useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
FondListiny (1355-1960)
Fonds > CZ-UKP > AUKP
< previousCharters1347 - 1387next >
Charter: sign. I/105
Date: 26. leden 1347
AbstractKopie listiny vydané v Avignonu 26. 1. 1347 papežem Klimentem VI., jíž papež na prosbu Karla IV. zřizuje v Praze vysoké učení, svěřuje pražskému arcibiskupovi udělování licenciátu a mistrovského gradu a promovaným dává právo vyučovat na libovolném obecném učení. Opsána je i kancelářská poznámka původní listiny "Johannes Senensis". Kopie je podepsaná papežem Janem Pavlem II. s údajem, že znění souhlasí s listinou původní.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/91
Date: 17. 7. 1355
AbstractVeřejný notář Jindřich "de Haslo", klerik utrechtské diecéze a student kanonického práva pražské univerzity, vysvědčuje svým notářským instrumentem, že Řehoř, generální probošt klášterů magdalenitek v Německu ("in Alamania"), daroval své sestře Alžbětě a jejím synům Jindřichovi, Albertovi a Řehoři část domu, který koupil společně se svou sestrou od opata a konventu kláštera v Plasích a který leží u kostela sv. Martina "in vico calcariatorum" na Starém Městě pražském. Jako svědci notářského instrumentu vystupují tři jménem uvedení klerici. Notář Jindřich připojil pro ověření notářského instrumentu své signum. Nadto je v instrumentu ohlášeno jeho ověření Řehořovou pečetí, která je dochována jen částečně. Původně oválná, zašpičatělá pečeť je přivěšena na pergamenovém proužku. Její delší osu lze jen odhadnout na cca 50 mm, šířka je 34 mm. V pečetním poli je neúplně dochovaná postava, v opise lze spíše jen odhadnout části Řehořova titulu a jména "Gregorius prepositus generalis monasteriorum beate Marie Magdalene".

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/4
Date: 1. 3. 1358
AbstractKarel IV., římský císař a český král, na žádost rektora a pražské univerzity ustanovuje, aby poddaní z univerzitních vsí "Broczan, Chudolazi, Wzalezlie, Wesseli, Bor" (Brocany, Chudolazy, Zálezly, Veselá Lhota, Borová Lhota) a případně i vsí dalších podléhali v soudních záležitostech pouze soudu krále, podkomořího nebo zvláštních, k tomu účelu ustanovených zástupců. Soudní úkony před jiným soudem jsou prohlášeny za neplatné. Za překročení tohoto nařízení je ustanovena pokuta sto hřiven zlata, jejíž polovina má připadnout královské komoře, druhá polovina pražské univerzitě.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/5
Date: 10. 4. 1360
AbstractArnošt z Pardubic, pražský arcibiskup a kancléř pražské univerzity, vydává nařízení, jímž zejména upravuje volbu rektora pražské univerzity a jeho rady a jejich působnost. Rektor má být světským klerikem, jemuž skládají přísahu všichni světští členové univerzity, duchovní se mají řídit zvyklostmi univerzity pařížské. Rektor je volen univerzitou a bude-li z fakulty artistické, má mít zástupce z právnické fakulty a naopak. Definitivní statuta vytvoří zástupci univerzity společně s kancléřem nebo jeho zástupci. Pro vyřizování méně závažných záležitostí má být zvolena rada, která je bude řešit společně s rektorem. V případě nejasností nebo sporů ohledně výše uvedených ustanovení se mají zástupci univerzity obrátit na jejího kancléře.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/105
Date: 10. 3. 1361
AbstractVeřejný notář "Sarapinus, condam Petri Vaurini" svým instrumentem potvrzuje závazek Gualtera Pertolda "de Pers (Pars?, Pors?)" splatit do následujícího ledna dluh 156 hřiven denárů akvilejské mince Maninovi z Udine, synovi Brikcího z Florencie. Dlužník Gualter zatím Maninovi jako záruku zastavuje tři lány ("mansos"), z nichž dva leží v Campoformidu ("Campiformio" a jeden v Colloredo di Prato ("Coloreto de Prato"), které věřitel může v případě nezaplacení dluhu prodat. Gualterovým ručitelem je jmenován Pavel z Udine, syn kupce Gumbertina z Cremony. Notářský instrument byl vyhotovan v přítomnosti řady svědků, z nichž sedm je uvedeno jménem. Notář Sarapinus připojil pro ověření instrumentu notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/8
Date: 30. 7. 1366
AbstractKarel IV., římský císař a český král, ustanovuje, aby na uprázdněná kanovnická místa při kostele Všech svatých na Pražském hradě byl nadále prezentován vždy služebně nejstarší člen Karlovy koleje (toto ustanovení se netýká představených - "praelaturis ... exceptis" - a úřadů probošta a děkana, které mají být obsazovány jako dříve). Děkan kostela Všech svatých má před svým potvrzením v úřadu odpřisáhnout, že neuvede na uvolněné místo jinou osobu, než prezentovanou českým králem. Karel IV. dává zároveň jmenovaným kanovníkům dům zemřelého kanovníka Bohuty, ležící na Malé Straně naproti dvoru faráře kostela sv. Mikuláše a určuje podmínky týkající se jejich působení na univerzitě a vyplývající z jejich postavení kanovníků, za nichž mohou užívat výnosů svých prebend. Za porušení těchto ustanovení je určena pokuta tisíce hřiven zlata, z nichž polovina má připadnout královské komoře, druhá polovina poškozeným.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/7
Date: 30. 7. 1366
AbstractKarel IV., římský císař a český král, zakládá kolej pražské univerzity, jíž dává jméno kolej Karlova, a dává jí dům na Starém Městě pražském, jemuž se říká Lazarův. Dále koleji dává vsi Horní Počernice, Drahelčice, Uněbuzy, Nenačovice a Holonohy ("Poczrnicz, Drahelczicz, Vneboz, Nenaczowicz, Holonohy") a pět kop grošů ročního platu ve vsi Čertousích (Trčúsích, "Truss") se vším příslušenstvím, jak bylo zapsáno i do zemských desek. Kolej je zřízena pro dvanáct mistrů svobodných umění, z nichž jeden má vykládat bibli, jeden knihu Sentencí a zbylí kolegiáti svobodná umění, přičemž mají zároveň studovat teologii. Za porušení těchto ustanovení je určena pokuta tisíce hřiven zlata, z nichž polovina má připadnout královské komoře, druhá polovina poškozeným.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/10
Date: 10. 11. 1366
AbstractPapež Urban V. shrnuje obsah listiny Karla IV. o založení a obdarování Karlovy koleje (Listiny AUK, sign. I/7), inzeruje ji a na jeho prosbu ji potvrzuje.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/9
Date: 15. 12. 1366
AbstractPapež Urban V. shrnuje ustanovení Karla IV. o poměru členů Karlovy koleje ke kanovnictvím kostela Všech svatých na Pražském hradě, inzeruje jeho listinu v této věci vydanou (Listiny AUK, sign. I/8) a na jeho prosbu ji s výjimkou dvou pasáží potvrzuje. Zmíněné dvě pasáže (o přísaze děkana kostela Všech svatých a o podmínkách užívání výnosů spojených s kanovnictvím tohoto kostela) s drobnými odchylkami ustanovuje svým rozhodnutím a autoritou.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/12
Date: 23. 7. 1367
AbstractKarel IV., císař římský a král český, ustanovuje, aby za nepřítomnosti krále českého v zemi prezentoval členy Karlovy koleje ke kanovnictvím kostela Všech svatých na Pražském hradě správce království.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/11
Date: 23. 7. 1367
AbstractKarel IV., císař římský a král český, osvobozuje statky Karlovy koleje - vsi Horní Počernice, Drahelčice, Uněbuzy, Nenačovice a Holonohy ("Poczernitz, Drahelczicz, Vneboz, Nenaczevicz, Holonohy") a roční plat pěti kop grošů ze vsi Čertousy (Trčúsy, "Trusscz") se vším příslušenstvím - od všech platů s výjimkou královské berně a vyjímá je ze soudní pravomoci všech soudů kromě soudu královského. Tyto statky nesmějí být zcizeny od království a koruny české. Případné úkony jakýchkoli jiných soudců, zvláště měst pražských, jsou předem prohlášeny za neplatné. Při porušení těchto ustanovení je určena pokuta sto hřiven stříbra, z níž polovina má připadnout královské komoře, druhá polovina Karlově koleji.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/106
Date: 11. 11. 1367
AbstractVeřejný notář Konrád, syn Mikuláše Mostlina z Hradce ("natus Nicolai Mostlini de Grecz"), pražské (arci)diecéze, inzeruje a ověřuje listinu, jíž Karel IV. osvobozuje majetky Karlovy koleje od všech platů s výjimkou královské berně a vyjímá je ze soudní pravomoci všech soudů s výjimkou soudu krále českého (Listiny AUK, sign. I/11). Ověření, které si vyžádal mistr "Dytcherus de Wedra", probošt Karlovy koleje, se odehrálo v přítomnosti řady svědků, z nichž tři jsou uvedeni jménem. Notář Konrád připojil pro ověření notářského instrumentu notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/107
Date: 16. 2. 1372
AbstractPřevorka Anna a celý konvent kláštera Maří Magdalény řádu sv. Augustina (magdalenitek) potvrzují, že mistři Karlovy koleje vykoupili za deset kop grošů pražských, hotově zaplacených, roční plat jedné kopy, který uvedenému klášteru platili ze svého majetku v Horních Počernicích.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/13
Date: 1. 3. 1372
AbstractVeřejný notář Eliáš Honsův z Holešova, klerik olomoucké diecéze, svým notářským instrumentem zaznamenává odvolání, které učinil mistr Jan řečený Dršťka, člen Karlovy koleje, k pražskému arcibiskupovi Janu Očkovi z Vlašimi, kancléři univerzity, ve věci rozhodnutí rektora pražské univerzity Mikuláše ohledně domu, který před svou smrtí obýval Ekhart řečený Sapientia, univerzitní pedel, a který na základě donace Karla IV. náleží Karlově koleji. Rektor Mikuláš vyzval Jana, aby uvedený dům opustil, a ke své výzvě připojil zápis, který označil za soudní výrok (tento zápis je v notářském instrumentu také zaznamenán). Nadto Jana řečeného Dršťka a mistra Tomáše exkomunikoval, ačkoli k takovému kroku neměl právo. Odvolání a jeho zapsání se odehrálo v přítomnosti tří jménem uvedených svědků. Notář Eliáš připojil pro ověření notářského instrumentu své signum. Na dorzu notářského instrumentu otřelý regest rukou 15. století, signatura a regest rukou 16./17. století a tužkou datum vydání instrumentu.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/108
Date: 16. 1. 1376
AbstractVeřejný notář Ondřej z Hamburku, klerik brémské diecéze, ověřuje na žádost Petra z Loun, kanovníka olomouckého kostela a mistra svobodných umění, list Karla IV., daný v Karlových Varech 10. 1. 1376. Karel IV. jím pověřuje pražského arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, aby ve sporu mezi mistry Karlovy koleje a pražským měšťanem Václavem Negilem týkajícím se vsi Čertousy (Trčúsy, "Trczus") vyhledal v zemských deskách zápisy týkající se této vsi a v případě, že ji nalezne zapsánu mistrům Karlovy koleje, chránil jejich zájmy. Ověření listiny se odehrálo v přítomnosti čtyř jménem uvedených svědků. Notář Ondřej připojil pro ověření instrumentu notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/109
Date: 3. 4. 1378
AbstractVeřejný notář Šimon Cilia, klerik akvilejské diecéze, notářským instrumentem dosvědčuje, že v jeho přítomnosti a v přítomnosti rektora pražské univerzity Mikuláše z Gubinu Václav Ekhardův řečený Sapientia veřejně vyznal, že nebude Karlovu kolej pražské univerzity obviňovat ani proti ní činit nic jiného. Notářský instrument byl vyhotoven na žádost Matouše, probošta Karlovy koleje, v přítomnosti dvou jménem uvedených svědků. Notář Šimon připojil pro ověření instrumentu notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/15
Date: 7. 8. 1379
AbstractVeřejný notář Ondřej z Hamburku, klerik brémské diecéze, zaznamenává svým notářským instrumentem poslední pořízení Vincence řečeného Nydek ze Zhořelce. Nejprve má být z jeho majetku vráceno sto hřiven polské mince městu Zhořelec. Dále daruje 110 hřiven polské mince pro zřízení a obdarování oltáře v kostele sv. Štěpána na Rybníčku na Novém Městě pražském a patronátní právo k tomuto oltáři dává rektorovi pražské univerzity. Osm hřiven dává pro zakoupení domu pro chudé studenty pražské univerzity. Po deseti hřivnách dává kostelu sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, kostelu sv. Mikuláše ve Zhořelci, na stavbu kostela sv. Kříže ve Zhořelci, svému strýci Petrovi řečenému Brendel a svému poručníku Štěpánovi, zlatníkovi ve Zhořelci. Dvacet hřiven dává Markétě řečené "Vleckinne" a jejímu synovi a dceři. Svůj zbylý majetek svěřuje vykonavatelům závěti, jimiž jmenuje mistra Mikuláše z Gubinu a Jana z Mülbergu, aby jej použili na jeho pohřeb a dále na zbožné účely. V testamentu je také uveden seznam Vincencových dlužníků a dlužných částek. Poslední pořízení bylo učiněno za přítomnosti svědků, z nichž osm je uvedeno jménem. Notář Ondřej ohlásil v ověřovací formuli, že pro ověření instrumentu připojí své signum, avšak neučinil tak.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/14
Date: 26. 8. 1379
AbstractBlažej Vlk, rektor pražské univerzity, ustanovuje na základě patronátního práva, svěřeného mu odkazem Vincence řečeného Nydek ze Zhořelce, Jana Mülberga, kněze míšeňské diecéze a studenta pražské univerzity, oltářníkem v kostele sv. Štěpána na Rybníčku na Novém Městě pražském. Toto ustanovení se stalo v přítomnosti tří jménem uvedených svědků.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/110
Date: post 24. 2. 1380
AbstractPravděpodobně opis listiny, dané v Praze 24. 2. 1380, jíž vinař Reinlin, jeho žena Markéta a Hynek, Reinlinův "preiungnus", měšťané Starého Města pražského, zastavují jirchářům Liphardu Portnerovi a Kuncovi z Hořepníka, rovněž staroměstským měšťanům, za svůj dluh 25 kop grošů pražských dvě vinice, z nichž jedna leží "prope vineam Ule (?) Silberczeigeri" na statcích mělnického probošta a druhá na statcích plaského kláštera. Určeny jsou termíny, v nichž má být dluh 25 kop zaplacen.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/111
Date: 26. 3. 1381
AbstractVeřejný notář Šimon "de Cilia", klerik akvilejské diecéze, vydává notářský instrument potvrzující rozhodčí výrok Konráda ze Soltau a Blažeje, notáře Starého Města pražského, ve sporu o dvůr a polnosti náležející k rychtě v Drahelčicích mezi Konrádem řečeným Frey [de Naburga], dříve prokurátorem Karlovy koleje, a Václavem řečeným Kuncemann. Václav má spor urovnat zaplacením 56 kop grošů ve stanovených termínech a poté má uvedené majetky bez jakýchkoliv překážek dědičně držet. Ukončení sporu a vyhotovení notářského instrumentu se odehrálo v přítomnosti řady svědků, z nichž pět je uvedeno jménem. (Srv. Listiny AUK, sign. II/10.) Notář Šimon připojil pro ověření notářského instrumentu notářské signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/16
Date: 1. 4. 1382
AbstractJešek řečený Ocas ze Zásady, Zdimír ze Sedlce a Buzek z Heroltic, představení Bratrstva obruče a kladiva zakládají na Novém Městě pražském se svolením krále Václava IV. a pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna kapli Těla a Krve Páně, P. Marie a sv. Felixe a Adaukta. Slibují zabezpečit její výstavbu, výzdobu a zabezpečení pro alespoň tři kněze, přičemž uvedenému bratrstvu bude náležet patronátní právo. Kněžím určují povinnost o jednotlivých suchých dnech pro duše zemřelých členů bratrstva konat vigilie a mši za zemřelé. Do bratrstva je možné volně vstoupit po zaplacení pěti kop grošů, stejně je možné z něho vystoupit a členové mají být poslušni svých zvolených představených.

Images84
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. II/112
Date: 12. 8. 1382
AbstractOpat Jindřich a celý konvent kláštera benediktinů v Břevnově odsouhlasili, že jistý Franěk přenesl roční plat jedné kopy pražských grošů, který jim byl vyplácen z majetku v Drahelčicích, nyní náležejících mistrům Karlovy koleje, na majetky ve vsích Nenačovice a v případě potřeby i Tmáň.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/18
Date: 28. 8. 1383
AbstractVáclav IV., římský a český král, na prosbu mistrů a studentů Karlovy koleje způsobenou změnou sídla koleje inzeruje a potvrzuje listinu Karla IV. o poměru členů Karlovy koleje ke kanovnictvím kostela Všech svatých na Pražském hradě (Listiny AUK, sign. I/8).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/17
Date: 28. 8. 1383
AbstractVáclav IV., římský a český král, směňuje dům Karlovy koleje (kdysi patřící židu Lazarovi) za dům, který vystavěl u kostela sv. Havla Jan Rotlevův, přenáší do něj Karlovu kolej a dává jí k uvedenému domu stejná vlastnická práva, jako měla kolej k domu Lazarovu.

Images6
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/19
Date: 31. 8. 1383
AbstractPapež Urban VI. obdržel stížnost členů pražské univerzity na příkoří jim činěná a na jejich žádost ustanovuje probošta kostela mohučského a děkany kostelů vratislavského a Všech svatých na Pražském hradě konzervátory (ochránci práv) a soudci ("conservatores et iudices") univerzity a jejích členů. Uvedení konzervátoři se mají postarat o potrestání (soudní či jiné) všech narušitelů práv univerzity a jejích členů, v nutných případech si mají vyžádat i pomoc světské moci.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/20
Date: 20. 4. 1384
AbstractRaymund, generál dominikánského řádu, uděluje členům pražské univerzity podíl na duchovních milostech dominikánského řádu. V případě, že bude úmrtí některého z členů univerzity oznámeno generální kapitule, mají za něj být slouženy stejné obřady jako za člena dominikánského řádu, přičemž o oznámení kapitule se má postarat převor pražského dominikánského kláštera. Pro bohoslužby dává členům univerzity možnost užívat kapli sv. Vincence v pražském dominikánském klášteře.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/22
Date: 9. 12. 1384
AbstractPapež Urban VI. shrnuje obsah starších královských privilegií udělených Karlově koleji a přikazuje pražskému arcibiskupovi Janu z Jenštejna, aby papežskou autoritou potvrdil přenesení Karlovy koleje se všemi náležejícími právy z domu žida Lazara do domu Jana Rotlevova.

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/21
Date: 28. 9. 1385
AbstractPetr, syn Jindřicha "de Luticz", veřejný notář pražské (arci)diecéze, dosvědčuje svým notářským instrumentem, že Jan z Jenštejna, arcibiskup pražský, oznámil, že papež Urban VI. listinou potvrdil přenesení Karlovy koleje z domu žida Lazara do domu Jana Rotlevova, tuto listinu inzeruje a autoritou arcibiskupa uvedené přenesení potvrzuje. Notářský instrument byl vydán v přítomnosti řady svědků, z nichž šest je uvedeno jménem. Notář Petr stvrdil, že notářský instrument, napsaný jiným notářem, zkontroloval a pro jeho ověření k němu připojil své signum. Nadto je ohlášeno ověření instrumentu pečetí pražského arcibiskupa. Oválná, zašpičatělá pečeť o delší ose 91 mm a kratší ose 60 mm je přivěšena na zelených a červených hedvábných nitích. V pečetním poli je pod baldachýnem postava arcibiskupa, v levé ruce drží berlu zakončenou křížem, pravou má pozdviženou v žehnajícícm gestu. Vpravo je erb pražského arcibiskupství (břevno), vlevo rodový erb se dvěma supími hlavami. Poněkud poškozený opis: "Johannes dei gracia sancte Pragensis ecclesie archiepiscopus et apostolice sedis legatus ...alis" (?). Jako rubní pečeti je užito pečetě sekretní o průměru 21 mm, v pečetním poli je orlice (?), opis "Secretum sigillum" (?).

Images4
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/23
Date: 12. 6. 1387
AbstractVeřejný notář Jan, syn Mikuláše Furmana z Budějovic, klerik pražské (arci)diecéze, dosvědčuje svým notářským instrumentem, že se Mikuláš řečený Provin, mistr svobodných umění, bakalář teologie a probošt Karlovy koleje za sebe a ostatní kolegiáty ohradil proti počínání Jana z Cách, měšťana Starého Města pražského, který nechává svévolně bořit zdi domu Karlovy koleje a stavět jiné, přičemž o zastavení tohoto počínání žádal i mistra stavby Vaňka, zedníka z Poříčí na Novém Městě pražském. Prohlášení Mikuláše Provina byla přítomna řada svědků, z nichž tři jsou uvedeni jménem. Notář Jan připojil pro ověření notářského instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
Charter: sign. I/24
Date: 16. 8. 1387
AbstractJakub Janův "de Poestelyn", klerik pomezánské diecéze, dosvědčuje svým notářským instrumentem, že Jan Marienwerder, profesor teologie a řeholní kanovník řádu německých rytířů, rezignoval na místo kanovníka kostela Všech svatých na Pražském hradě a ustanovil svými prokurátory Mikuláše z Gubinu a Mikuláše Storcha, aby provedli všechny nutné kroky k naplnění této rezignace. Toto pořízení se stalo v přítomnosti čtyř jménem uvedených svědků. Notář Jakub připojil pro ověření notářského instrumentu své signum.

Images2
Full textno
 
Add bookmark
Edit charter (old editor)
< previousCharters1347 - 1387next >