Fond: České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Grouped by years:
Search inCZ-NA > CGL >>
Charter: 298
Date: 11. květen 1457
Abstract: Vaněk ze Štěpánova, který měl spolu se svým zemřelým bratrem Petrem listinu bývalého litomyšlského biskupa Jana a kapituly, podle které měli oba bratři držet ves Koclířov (Geczndorff) a sloužit za to litomyšlskému kostelu, (případně, kdyby nemohli službu vykonávat, měli ji rok předem vypovědět a přijmout za škody od biskupa 100 kop grošů pražských), potvrzuje nyní, že Zdeněk Kostka z Postupic, který drží biskupství a jeho zboží zástavou od císaře Zikmunda, mu po jeho výpovědi oněch 100 kop vyplatil, a proto mu nyní zmíněnou biskupovu listinu postupuje.
Charter: 299
Date: 30. květen 1457
Abstract: Oldřich a Jan z Rožmberka podle zprávy rozhodčích – třeboňského hejtmana Jarohněva z Úsuší, dožádaného Petrem z Lindy, velešínského purkrabí Oldřicha Drochovce z Pláně, jmenovaného Oldřichem ze Dvorce, a Jana Rúsa z Čemin, kterého vydavatelé na žádost sporných stran sami ustanovili, vypovídají ve sporu Petra z Lindy a Oldřichem z Dvorce o vedení vody tak, že Oldřich má Petrovi povolit rybolov a užívání potoka tekoucího mimo Oldřichovy louky i rameno, které vede přes ně, Petr naproti tomu má Oldřichovi ponechat ostrov, od louky tímto ramenem oddělený. Obě strany mají výpověď dodržet pod pokutou 100 kop a obě obdržely o tomto výroku list stejného znění.
Charter: 300
Date: 15. červen 1457
Abstract: Tomáš Partigaisser a Hanuš Hueber jménem záduší kostela sv. Jiří ve Vahrn (Varn), jemuž náleží 8 liber platu z loučky zvané "Siechengarten", prodávají právo obdělávat tuto loučku za 40 liber Jakubu Wildovi v Neustift (in der Newenstifft) a jeho ženě Markétě.
Charter: 301
Date: 17. listopad 1457
Abstract: Ladislav /Pohrobek/, král uherský a český, potvrzuje městu Budyšínu (Budissin) na žádost tamního purkmistra, rady a obce všechny svobody, milosti, práva, jakož i cla, hamfesty, obyčeje atd., které město dostalo od markrabat braniborských a od českých králů, Jana /Lucemburského, císaře Karla /IV./, Václava /IV./ a Zikmunda a od jiných knížat. Potvrzuje jim také všechna léna a lenní listy, které mají od jeho předchůdců a úředníků, pokud nepoškozují práva krále a koruny. Jestliže v minulých dobách válek nebyly některé články svobod města Budyšína dodržovány, nemá to nikomu být příčinou pro jejich porušování v budoucnu.
Charter: 4949
Date: 12. leden 1458
Abstract: Comský veřejný notář Johannolus de Caspano vysvědčuje, že Dominik, syn někdy Viléma, syna někdy Lazarina de Turri de Mendrichio de Datio tertierius dolní Valtelliny uděluje Vilémovi, synu někdy Martina, syna někdy Viléma de Turri de Mendichio de Datio emfyteutickým právem přesně vypsané stavení, zahrady, háje a pole za plat v naturáliích odváděný na sv. Martina (6 čtvrtců žita a 6 liber sýra).
Charter: 302
Date: 25. leden 1458
Abstract: Jan z Radiče se přiznává k dluhu 80 kop grošů stříbrných své sestře Machně z Radiče, zavazuje se dluh splatit po její výpovědi rok předem, případně na požádání vyplatit jí nebo tomu, komu ona určí, menší částku, která by mu pak byla z dluhu stržena. Zemře-li Jan před zaplacením dluhu, má být Machna jako první z věřitelů uspokojena z jeho pozůstalosti, koupí-li nějaké statky, pojistí jí na nich zemskodeskově dlužnou částku a převede na ni věno své ženy zapsané na Krchlebích (Krchlebiech). Zemře-li Machna před zaplacením dluhu, nebude Jan povinen dlužnou částku nikomu splácet.
Charter: 303
Date: 28. leden 1459
Abstract: Jiří /Poděbradský/, král český, dává Janovi mladšímu z Radiče všechno právo na majetek Janova otce Jana staršího z Radiče po jeho smrti, které Jiřímu připadlo jako českému králi.
Charter: 304
Date: 21. únor 1459
Abstract: Purkmistr, rychtář, rada a obec Pasova (Passaw) vysvědčují, že se jim Mikuláš Kaplíř ze Sulevic na Vimperce (Kappler zu Sulawicz ... zu Winnderberg) zavázal po 7 let sloužit s 12 koňmi, jakmile ho vyzvou, a zavazují se mu za to vždy na hromnice v Pasově vyplácet 100 liber feniků a hradit mu po dobu tažení výživu. O úhradě škod, které by Mikuláš v jejich službách utrpěl, mají rozhodnout jeden pasovský radní a jeden z Mikulášových přátel. Mikuláš nebude s Pasovskými válčit proti českému králi a koruně.
Charter: 305
Date: 25. duben 1459
Abstract: Albrecht, markrabě braniborský a purkrabí norimberský, sjednává smír ve sporech a bojích mezi českým králem Jiřím na jedné a saskými vévody, durynskými lantkrabaty a míšeňskými markrabaty, bratry Fridrichem, arcimaršálkem římské říše, a Vilémem. V 5 bodech se stanoví, že budou uzavřeny sňatky dětí obou stran dojednané zvláštní listinou, v neděli po Božím těle vydají vévodové králi Jiřímu Most a hrad nad ním řečený Landskrone, hrad Osek (Riesennberg) a městečko Duchcov (Duxen), uznají právo českého krále na vyjmenované many a léna (pány z Plavna – Plawen – se zámkem Plavnem a městy Johangeorggenstadt – Johansgrune – a Trieb-Therbill – a další), naproti tomu si ponechávají některá léna české koruny, i "nepravá" (afterlehen) na jejich straně pohraničního lesa patřící k Durynsku, Míšni a Vogtlandu, jako je polovina hradu Donína (Dohna), Lauenstein (Lauwenstein) a 58 dalších jmenovaných; smlouva platí, i kdyby se zjistilo, že některá z těchto míst jsou říšskými lény. O nárocích dětí zemřelého Fridricha z Donína na polovinu Donína rozhodnou král Jiří a markrabě Albrecht do vánoc a ve stejné lhůtě se rozhodne nárok Jindřicha z Plavna na /Gross/ Voitsberg, Oelsnitz a Mohlsdorf, Mikuláše Pfluga na Hof, a posléze nároky p. z Koldic (Toldytz) a Ilburka (Ilenburg). Obě strany propustí zajatce a nahradí si škody; zavazují se smír dodržet. 1
Charter: 306
Date: 21. červen 1459
Abstract: Jíra Vamberský z Holubic činí poslední pořízení, jímž ustanovuje poručníkem svého majetku Jana z Radiče, který má přijmout peníze za dvůr v Holubicích, který Jíra prodal a který zatím nebyl zaplacen, a z nich vyplatit Jírově nevěstě Johanně 20 kop grošů, Jírovým sestrám Kačce, Johanně a Janě (sic!) po 10 kopách (závdavek nevěstě 3 kopy a sestrám po 1 kopě). 4 kopy platu v Letkách odkazuje svému bratru Matějovi; do jeho plnoletosti je má spravovat poručník. 3 kopy grošů platu, které má Jíra deskově zapsány na Otovicích (Otwogiczich) na /poddaném/ Vodňatovi, odkazuje Janovi z Radiče do vlastnictví.
Charter: 307
Date: 22. červen 1459
Abstract: Ondřej, rychtář města Čáslavě, a Hanušek Mendl (Mayndl), horník, postupuje Hertvíkovi z Nestajova (Nesteyowa) na Žehušicích a jeho dědicům list císaře Zikmunda, který zdědili po předcích a kterým císař zastavil v dluhu 400 kop grošů stříbrných Zbyslav s velkým rybníkem pod vsí, Rohozec s rybníkem a Kounice (Kunicze) s příslušenstvím. Hanušek navíc postupuje Hertvíkovi i list s pečetí Českých Budějovic.
Charter: 308
Date: 6. srpen 1459
Abstract: Jiří /Poděbradský/, král český, potvrzuje svému radovi Janovi /Caltovi/ z Kamenné Hory na jeho žádost listiny krále Ladislava /Pohrobka/ a jiných českých králů na zboží města Chomutova1 a hradu Rabštejna s městečkem a příslušenstvím a na jakékoli jiné statky.
Charter: 309
Date: 24. říjen 1459
Abstract: Zikmund Píšek (Piesek) z Radenína seděním na Třebešicích (Trzebeczicziech) vyznává, že se přátelsky dohodl s Hertvíkem z Nestajova na Žehušicích, kterého původně pohnal před soud na podkladě listu císaře Zikmunda, který měl k věrné ruce od Ondřeje, rychtáře z Čáslavě, a od Hanuška Mendla, a dává svůj souhlas k tomu, že Ondřej a Hanušek tento list, který Zikmund Píšek jim vrátil, Hertvíkovi prodali.
Charter: 310
Date: 31. říjen 1459 (chybně 1409)
Abstract: Král Jiří /Poděbradský/ povyšuje na žádost Jana z Kolovrat a z Bezdružic jeho ves Bezdružice na městečko, dává mu všechna práva, jichž městečka užívají, povoluje týdenní trh každé úterý a právo pranýře a popravy. Nařizuje úředníkům toto privilegium zachovávat.
Charter: 311
Date: (kolem) 1. listopad 1459
Abstract: Protiva z Těšetin s rukojmími prodává 3 kopy grošů ročního platu
od jmenovaných poddaných1 ve vsi
../Mo/chtíně2 panoši Pavlíkovi Žitínovi z Myslovic za
30 kop grošů složených v hotovosti a vyhrazuje si právo plat do 2 týdnů po
sv. Havlu vykoupit za tutéž sumu zpět. Jinak vydá Pavlíkovi pergamenový list
na vlastnictví tohoto platu, pod trestem ležení v Klatovech.
Charter: 312
Date: 8. prosinec 1459
Abstract: Jiří /Poděbradský/, král český, na žádost vasalů a obyvatel kraje Loketského (Ellnbogen) potvrzuje všechna privilegia, práva, hamfesty atd., udělené Loketským předchozími římskými císaři a českými králi, jakož i staré zvyklosti a obyčeje, dochované ústně, jako kdyby byly v této listině doslova inserovány.
Charter: 313
Date: 9. únor 1460
Abstract: Jiří /Poděbradský/, český král, zastavuje Jetřichovi z Janovic na /Vysokém/ Chlumci ves ostrovského kláštera Maskovice (Maskowicie) s příslušenstvím v sumě 200 kop grošů stříbrných.
Charter: 314
Date: 13. březen 1460
Abstract: Jiří /Poděbradský/, český král, potvrzuje Venčovi (Wentzsch) z Donína (Dhonin) na jeho prosbu držbu lén Grabštejn (Greffenstein) a zbořených hradů Rajmund (Reymundt) a Falkenburg (Falkhenbergkh) a Radomierzyce (Radenbritz) s příslušenstvím a všechny listy, které na tato léna dostal od českých králů, a propůjčuje mu tato zboží znovu jako dědičná léna české koruny. Venč již složil lenní slib.
Charter: 315
Date: 3. duben 1460
Abstract: Jiří /Poděbradský/, český král, se zavazuje, že statky kolegiátního kostela sv. Apolináře na Novém Městě pražském na Větrově (in monte ventoso), zvláště ves Domoušice (Domassicz) patřící tomuto kostelu, nebudou jím ani budoucími českými králi zastaveny nebo jakýmkoli jiným způsobem od kostela odcizeny. Tuto ves děkan a kanovníci kostela vyplatili za 100 kop grošů od Jindřicha z Kolovrat na /Mšeckých/ Žehrovicích, jeho ženy Doroty a syna Jana, a proto má kostelu náležet se všemi výsadami udělenými od českých králů.
Charter: 316
Date: 15. říjen /1460/
Abstract: Jiří, král český, purkmistru, konšelům a obci města Českých Budějovic: odkládá jejich spor o silnice s Janem z Rožmberka, pro který k němu vyslali spoluměšťana Ondřeje Puklici, do příštích suchých dnů.
Charter: 317
Date: 4. prosinec 1460
Abstract: Anna z Boskovic, manželka kdysi Kubova /z Jevišovic/, činí poslední pořízení, jímž ustanovuje poručnicí Elšku z Liblic a odkazuje jí tvrz Sedlíšťka (Sedlisstky) s příslušenstvím a s poddanými; dále 102 grošů ročního platu v Cerekvici /n. Loučnou/ (Czierekwiczi) a 18 grošů platu na rychtáři Bartoňovi v Bohuňovicích (Bohunyowyczych) odkazuje Petříkovi, ale ustanovuje, že Elška je může za 20 kop grošů pražských od Petříka vykoupit. Dále odkazuje různým jmenovaným osobám. Kostelu sv. Kříže v Litomyšli má Elška dát 10 kop, obci Sedlíšťce odkazuje pivní pánev a včely, dobytek a nábytek si vyhrazuje pro sebe; mincmistru v Kutné Hoře Zdeňkovi z Postupic, přežije-li vydavatelku, má Elška vyplatit 100 kop, její matku pak ponechat na Sedlíšťce nebo jí dát 20 kop.
Charter: 318
Date: 6. prosinec 1460
Abstract: Anna z Boskovic, manželka kdysi Kubova /z Jevišovic/, činí Elšku z Liblic (Liblycz), matku Albrechta Kostky /z Postupic/, poručnicí svého majetku, o němž učinila poslední pořízení, zvláště tvrze Sedlíšťka (Sedlisstky) s příslušenstvím, dává jí právo po své smrti tímto majetkem svobodně disponovat, a postupuje jí listy litomyšlského biskupa Jana, krále Václava /IV./, císaře Zikmunda, které má na Sedlíšťka a příslušenství.
Charter: 320
Date: 7. březen 1461
Abstract: Jiří /Poděbradský/, král český, rozhoduje ve sporu Matesa Šlika z Lažan (Lasan) na Holiči (Weiskirchen) a jeho bratranců, bratrů Václava a Zikmunda Šliků a leníky, městy a obyvateli Loketského (Elbogen) kraje o vybírání královské berně, kterou mají Šlikové od doby císaře Zikmunda v zástavě, že uvedení Loketští mají do 2 let zaplatit 1300 kop grošů, které se použijí k užitku loketského zámku, a za to budou osvobozeni od placení všech berní králi i Šlikům. Kdyby měla být berně přesto se souhlasem Loketských vybírána, mají tak činit Šlikové podle privilegia císaře Zikmunda, které by platilo, bez překážky od krále, s výjimkou artikule o berni královské.1
Charter: 321
Date: 7. březen 1461
Abstract: Mates a Václav, bratranci z Lažan řečení Šlikové, kteří měli po svém otci Kašparovi na Holiči (Weissenkirchen) zástavní list na vasaly, kraj, města a všechny obyvatele v Loketsku, vydaný císařem Zikmundem, v němž byla uvedena i berně (což bylo potvrzeno dalšími českými králi), a kteří vedli před králem spor s Loketskými, kteří dokládali rovněž královskými listy, že berni platit nemusí, načež král Jiří rozhodl, že Loketští mají být osvobozeni od berně za 1300 kop grošů v hotovosti, které se uloží na Lokti, se nyní za sebe, své bratry a dědice zříkají práv na tuto berni a zavazují se, že v Zikmundově listu, který jinak zůstává v platnosti, článku o berni nikdy nepoužijí.1
Charter: 319
Date: 7. březen 1461
Abstract: Jan, opat benediktinského kláštera v Melku (Mellicensi) v pasovské diecési, na žádost opata kláštera řeholních kanovníků v Třeboni (Witignaw) Michala vidimuje listinu z 1. května 1371, jíž bratři z Rožmberka Petr, probošt královské kaple na Hradě, Oldřich a Jan potvrzují statky a důchody bývalého farního kostela v Třeboni (viz ČG-L inv. č. 103).
Charter: 322
Date: 9. březen 1461
Abstract: Filip, probošt kláštera sv. Hypolita řeholních kanovníků řádu sv. Augustina v pasovské diecési, na žádost Michala, opata kláštera řeholních kanovníků sv. Augustina v Třeboni (Witignaw), vidimuje listinu z 1. května 1371, jíž bratři Petr, probošt královské kaple na Pražském hradě, Oldřich a Jan z Rožmberka potvrzují statky, důchody a desátky farního kostela v Třeboni (viz ČG-L inv. č. 103).
Charter: 323
Date: 14. duben nebo 11. srpen 1461
Abstract: Jiří /Poděbradský/, král český, zastavuje Janovi ml. ze Soutic
(Suticz), synu zemřelého Jana Čabelického, a svému kuchmistru Zbyňkovi ze
Soběšína v sumě 6000 kop grošů stříbrných, kterou je jim dlužen, hrad a
městečko Týn nad Vltavou (na Wltawie) a vsi Předčice (Przedczicie), Záhoří,
Bohunice (Bohunicie), Zvěrkovice (Zwierkowicie), Kočín (Koczin),
(Giczenicie), Hosty, Doubravka (Dubrawka), Koloměřice (Colimerzicie), Dražíč
(Drazicie), /Písecká/ Smoleč (Smolczie), Slabčice (Slabczicie), Nemějice
(Niemicie), Olešná, Leveč (Lewcze), Křenovice (Chrzenowicie), Bílinka
(Bielinku), Jestřebice (Gestrzebicie), Kolišov, Klečaty, Mažice (Mazicie),
Hroznějovice (Hrozniegiowicie) Borkovice (Borkowicie), Hvozdno (Zwozdnu),
Spolí (Zpole), /Hor. a Dol./ Kněžeklady (Kniezeklada) a (Hlassnu) se vším
vypočteným příslušenstvím, právy a důchody. Zemře-li Jan ze Soutic před
dosažením dospělosti, připadne právo po něm Kateřině ze Soutic a jejímu muži
Jetřichovi z Janovic.
Charter: 324
Date: 15. květen 1461
Abstract: Jiří /Poděbradský/, král český, potvrzuje strýcům Matesovi, Václavu a Zikmundovi /Šlikům/ na Holiči (Holyczi) zástavní částky na hradě i městě Lokti, které měli jako dědicové Kašpara Šlika na Holiči podle zástavního listu císaře Zikmunda Kašparovi vydaného, a to za to, že Mates, Václav a Zikmund králi Jiřímu postoupili hrad Andělskou horu (Englspurk) - součást loketského zboží, dále králi postoupili zboží oseckého kláštera Šemnice, zastavené rovněž k Lokti, a konečně částku 100 zlatých uherských na správu Andělské hory, která měla podle Zikmundova listu ročně přibývat k zástavní částce, a 1000 zlatých v hotovosti, o které se jim zástavní částka za dobu jejich držby již zvětšila. Právo lovu v lesích u Andělské hory a Šemnice, kterážto zboží král zatím postoupil Zbyňku Zajíci z Hazmburka, má náležet Zbyňkovi a Matesovi společně.
Charter: 325
Date: 30. květen 1461
Abstract: Jiří /Poděbradský/, král český, na žádost Petra z Lindy (de Linden), který dal svůj majetek farnímu kostelu v Borovanech a s povolením papeže Pia /II./ zde zřídil klášter Panny Marie řádu řeholních kanovníků sv. Augustina, k čemuž vyslovil souhlas český král Ladislav /Pohrobek/ zvláštní listinou1, potvrzuje tuto Ladislavovu listinu a nařizuje svým úředníkům Petra i klášter chránit.
Charter: 326
Date: 12. říjen 1461
Abstract: Jiří /Poděbradský/, král český, Vaňkovi Čečkovi (Czeczka) z Odic, který koupil poplužní dvůr v Cvrčovicích (Swrczowiczych), má zástavní list císaře Zikmunda na dvůr a ves Cvrčovice a ves vyšehradské kapituly Kostomlátky (Costomlatky) v sumě 200 kop a vynaložil peníze na opravy dvora a na rybník, připisuje na Cvrčovicích a Kostomlátkách k oněm 200 kopám dalších 100 kop grošů, ustanovuje, že tato zboží mohou být vyplacena až po Vaňkově smrti za 300 kop grošů, a slibuje mu zároveň při výplatě vrátit peníze, které vynaložil nebo ještě vynaloží na dvůr a rybník, případně ještě další rybníky.
Charter: 327
Date: 19. listopad 1461
Abstract: Albrecht Kretzell na (Pielgramsreuth), který prodal svůj hamr ve Střebli (Ströbl bei Waidhausn) se vším vyjmenovaným příslušenstvím a právy, jak jej zdědil od bratra své matky Pentzingera, za určitou hotově vyplacenou sumu Matyáši (Matthel) Tagmayrovi ve Waidhausu, jeho ženě a dědicům, se zříká všech práv na tento hamr v Tagmayrův prospěch a slibuje hamr 10 let hájit proti cizím nárokům s výjimkou /platu/ panství Treswitz (Dreswitz) a 12 grošů platu na Přimdu (Pfreumbdperg).
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data