useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondČeské gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
Fonds > CZ-NA > CGL
< previousCharters1567 - 1569next >
Charter: 2389
Date: 28. říjen /15/67
AbstractJindřich Haugwic z Biskupic vydává Samsonovi Křineckému z Ronova pro císařské místodržící svědectví proti Kryšpínovi Šultysovi z Čimic, dvorskému místosudímu v Českém království, že totiž v létě /15/66 se na převozu Starého Města pražského, když se spolu plavili k Hradu, zmínil Kryšpín o statečku, který má od Samsona, a že kdyby mu Samson dal peníze, že by od něho upustil (?).

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2393
Date: 29. říjen /15/67
AbstractProkop Otmar z Holohlav vydává Samsonovi Křineckému z Ronova pro císařské místodržící do české kanceláře svědectví proti Kryšpínu Šultysovi z Čimic, dvorskému místosudímu, že totiž v roce /15/66 v domě "u Zlaté husy" na dláždění na Novém Městě pražském Kryšpín Samsonovi prohlásil, že ač má smlouvu na vesnice, netrvá na jejím dodržení, a jakmile mu Samson dá jeho peníze, vesnice mu postoupí. Samson mu děkoval.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2391
Date: 29. říjen /15/67 (psímop chybně 1566)
AbstractEva z Vinoře vydává Samsonovi Křineckému z Ronova pro císařské místodržící do české kanceláře svědectví /proti Kryšpínu Šultysovi z Čimic/, že totiž v roce /15/66 k ní do jejího domu na Novém Městě pražském "na dláždění" přišel Kryšpín a Samson před ním přiznal, že mu má zaplatit jisté peníze, ale nemá je. Kryšpín prohlásil, že až mu Samson zaplatí, postoupí mu jeho /statek/ a vše pro něho učiní.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2392
Date: 29. říjen /15/67
AbstractBlažej Stříbrský z Holušic vydává Samsonovi Křineckému z Ronova pro císařské místodržící do české kanceláře svědectví proti Kryšpínovi Šultysovi z Čimic, dvorskému místosudímu, že totiž v roce /15/66 Kryšpín v hospodě U zlaté husy "na dláždění" na Novém Městě pražském řekl Samsonovi, že jakmile mu Samson dá jeho peníze, postoupí mu hned jeho vesnice, a že nebude trvat na dodržení smlouvy, protože se Samson k němu vždy dobře choval.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2394
Date: 29. říjen /15/67
AbstractKateřina Otmarová z Holohlav vydává Samsonovi Křineckému z Ronova pro císařské místodržící do české kanceláře svědectví proti Kryšpínu Šultysovi z Čimic, dvorskému místosudímu, že totiž v roce /15/66 prohlásil na Kamenici Kryšpín Samsonovi, že ač má smlouvu na vesnice, jakmile mu Samson dá jeho peníze, vesnice mu postoupí, protože o ně nemá zájem.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2390
Date: 29. říjen 1567
AbstractMístopísař Českého království Jan Vojkovský z Milhostic vydává na rozkaz nejvyššího písaře Českého království Volfa z Vřesovic na Doubravské hoře, presidenta komory, pod pečetí místosudího Jiříka Chvalkovského z Hustiřan na Chvalkovicích a svou vlastní výpis z desk zemských (DZV 57, L 28, 16. leden 1565) smlouvy z 1. ledna 1565 uzavřené Benešem Sendražských ze Sendražic a Zikmundem Divišem z Radešína mezi Prokopem Otmarem z Holohlav a na Kamenici a Samsonem Křineckým z Ronova: Prokop prodal Samsonovi a dědicům tvrz Kamenici, dvůr "Přítež" (Przitez) s poplužím atd., s pivovarem, sladovnou a dvěma mlýny, rybníky, potoky a podacím kostelním /v Kamenici/, ves Sulice, Želivec (Zieliwecz), Olešovice (Wolessowicze) a kmetcí dvůr řečený Přihotice se vším, jak to sám koupil a získal od Kateřiny z Branova, s polovinou vypočteného dobytka, drůbeže a hospodářského náčiní, všechno zaseté ozimé obilí a suté obilí ve vypočteném množství, polovinu slámy a 2 stohy sena u Sulic. Vymínil si poddané Matěje Kosíka z Kamenice, Prokopa, Bartoňova syna ze Sulice, Ježkovu dceru Dorotu z Olešovic, dále Tomáše Pychotského a jeho syna Jakuba jinak Kubatu, Dorotu matku Vokrňovou a Lidmilu matku Vondrákové. Kromě toho si vyhradil 2 kopy kaprů při výlovu rybníka řečeného Polní. Vše to prodal za sumu 3750 kop grošů českých, z níž má Samson zaplatit do 2 neděl 750 kop; poté mu Prokop statky postoupí a vloží do desk, pouze si vyplatí 1 dvůr v Želivci a bude zde sídlit do zaplacení zbývající sumy; pak do 4 neděl dvůr uvolní, osadí krčmu v Želivci; po dobu pobytu v Želivci má právo na palivové dříví. Na sv. Jiří zaplatí Samson 250 kop; dále má Samson dát Kateřině z Branova 600 kop, které jí má Prokop za toto zboží doplatit a o než s ní vede spor; pak má tu sumu pojistit listem nebo zápisem na kamenické zboží kromě Sulic. - Kromě toho má do 2 neděl zaplatit Prokopovy dluhy - 575 kop Jindřichu Talackovi z Ještětic staršímu a Drslavovi Byšeckým, 100 kop Kryšpínovi Šultysovi z Čimic, 250 kop Janovi Konecchlumskému. Zbylých 975 kop má pojistit deskově na kamenickém zboží kromě Sulic s novým úrokem, a to od sv. Jiří do sv. Havla. Prokop má zboží spravit, má právo se s komorníkem uvázat v jeho držbu (kromě Sulic), kdyby utrpěl škodu Samsonovým nezaplacením některé uvedené osobě. Kdyby Prokop nedodržel některý článek smlouvy, zaplatí za každý pokutu 100 kop grošů.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2395
Date: 13. listopad 1567
AbstractMaximilián II., císař římský, král uherský a český, povoluje Zdeňkovi mladšímu Malovci z Malovic na jeho žádost svobodně odkazovat movitý i nemovitý majetek s vyjímkou lenních statků a ustanovovat poručníky dětí a majetku. Závěť má zpečetit sám a s ním 3 - 4 urození lidé; potom bude mít stejnou platnost jako deskový zápis. Větším i menším úředníkům zemských desk se nařizuje Malovcovu závěť na požádání intabulovat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2396
Date: 8. leden 1568
AbstractPetr Seltzer, měšťan v Lipsku, kvituje císaře ze sumy 10000 zlatých, kterou mu císař vyplatil prostřednictvím Bohuslava Felixe z Lobkovic a Hasištejna, zemského fojta v Dolní Lužici, aby se z této částky vyrovnal s Hanušem Ruberem, maršálkem a nejvyšším rotmistrem, který sloužil císaři v hornouherském (obern ungerisch) kraji v roce 1566, podle dohody uzavřené mezi císařem a vydavatelem 3. ledna.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2397
Date: 12. leden /15/68
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, dává Melchioru ze Sparnecku na jeho žádost glejt na dobu 4 měsíců, aby si mohl v zemích České koruny a inkorporovaných zařídit záležitosti svého sporu o křivdy a jiné, vedeného s Jáchymem Šlikem hradním z Passaunu, pánem na Holiči (Weisskirchen) a Ostrově (Schlackenwerd), hejtmanem německých lén České koruny a zemským fojtem v Horní Lužici. Všem poddaným se nařizuje chovat se k Melchiorovi podle toho.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2398
Date: 15. leden 1568
AbstractVáclav Diblík z Votína presidentu a radám komory: k žádosti tlumočené mu 13. ledna Adamem Sturmem, aby jeho otec nevymáhal splacení dluhu ve výši 1 250 kop míšenských, až do sv. Jiří (na pojištění této sumy komorou) sděluje, že ač otec čtyřletým sporem o statek utratil přes 300 kop míšenských a on sám byl pro to 3 týdny ve vězení a vyplatil strýci Šimonu Diblíkovi 200 kopm až upadl v dluhy a zastavil díl statku, otec přece králi sečká s placením sumy; ta mu má být pojištěna do 8 dnů hlavním listem s rukojmími a úrokem od minulého sv. Havla do příštího sv. Jiří; otec nemá platit z oné sumy berni.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2399
Date: 21. leden 1568
AbstractSmlouva mezi Jáchymem Šlikem z Passaunu na Holiči (Weyssen kirchen) a Ostrově (Schlagkenwerdt), hejtmanem německých lén české koruny a zemským fojtem markrabství Horní Lužice, a Arnoštem z Ihann na Otovicích (Ottowicz) o dluh, který půjčil Arnošt Jáchymovi podle úpisu, na němž je ručitelem Kryštof ze Zedtwitz na Libé (Libenstein): Jáchym slíbil za sebe i své dědice Arnoštovi a jeho dědicům v tomto dluhu činícím 1100 zlatých českých měny (po 56 krejcarech) dědičně postoupit ves Lesov (Lessaw) před loketským lenním právem (Stein Elbogen), které bude zasedat 27. ledna, a dát mu ji zapsat do úředních knih. Zaplatí-li však Arnoštovi na sv. Jiří dluh 1100 zlatých i s úroky (17 zlatých 12 bílých grošů). Arnošt mu ves opět vrátí. Nezaplatí-li v tom termínu, má Jáchym ještě do sv. Jiří 1569 právo výplaty s podmínkoum že vedle ročního výnosu odhadnutého na 32 zlatých 18 bílých grošů zaplatí i nedoplatek na vsi 33 zlatých 6 bílých grošů (podle účtů) a úrok. Pokud na sv. Jiří 1569 nezaplatí, Arnošt mu doplatí 1300 zlatých a bude ves držet jako loketský dědičný svobodný statek.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2400
Date: 26. leden 1568
AbstractMaximilián II., císař římský a král uherský a český, přijímá Čeňka Dašického z Barchova a z Dašic na Veltrusích za svého služebníka s ročním platem 300 kop grošů českých, z nichž má 150 pobírat na sv. JIří a 150 na sv. Havla (počínaje minulým sv. Havlem roku /15/67) z posudného na Novém Městě pražském od výběrčího posudného Tobiáše Nejedlého z Vysoké, a to až do odvolání. Čeněk Dašický byl ustanoven za účast na tažení do Uher císařským služebníkem již za Ferdinanda /I./.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2401
Date: 1. únor /15/68
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, jemuž Magdalena, vdova po jáchymovském měšťanu Martinu Haidlerovi, půjčila 2000 tolarů neboli kop míšenských (po 30 bílých groších nebo 70 krejcarech) na 6% úrok na dobu 2 let, které vyplatila k rukám českého rentmistra Jana staršího Rabenhaupta ze Suché, ustanovuje, že po uplynutí lhůty bude Magdaleně hlavní suma i zadržené úroky vyplaceny od úřadu výběrčího v Jáchymově (Sanndt Joachimbstall).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2402
Date: 7. únor 1568
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, na žádost Gabriela de Serbellonis legitimuje jeho nemanželské syny Jana Františka, Jana Křtitele, Jana Pavla a Alexandra a povoluje jim užívat jeho erbu a dědit majetek po svém otci jako jeho ostatní příbuzní.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2403
Date: 26. únor /15/68
AbstractOndřej Blau (Plaw) starší, s nímž se císař Maximilián II. smluvil ohledně kusu lesa za božídarským (Gottssgabischen) pohořím u Jáchymova (Joachimss Tall), který Ondřeji připadl při dělení schwarzenberského (Schwartzenburg) panství a za nějž mu císař slíbil vyplatit 700 tolarů a potom pro delší prodlení ještě 50 tolarů (podle příkazu daného císařem jáchymovskému výběrčímu a mincmistru Jiřímu Geitzhoflerovi), potvrzuje jménem svým, manželky Anny a dědiců, že mu příslušná částka byla zaplacena, a vzdává se všech nároků na les ve prospěch císaře.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2404
Date: 29. únor 1568
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, udílí z císařské moci Erasmu Unschlitovi, jeho manželským potomkům, dětem těchto atd. šlechtický erb (štít po délce dělený na 5 stejný dílů, z nichž 1., 3. a 5. je červený či rubínový, 2. a 4. bílý či stříbrný, ve středu vpředu kráčející bílý beránek, přikryvadla červená a bílá, točenice a v klenotu 2 orlí křídla každé s 5 pruhy a beránkem jako štítě).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2405
Date: 31. březen /15/68
AbstractMikuláš Tumberger (Tumpergkar), jinak Šváb, z Nové Vsi nejvyššímu komorníku Českého království Zbyňku Berkovi z Dubé a Lipé na Zákupech: vypovídá Zbyňkovi jako jednomu z rukojmích dlužního úpisu císaře Maximiliána /II./ na sumu 750 kop grošů českých 1/2 roku napřed tuto dlužnou sumu, a to k termínu sv. Havla /1568/, a žádá, aby mu dluh byl i s úrokem k tomu termínu zaplacen.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2406
Date: 9. duben /15/68
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, přislibuje vrchnímu účetnímu hraničního cla v Čechách Fabiánu Lidlovi z Myslova (Misslaw) a jeho dědicům za jeho věrné 12-leté služby, že jim z lén, kontrabandů a jiných konfiskací, které císaři ohlásí a které nebyly dříve připsány nikomu jinému, dá vyplatit 200 kop grošů českých.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2407
Date: 20. duben 1568
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, dává Valentinu (Vallathinu) Khalcherovi, jeho manželským potomkům, jejich dětem atd. za jeho zásluhy šlechtický erb (štít dělený ve středu na dvě části, dolní červená nebo rubínová, v ní žlutá nebo zlatá špice, horní modrá či lazurová, v ní žlutý či zlatý drak; přikryvadla jsou červeno-modro-žlutá, točenice modro-žlutá, v klenotu postava muže v modro-žlutém šatu bez nohou).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2408
Date: 5. květen 1568
AbstractDěkan a mistři artistické fakulty Pražského učení vidimují listinu ze 4. prosince 1498 (Budín), jíž král Vladislav /Jagellonský/ obnovil a potvrdil na žádost přísežných vyslaných purkmistrem a konšely /Českých/ Budějovic výsady, které toto město získalo od krále Ladislava /Pohrobka/ a jejichž konfirmaci si ve válečných dobách nemohlo opatřit; jmenovitě se uvádí darování všech odúmrtí, které by příslušely českému králi, městu; veškerá postoupení takových odúmrtí jiným osobám, která by král omylem učinil, mají být neplatná. Podkomořím Českého království se nařizuje tuto výsadu zachovávat.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2409
Date: 24. května /15/68
AbstractMístopísař Českého království Jan Vojkovský z Milhostic na rozkaz nejvyššího písaře a presidenta komory Volfa z Vřesovic a na Doubravské hoře pod pečetí místosudího Jiříka Chvalkovského z Hustířan a na Chvalkovicích a svou vlastní vydává výpis z desk zemských (DZV 58, N 4, 1567, listopad 10.) zápisu, jímž Jáchym Vachtl z Pantenova a na Kounicích, který zastavil tvrz, poplužní dvůr a ves Liblice u Českého Brodu s vyjmenovaným příslušenstvím v sumě 2250 kop grošů českých s možností výplaty počínaje dnem sv. Havla /15/70 Jiříkovi Ottovi z Losu v Staré Huti (podle smlouvy uložené do desk), přiznal před úředníky desk, že v případě výplaty Liblic osobami, jež mají na to právo, doplatí Ottovi zástavní sumu nebo její část, která by mu dotyčnými osobami nebyla zaplacena; totéž učiní, kdyby Otto pozbyl Liblic jiným způsobem. Nedodrží-li to, může se Otto uvázat v držbu jeho statků.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2410
Date: 31. červenec /15/68
AbstractMístopísař Českého království Jan Vojkovský z Milhostic na rozkaz nejvyššího písaře a presidenta komory Volfa z Vřesovic a na Doubravské Hoře vydává pod pečetí místosudího Jiříka Chvalkovského z Hustířan a na Chvalkovicích a svou vlastní výpis z desk zemských (DZV 58,N 5m 1567, listopad 10.) zápisu, jímž Jiříka staršího Otta z Losu v Staré Huti a Jáchym Vachtl z Pantenova a na Kounicích přoznali před úředníky desk inserovanou smlouvu z 27. října 1567, kterou mezi nimi uzavřeli Ctibor Sluzský z Chlumu a na Tuchoměřicích a Jan starší Sluzský z Chlumu a v Podlešíně (Potlasstinie): Jáchym Vachtl zastavil Jiříkovi staršímu Ottovi zápisnou tvrz Liblice u Českého Brodu, poplužní dvůr s příslušenstvím kromě 30 jiter luk a štěpnice u mlýna; dále má Vachtl Ottovi postoupit vyjmenovaný dobytek, drůbež a obilí, sena a otavy, slámu a píci a má mu přes zimu ve dvoře přechovat 30 kusů hovězího dobytka a nasadit rybníky dvouletým plodem (Starý rybník má Vachtl vylovit v postě, dát z něho Ottovi 4 džbery kaprů a Otta si jej sám nasadí a bude dále užívat). Otto má za postoupení Liblic zaplatit Jáchymovi 2250 kop grošů českých, jež Jáchym použije na úhradu závad (zvláště pohledávky Jaroslava ze Smiřic) na svém kounickém zboží. Jáchym může Liblice vyplatit až po 3 letech - po výpovědi dané jednou ze stran vždy každý třetí rok ke sv. Jiří (počínaje rokem 1570) má ke sv. Havlu složit zástavní sumu; při nezaplacení se Otto uváže v držbu jeho tvrze a vsi Kounice a vsi Černíky; v Kounice a jiné Vachtlovy vsi se může uvázat také, kdyby ho někdo připravil o držbu Liblic, dokud by mu Vachtl nevyplatil zástavní sumu. Mlýn má Jáchym pokrýt sám šindelem a opravit žlaby, stejně má zřídit splav u Starého rybníka, jinak musí Ottovi uhradit peníze na to vynaložené. Tvrz má pokrýt Otto, na opravách po ohni a podobně se má Vachtl podílet, jinak uhradí Ottovi náklady.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2411
Date: 1. srpen /15/68
AbstractArnošt z Rechenberka na Oppachu, jménem svým i své manželky Markéty a dědiců se zříká ve prospěch císaře všech nároků na léno Rennersdorf (?) (Rengersdorf) i movitý a nemovitý majetek po zemřelém otci jeho manželky Kryštofovi z Gersdorfu; léno i ostatní majetek připadly po Kryštofově smrti císaři, který je za to odškodnil hotovými penězi a pojištěním budoucího zaplacení /určité další částky/.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2412
Date: 8. srpen /15/68
AbstractMaximilián II., císař římský, radům české komory: nařizuje, aby neprodleně sestavili a zaslali vyúčtování pohledávek Jindřicha staršího purkrabího míšenského, který podle zprávy komory z 24. července odkázal svého věřitele Lorence Franntze z Jáchymova na komoru, aby Lorencova pohledávka byla zaplacena z jeho pohledávek u císaře, a podobně prý postupoval i s jinými svými věřiteli.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2413
Date: 22. srpen 1568
AbstractJan Dobřichovský z Dobřichova a na Jenštejně (Genssteynie) na místě své "strejny" Anny Dobřichovské uzavírá svatební smlouvu s Danielem Koutským z Kostelce na Nehvizdech: dává Annu Danielovi za manželku s jejím otcovským podílem; zemře-li Daniel dříve než Anna, zůstane jí a dětem rovným dílem majetek jich obou.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2414
Date: 6. leden 1569
AbstractRadové české komory na místě císaře uzavírají s purkmistrem, konšely, obecními staršími a celou obcí města Nového Bydžova smlouvu: komora prodává purkmistru a obci město Nový Bydžov i s předměstím, masnými krámy, váhou, clem, vsi Chudonice, Vysočany, Zachrašťany, Zadražany (Zadrazdiany) a jeden kmetcí dvůr v Libni s lidmi, platy a příslušenstvím, se zachrastským chlumem, doubravkou, zadrazským hájem, krčmami v Zadražanech, Zachrašťanech a Vysočanech, valchou, rybníky Vysockým, Velkým, Zachrašťanských, Silničním, Vesném a Spodním, Zábědovským vrchním, prostředním a spodním Vraždou a Zadrazským, jak to vše připadlo císaři po Henykovi Šťastném z Valdštejna, který to držel lénem, a to za 10000 kop grošů českých. Král si vyhrazuje dolování všech kovů a jiné regály, hlavně lov vyjmenované zvěře. Bydžovští mají platit berni, posudné a navíc do komory královniny vždy na sv. Jiří 50 kop grošů českých jako ostatní věnná města. Nemají ukládat poddaným vyšší platy, cla ani roboty; "vrchnost duchovenství" zůstává králi. Z kupní sumy mají Bydžovští vyplatit rentmistru ihned při postoupení Bydžova 5000 kop, zbytek na sv. Jiří nebo 2 týdny poté, jinak se král s jedním komorníkem uváže opět v držbu panství. Město s vesnicemi má být vypsáno z dvorských desk a zapsáno do zemských jako zpupný statek a král je má v případě potřeby zpravit svými ostatními statky. Smlouva byla vyhotovena dvojmo pro obě strany.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2415
Date: 28. únor 1569
AbstractMaximilián II., císař římský, král uherský a český, povoluje městu Krupce výroční trh na sobotu před sv. Michalem a 8 následujících dní.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2416
Date: 13. březen 1569
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje z císařské moci Jiřímu Pfeningovi, jeho manželským potomkům, jejich dětem atd. za jeho služby konané v úřadě ingrosisty císařského komorního soudu ve Špýru (Speyer) po 10 let, šlechtický erb (žlutý či zlatý štít, v něm od zadního dolního k přednímu hornímu rohu modrý pruh, v něm 6 /3 x po dvou/ zlatých půlměsíců, na erbu helm s modro-žlutými přikryvadly a točenicí, v klenotu 2 zlatá orlí křídla a modrý pruh se 6 zlatými půlměsíci).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2417
Date: 19. březen 1569
AbstractMaximilián II., císař římský a král německý, uherský a český, uděluje z císařské moci Kašparovi Springenklee, jeho manželským potomkům, jejich dětem atd. za služby, které prokázal císaři Ferdinandovi /I./ i Maximiliánovi II. jako písař dolnorakouské kanceláře či ve správě expeditního a taxovního úřadu, šlechtický erb (modrý štít, v něm žlutý lev, držící v pravém spáru jetelový list, helm s žlutými a modrými přikryvadly a s korunou, v klenotu mezi dvěma zkříženými rohy (z nichž dolní polovina levého horní polovina pravého je modrá, zbylé jsou žluté) přední polovina žlutého lva s jetelovým listem).

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2419
Date: 30. březen 1569
AbstractPurkmistr a rada města Loun potvrzují k žádosti cechmistrů a všech mistrů řemesla ševcovského novotnického a vetešnického, kteří se podle smlouvy pražských ševců z 23. listopadu 1564 sjednotili v jeden cech, statuta, na kterých se usnesli.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: 2418
Date: 30. březen 1569
AbstractPurkmistr a rada města Loun pořizují k žádosti cechmistrů a všech mistrů řemesla ševcovského novotnického i vetešnického opis výpisu z knih Starého města pražského z 23. listopadu 1564 obsahujícího smlouvu hejtmanů všech tří měst pražských o spojení obou řemesel v jediný ševcovský cech.

Images3
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1567 - 1569next >