useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
Charter: Listiny (1355-1960) sign. I/8
Signature: sign. I/8
Zoom image:
Add bookmark
Edit charter (old editor)
30. 7. 1366, Praha
Karel IV., římský císař a český král, ustanovuje, aby na uprázdněná kanovnická místa při kostele Všech svatých na Pražském hradě byl nadále prezentován vždy služebně nejstarší člen Karlovy koleje (toto ustanovení se netýká představených - "praelaturis ... exceptis" - a úřadů probošta a děkana, které mají být obsazovány jako dříve). Děkan kostela Všech svatých má před svým potvrzením v úřadu odpřisáhnout, že neuvede na uvolněné místo jinou osobu, než prezentovanou českým králem. Karel IV. dává zároveň jmenovaným kanovníkům dům zemřelého kanovníka Bohuty, ležící na Malé Straně naproti dvoru faráře kostela sv. Mikuláše a určuje podmínky týkající se jejich působení na univerzitě a vyplývající z jejich postavení kanovníků, za nichž mohou užívat výnosů svých prebend. Za porušení těchto ustanovení je určena pokuta tisíce hřiven zlata, z nichž polovina má připadnout královské komoře, druhá polovina poškozeným.  


Current repository
Archiv Univerzity Karlovy v Praze

Z přítomných svědků je v listině osmnáct jmenovitě vypočteno. Ohlášeno je ověření listiny císařskou majestátní pečetí, která byla přivěšena na zlatých hedvábných nitích, avšak dnes je ztracená. Součástí textu listiny je monogram Karla IV.Material: Pergamen
Dimensions: 38,7 x 48,3 cm, výška pliky 5,5 cm
 • notes extra sigillum
  • Na plice kancelářská poznámka "Per dominum imperatorem cancellarius", na dorzu registrační poznámka "R. Johannes Saxo". Na dorzu dále rukou 14./15. století signatura a regest "Imperialis littera de ascensu magistrorum ad prebendas Omnium sanctorum", signatura a regest rukou 16./17. století a regest patrně rukou M. Millauera.
Graphics: 
x


Languagelatinsky
Places
 • Praha
   
  x
  There are no annotations available for this image!
  The annotation you selected is not linked to a markup element!
  Related to:
  Content:
  Additional Description:
  A click on the button »Show annotation« displays all annotations on the selected charter image. Afterwards you are able to click on single annotations to display their metadata. A click on »Open Image Editor« opens the paleographical editor of the Image Tool.