreuthu (Albernrewt) a Hardecku ujednali, aby to zůstalo oběma stranám, dokud se přátelsky nedohodnou; dojde-li dříve k vraždě nebo jinému hrdelnímu zločinu, mají obě strany vyslat zástupce a ti se mají dohodnout, jak bude napříště postupováno, a nedohodnou-li se definitivně, mají alespoň rozhodnout dotyčný případ a obě strany mají opět zachovat mír až do konečného rozhodnutí.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1397 - 1415next >