useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
Charter: Listiny (1355-1960) sign. I/7
Signature: sign. I/7
Zoom image:
Add bookmark
Edit charter (old editor)
30. 7. 1366, Praha
Karel IV., římský císař a český král, zakládá kolej pražské univerzity, jíž dává jméno kolej Karlova, a dává jí dům na Starém Městě pražském, jemuž se říká Lazarův. Dále koleji dává vsi Horní Počernice, Drahelčice, Uněbuzy, Nenačovice a Holonohy ("Poczrnicz, Drahelczicz, Vneboz, Nenaczowicz, Holonohy") a pět kop grošů ročního platu ve vsi Čertousích (Trčúsích, "Truss") se vším příslušenstvím, jak bylo zapsáno i do zemských desek. Kolej je zřízena pro dvanáct mistrů svobodných umění, z nichž jeden má vykládat bibli, jeden knihu Sentencí a zbylí kolegiáti svobodná umění, přičemž mají zároveň studovat teologii. Za porušení těchto ustanovení je určena pokuta tisíce hřiven zlata, z nichž polovina má připadnout královské komoře, druhá polovina poškozeným.  


 • Current repository
 • Archiv Univerzity Karlovy v Praze

 • SealZ přítomných svědků je v listině dvacet pět jmenovitě vypočteno. Na horním okraji listiny je poznámka rukou 14. století o zanesení jejího obsahu do zemských desek: "Hoc privilegium habetur in tabulis regni, in 2o Daczicz G 2o". Ohlášeno je ověření listiny císařskou majestátní pečetí, která byla přivěšena na zlatých hedvábných nitích, avšak dnes není dochována. Součástí textu listiny je monogram Karla IV.
 • Material: Pergamen
 • Dimensions: 42,7 x 55 cm, výška pliky 9,9 cm
  • notes extra sigillum
   • Na plice kancelářská poznámka "Per dominum imperatorem cancellarius", na dorzu listiny registrační poznámka "R. Johannes Saxo". Na dorzu dále poškozený regest rukou 14./15. století "Littera fundacionis collegii imperialis et est duplex" (?), záznam rukou 16. století o vložení obsahu listiny do zemských desek a signatura a regest rukou 16./17. století.
  Graphics: 
  x


  Languagelatinsky
  Places
  • Praha
    
   x
   There are no annotations available for this image!
   The annotation you selected is not linked to a markup element!
   Related to:
   Content:
   Additional Description:
   A click on the button »Show annotation« displays all annotations on the selected charter image. Afterwards you are able to click on single annotations to display their metadata. A click on »Open Image Editor« opens the paleographical editor of the Image Tool.