useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1727 - 1733next >
Charter: 4667
Date: 15. prosinec 1727
AbstractČeské místodržitelství a komora uzavírají smlouvu s majitelem letovického panství hr. Karlem Bredou o vedení vody z letovického rybníka na Pražský hrad.

Images13
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4668
Date: 27. duben 1728
AbstractFrantišek Václav z Trautmannsdorfu potvrzuje, že mu Terezie Malanottová z Caldes, rozená z Püchlern, zapůjčila 1000 zlatých, které jí on pojišťuje hypothekou na panství Litomyšl a svém brandýsském podíle.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4669
Date: 5. červenec 1729
AbstractCísařští komisaři Filip hr. Krakovský z Kolovrat, Jan Křtitel Hartlieb, Jan Jiří Hillenbrand z Brandau, Mikuláš Ehemant a JUDr. Jan František Blovský uzavírají předběžnou smlouvu s hr. Janem Arnoštem Antonínem Schafgotschem a jeho manželkou Marií Alžbětou, rozenou Valdštejnovou, dědičkou Bertolda Viléma z Valdštejna, o prodeji lesů od Trutnovského panství za 31 000 zlatých. Tyto lesy byly ponechány při prodeji panství roku 1598 komoře pro dodávky dříví do Kutné Hory.

Images11
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4670
Date: 5. červenec 1729
AbstractViz ČGXI č. i. 4669 : Císařští komisaři Filip hr. Krakovský z Kolovrat, Jan Křtitel Hartlieb, Jan Jiří Hillenbrand z Brandau, Mikuláš Ehemant a JUDr. Jan František Blovský uzavírají předběžnou smlouvu s hr. Janem Arnoštem Antonínem Schafgotschem a jeho manželkou Marií Alžbětou, rozenou Valdštejnovou, dědičkou Bertolda Viléma z Valdštejna, o prodeji lesů od Trutnovského panství za 31 000 zlatých. Tyto lesy byly ponechány při prodeji panství roku 1598 komoře pro dodávky dříví do Kutné Hory.

Images16
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4671
Date: 15. listopad 1729
AbstractSprávce hejtmanského úřadu panství Zbiroh, Točník, Králův Dvůr a Mirošov František Funk uzavírá z rozhodnutí komory porovnání s magistrátem města Berouna, podle kterého se odpouštějí městu dlužné věčné platy z dvou masných krámů a vinic ve výši 1067 zlatých. Nadále z nich má město platit ročně 14 kop, povolit zdarma forovat písek pro potřebu panství, nechat nadále pást při vinicích panský dobytek, zapravit obilní rest špitálu a dávat mu almužnu 2 štrychy.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4672
Date: 17. prosinec 1729
AbstractČeská komora uzavírá smlouvu s Janem Arnoštem Antonínem Schafgotschem a jeho manželkou Marií Alžbětou, rozenou Valdštejnovou, kterou jim prodává za 40 000 zlatých rýnských lesy, náležející k Trutnovskému panství, které byly při jeho prodeji roku 1598 ponechány komoře na dříví pro kutnohorské doly a hutě.

Images12
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4673
Date: 17. prosinec 1729
AbstractVic ČGXI č. i. 4672: Česká komora uzavírá smlouvu s Janem Arnoštem Antonínem Schafgotschem a jeho manželkou Marií Alžbětou, rozenou Valdštejnovou, kterou jim prodává za 40 000 zlatých rýnských lesy, náležející k Trutnovskému panství, které byly při jeho prodeji roku 1598 ponechány komoře na dříví pro kutnohorské doly a hutě.

Images14
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4675
Date: 13. březen 1730
AbstractHejtman přísečnického panství uzavírá smlouvu s rychtářem a radou města Loučné (Böhmischwiesenthal) o sporný mlýn zv. Laux-Mühl, podle které postupuje jako odškodné městu dědičný plat za 3 1/2 roku ve výši 88 zlatých 47 kejcarů 2 denáry a za panský výčep piva ve městě 6% úroky z 1000 zatých rýnských.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4674
Date: 13. březen 1730
AbstractHejtman přísečnického panství uzavírá smlouvu s rychtářem a radou města Vejprt o hostinec Martina Jahna a grunty emigrantů Tobiáše Schmidla a Martina Bayera tak, že je postupuje za 2000 zlatých.

Images5
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4676
Date: 13. březen 1730
AbstractHejtman přísečnického panství uzavírá s purkmistrem, rychtářem a radou města Přísečnice smlouvu, aby mohlo být z panského pivovaru dodáváno pivo do vesnic Rusová, Dolina a Kovářská (Reuschdorff, Dürnsdorff, Schmiedeberg) o křtinách, posvícení a svatbách. Jinak má být v krčmách čepováno pivo městské podle listu císaře Matyáše. Dále postupuje městu v náhradu za 2 mlýnská pole les, zv. "Am Khail". Posléze se upravuje prodej mouky a chleba.

Images7
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4677
Date: 2. únor 1731
AbstractČeská komora uzavírá s Bernardem Sebastiánem Jarým, komorním kancelistou a malostranským měšťanem, na tři roky smlouvu o pronájem cihelny u Brusky, patřící k Pražskému hradu (s obytným domem, lázní, sklepem, vápenkou a stájí pro 18 koní) s právem brát jíl za novou Karlovou (Brusskou) bránou a povinností uspokojovat stavebním materiálem především Pražský hrad a ostatní královské budovy, za roční nájem 600 zlatých rýnských, splatný koncem roku do stavebního úřadu. Stanoví se ceny cihel, prejzu atd. pro Hrad i soukromníky a za dopravu, a vypočítává se inventář cihelny. Smlouva byla vyhotovena 4x - pro komoru, účtárnu, stavební úřad a pro nájemce.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4678
Date: 16. únor 1731
AbstractKomorou deputovaní komisaři Václav Chotek, Max Josef Bechyně z Lažan, Filip Krakovský z Kolovrat, František Caucz a Jan František Blovský kupují za 40 000 zlatách pro kutnohorské doly panství Hodkov v Čáslavském kraji od vdovy Barbory Věžníkové, rozené Švihovské z Rýzmburka.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4679
Date: 17. září 1731
AbstractFrantišek Arnošt Heřman hr. z Valdštejna na Hradišti, Klášteře atd., pán seniorátního panství Třebíč (Strzebyczskeho) na Moravě potvrzuje na žádost města Mnichova Hradiště (nad rzekau Gizerau) inserovanou listinu z 12. března 1663 (Hradiště), jíž jeho strýc Karel Ferdinand hr. z Valdštejna na Svijanech, Hradišti atd. dává třiceti pěti na konci listiny vyjmenovaným svobodníkům (kteří dříve měli právo várek a poté obdrželi od Václava Budovce z Budova svobody za upuštění od těchto várek) pro zvýšení povinností a robot v pozdějších létech milost, že je osvobozuje od peněžních i naturálních platů, robot a vyjmenovaných fůr, které jmenovaní měli vykonávat spolu s ostatními sousedy (s vyjímkou královských a zemských berní, lovů a ponůcek); budou pouze povinni 1x ročně vypsat sbírku na duchovního správce, nepostačí-li desátek k jeho obživě. Pivo k vlastní spotřebě či šenku nesmějí dovážet, nýbrž kupovat z hradištského pivovaru. Povoluje se jim obchod s vínem a jeho šenk; z každého vědra vína koupeného pro prodej či šenk mají platit vrchnosti 16 grošů českých. Panská vína se budou šenkovat ve 4 jmenovaných hospodách; výnos ze solního obchodu 20 kop míšenských ročně dává obci. Všechny tyto výsady však neruší jejich poddanský vztah k vrchnosti, který dále trvá. Následuje seznam 35 svobodníků. František Arnošt Heřman z Valdštejna k nim navíc připojuje souseda Jana Wurma, který dosud platil úrok a robotoval při senech a otavách.

Images13
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4680
Date: 16. říjen 1731
AbstractKarel Antonín Kfelíř (Kfellner) ze Sachsengrünu, královský hejtman Plzeňského kraje, postupuje 3000 zl, jež mu je podle citovaného deskového zápisu dlužen Jan Kašpar Pentenrieden (Pendenrider) z Aldhausenu, kapitál 2000 zlatých rýnských s 6% úrokem od 16. října 1731 Antonínovi, svobodnému pánu ze Schirndingu, královskému hejtmanu Plzeňského kraje, a jeho dědicům proti vyplacení této částky 2000 zlatých v hotovosti, z níž Schirndinga kvituje. Cese může být zapsána do zemských desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4681
Date: 24. říjen 1731
AbstractJan Jiří Moser, comes palatinus římského císaře, za něhož byl prohlášen listinou, vydanou 17. října 1708 velkým dědičným palatinem Janem Ehrenreichem ze Sprinzensteinu, nejvyšším mincmistrem v Rakousku pod - i nad Emží, jmenuje ze své moci Ivana Jana Pavla Lišku z Grünwaldtu, měšťana v Klatovech a auditora města Prahy, veřejným notářem a sudím, a to s platností pro celé území římské říše; jeho výsady má každý zachovávat pod pokutou 200 hřiven zlata, z nichž 1/2 připadne komoře, 1/2 Liškovi.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4682
Date: 1. duben 1732
AbstractUstanovení přísežní, starší a všichni chirurgové a lazebníci na Novém Městě pražském na žádost svého člena chirurga, polního lékaře pěšího pluku generála Otakara (Otogar) ze Stahrenbergu a zemského chirurga Šebestiána Pecky, vydávají výuční list jeho žáku Mikuláši Quintelovi, rodem ze Savojska, který se u něho 3 roky učil a vyučil se lazebnickým tovaryšem. Doporučují Mikuláše Quintela lidem všech stavů, zvláště chirurgům a lazebníkům.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4683
Date: 7. červen 1732
AbstractVáclav Ignác hr. Dejm ze Střítěže, na Červeném Záhoří atd., jemuž Václav Kryštof Hložek ze Žampachu, nejvyšší písař Českého království, na jeho prosbu půjčil téhož dne 3000 zlatých rýnských, slibuje za sebe i své dědice zaplatit dluh na pololetní předem danou výpověď jedné ze stran, a od té doby odvádět pololetně obvyklý 6% úrok. Jako záruku nabízí všechen svůj majetek, zvláště statek Červené Záhoří v Bechyňském kraji. Tento úpis může být na jeho náklad vložen do desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4684
Date: 26. leden 1733
AbstractKarel VI., císař římský a král německý, španělský, uherský a český, na žádost redaktora koleje Tovaryšstva Ježíšova v Chomutově (Commothau) Jindřicha Gottwalda konfirmuje inserované listiny: 1. císaře Rudolfa II. z 1. října 1590 (Pražský hrad), jíž potrvzuje nadání chomutovské jesuitské koleje Jiřím Popelem z Lobkovic a povyšuje ji na generální veřejné studium se všemi právy universit (viz č. i. 3111); 2. zakládací listinu Jiřího Popela z Lobkovic pro chomutovskou kolej a universitu z roku 1591 (bez autora, Chomutov) - viz ČGL č. i. 3137; 3. listinu Rudolfa II. z 25. ledna 1592 (Praha), jíž na žádost Jiřího Popela z Lobkovic potrvzuje založení koleje a její dotaci a ustanovuje, že kolej má ve sporech a ostatních záležitostech požívat všech výsad daných papeži, císaři i českými králi, které potvrzuje stejně jako práva graduovaných na chomutovské universitě (stejná jako z ostatních evropských universit) i osvobození kolegiátů od berní. Nařizuje všem poddaným práva koleje respektovat a nadační listinu spolu s touto konfirmací na požádání intabulovat.

Images40
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4685
Date: 4. květen 1733
AbstractKarel VI., císař římský a král německý, španělský, uherský a český, na žádost rektora koleje Tovaryšstva Ježíšova v Kutné Hoře Karla Baßenheima konfirmuje inserovanou fundační listinu této koleje, vydanou Ferdinandem II. 18. dubna 1633 (Vídeň) (viz ČGL č. i. 4188).

Images12
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4686
Date: 20. květen 1733
AbstractJan Václav Vražda z Kunvaldu, zemský místopísař Českého království, vydává s povolením nejvyššího písaře, místodržícího Václava Kryštofa Hložka ze Žampachu pod pečetmi zemského místosudího Ignáce Humberta Bechyně z Lažan a svou vlastní z desk zemských (DZV 383, O 27, juxta u zápisu z 1. března 1719) výpis zápisu připsaného 19. května 1733 k svatební smlouvě Jiřího Bernarda Vratislava a potom doslovně opsaného (ibid. R 3). Jan Antonín, svobodný pán von Helversan (Helwersau) přiznal před úředníky desk, že z 20 000 zlatých rýnských zděděného podílu jeho matky Marie Františky Markéty, ovd. Helversanové, rozené Clary - Aldringenové podle její svatební smlouvy s Jiřím Bernardem hr. Vratislavem z Mitrovic z roku 1719, pojištěného hypotékou na Vratislavském sirotčím statku Lochovice, postoupil sumu zbylou po zaplacení matčiných dluhů - 6000 zlatých rýnských (s 6% úroky od sv. Jiří 1733) P. Ferdinandu Hoffmannovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 6000 zl. v hotovosti, z nichž Hoffmanna kvitoval.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4687
Date: 25. (30.) květen 1733
AbstractVáclav Wiedersperger z Wiederspergu a Anna Barbora Wiederspergerová, rozená Plotová z Konařína, postupují sumu 2000 zlatých rýnských s 6% úrokem od sv. Jiří 1733 P. Ferdinandu Hoffmannovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 2000 zlatých v hotovosti, z nichž Hoffmanna kvitují. Tuto sumu jim Josef Antonín hr. z Gastheimu jako Vančurovský cesionář roku 1725 dodatkem k obligaci z roku 1704 postoupil na bývalém Kaisersteinském panství Žleby a Uhelná Příbram; k placení ji přejali kupci Žleb Karel Jáchym hr. Breda roku 1723 a Karel Richard Josef Schmidlin roku 1726. Když majetek posledního propadl kridě, byl nárok přisouzen roku 1729 vydavatelům a roku 1730 ho k placení převzal opět Breda (příslušné deskové zápisy citovány). Tato cese může být intabulována.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4688
Date: 30. květen 1733
AbstractVáclav Wiedersperger z Wiederspergu a Anna Barbora Wiederspergerová, rozená Plotová z Konařína, postupují částku 2000 zlatých, které jim měl zaplatit Jan Michael Týřovský, svobodný pán z Einsiedlu, podle kupní smlouvy z roku 1729 o týž statek (příslušné deskové zápisy citovány), tedy celkem 4000 zlatých rýnských s 6% úrokem od sv. Jiří roku 1733. Panu Ferdinandu Hoffmannovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 4000 zlatých v hotovosti, z nichž Hoffmanna kvitují. Cese může být zapsána do desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4689
Date: 5. června 1733
AbstractJan Antonín, svobodný pán z Helversen na Modřejovicích a Svinařově, postupuje ze zbylé sumy 9000 zlatých rýnských, připadlé mu podle jeho svatební smlouvy z roku 1719 mezi Jiřím Bernardem Vratislavem z Mitrovic na Lochovicích a vydavatelovou matkou Marií Františkou Markétou, ovdovělou Helversenovou, rozenou Clary - Aldringenovou, ze 20 000 zlatých hypotekárně pojištěných na sirotčím statku Lochovice v Berounském kraji ( po odečtení 5000 zlatých, zapsaných matce, a 6000 zlatých k postoupení jinam) kapitál 5000 zlatých rýnských, s 6% úroky od sv. Jiří 1733, P. Ferdinandu Hoffmannovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 5000 zlatých v hotovosti, z nichž Hoffmanna kvituje. Tatp cese může být zapsána do zemských desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4690
Date: 13. července 1733
AbstractKarel VI., císař římský a král německý, španělský, uherský a český, na žádost rektora koleje TJ u sv. Ignáce na Novém Městě pražském P. Norberta Streera konfirmuje z moci českého krále inserovanou listinu císaře Ferdinanda II. ze 6. března 1634 (Vídeň), vydanou na potvrzení nadační listiny Marie Maximiliány, rozené hr. Hohenzollernové, vdovy po Adamu st. ze Šternberka, pro kolej sv. Ignáce z 31. července 1633 (Praha) (ČGL š. i. 4195)

Images20
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4859
Date: 16. říjen 1773
AbstractPodepsaní opat Emilián a převor Benedikt Saverzan se zavazují české provincii řádu piaristů, že budou ručit za úroky ze 3 000 zlatých, jež jim téhož dne cesí postoupili ze sumy 26 500 zlatých /pojištěné na statcích/ hraběte Ludvíka Hartiga, a to do té doby, než bude piaristům buď kapitál 3 000 zlatých vyplacen nebo úroky v jednotlivých termínech odváděny hrabětem Hartigem. Pak ztratí tento revers platnost a bude vydavatelům vrácen.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4694
Date: 3., 6. listopad 1733
AbstractVáclav Wiedersperger z Wiederspergu a Anna Barbora Wiederspergerová, rozená Plotová z Konařína, postupují sumu 2000 zlatých rýnských, s 6% úrokem od sv. Havla 1733, P. Ferdinandu Hoffmannovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 2000 zlatých v hotovosti, z nichž Hoffmanna kvitují. Tuto sumu jim Josef Antonín hr. z Gastheimu jako cesionář Judity Sádlové postoupil roku 1725 dodatkem k obligaci z roku 1704 na bývalém Kaisersteinském panství Žleby a Uhelná Příbram, k placení ji přejali kupci Žleb Karel Jáchym hr. Breda roku 1723 a Karel Reichard Josef von Schmidlin roku 1726; když majetek posledního propadl kridě, byl nárok na tu sumu přisouzen roku 1729 vydavatelům a roku 1730 ji k placení převzal opět Breda (příslušné deskové zápisy citovány). Tato cese může být intabulována.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4692
Date: 3. listopad 1733
AbstractJan Antonín, svobodný pán z Helversen na Modřejovicích a Svinařově, postupuje 4000 zlatých rýnských, zbylých mu podle svatební smlouvy z roku 1709 (intabulované roku 1719) mezi jeho nyní zemřelou matkou Marií Františkou Markétou, ovdovělou Helversenovou, rozenou Clary - Aldringenovou, a zemřelým Jiřím Bernardem Vratislavem z Mitrovic, jako jedinému matčinu deskovému dědici ze 20 000 zlatých na Vratislavském sirotčím statku Lochovice v Berounském kraji, s 6% úrokem od sv. Havla 1733, P. Ferdinandu Hoffmannovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 4000 zlatých v hotovosti, z nichž Hoffmanna kvituje. Cese může být na jeho vlastní náklad zapsána do desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4693
Date: 3., 6. listopad 1733
AbstractVáclav Wiedersperger z Wiederspergu a Anna Barbora Wiederspergerová, rozená Plotová z Konařína, postupují sumu 1000 zlatých rýnských, s 6% úrokem od sv. Havla 1733, P. Ferdinandu Hoffmannovi, prokurátoru české provincie TJ, proti vyplacení 1000 zlatých v hotovosti, z nichž Hoffmanna kvitují. Tuto sumu roku 1721 hypotekárně zapsal Jan František Václav, svobodný pán z Kaisersteinu, na statcích Žleby a Přibyslavice Josefu Antonínovi hr. z Gastheimu, ten ji roku 1725 postoupil vydavatelům, k placení ji převzali kupci Žleb Karel Jáchym hr. Breda roku 1723 a Karel Reichard Josef von Schmidlin roku 1726; když majetek posledního propadl kridě, byl nárok na tu sumu roku 1729 přisouzen zadavatelům a roku 1730 ji k placení převzal opět Breda (příslušné deskové zápisy citovány). Tato cese může být zapsána do desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4695
Date: 10. listopad 1733
AbstractIgnác Kajetán Dubský, svobodný pán z Vitinova (Wittinau) na Uhrově (Auherow) a Uhelné Příbrami, jehož zemřelý bratr Karel Josef Dubský koupil od Josefa Hochberga z Hennersdorfu statek Klokočovská Lhotka (Lhota) a Klokočov v Čáslavském kraji za 14 000 zlatých rýnských. Z této částky poukázal u bratra Maximiliána Dubského 13 000 zlatých (s tím se dělil o statek Pičín v sumě 65 000 zlatých a ten mu měl podle dílčí cedule zaplatit 15 500 zlatých). Nyní jako universální dědic Karla Josefa postupuje Hochbergovi na uspokojení jeho pohledávky 13 000 zlatých s 6% úrokem, z 13 500 zlatých, které mu na Pičíně připadly. Cese může být zapsána do desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4691
Date: 16. říjen 1733
AbstractJan Václav hr. Breda, majitel panství Kyšperk (Geyersberg) a Orlice, postupuje kapitál 2000 zlatých rýnských, jejž mu obligací z roku 1726 zapsal Emanuel Lamotte z Frintroppu a s nímž byl pojat do splacení 40 000 zlatých, podle kupní smlouvy Františka Josefa Černína o nynější sirotčí statky Brody (Prölaß) a Chrášťany (Groschau) v Žateckém kraji z roku 1731 (citovány příslušné deskové zápisy), s 6% úrokem od 16. října 1733, P. Ferdinandu Hoffmannovi, prokurátorovi české provincie TJ, proti vyplacení 2000 zlatých rýnských v hotovosti, z nichž Hoffmann kvituje. Cese může být na jeho náklad zapsána do zemských desk.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 4696
Date: 3. únor 1734
AbstractAndre Josef Federlin, lic. práv a notář kláštera Gars, legitimuje Víta Forsthuebera, pokřtěného 20. května 1727, nemanželského syna Františka Forsthuebera a Anny Dausessové.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1727 - 1733next >