useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
Charter: Listiny (1355-1960) sign. I/11
Signature: sign. I/11
Add bookmark
Edit charter (old editor)
23. 7. 1367, Praha
Karel IV., císař římský a král český, osvobozuje statky Karlovy koleje - vsi Horní Počernice, Drahelčice, Uněbuzy, Nenačovice a Holonohy ("Poczernitz, Drahelczicz, Vneboz, Nenaczevicz, Holonohy") a roční plat pěti kop grošů ze vsi Čertousy (Trčúsy, "Trusscz") se vším příslušenstvím - od všech platů s výjimkou královské berně a vyjímá je ze soudní pravomoci všech soudů kromě soudu královského. Tyto statky nesmějí být zcizeny od království a koruny české. Případné úkony jakýchkoli jiných soudců, zvláště měst pražských, jsou předem prohlášeny za neplatné. Při porušení těchto ustanovení je určena pokuta sto hřiven stříbra, z níž polovina má připadnout královské komoře, druhá polovina Karlově koleji.  


Current repository
Archiv Univerzity Karlovy v Praze

 • SealOhlášeno je ověření listiny císařskou majestátní pečetí. Pečeť , přivěšená na pergamenovém proužku, je dochována ve dvou fragmentech. V pečetním poli je část trůnící postavy panovníka s žezlem v pravé a jablkem v levé ruce, vpravo orlice přidržuje erb s orlicí, vlevo s dvojocasým lvem. Opis "...us divina favente clemencia Romanorum im... ...er augustus et Boemie rex" je dochován částečně. Jako rubní pečeti je užito částečně dochované sekretní pečeti, v pečetním poli orlice, poškozený opis: ".uste iudicate, filii hominu.".
 • Material: Pergamen
 • Dimensions: 26,4 x 41 cm, výška pliky 7,2 cm
  • notes extra sigillum
   • Na plice kancelářská poznámka "Per dominum imperatorem cancellarius", na dorzu registrační poznámka "R. Voltzo de Wormacia". Na dorzu listiny dále otřelý regest rukou 14./15. století "Liberacio (?) villarum collegii a iudicibus" a signatura téže doby, záznam rukou 16. století o vložení obsahu listiny do zemských desek a signatura a regest rukou 16./17. století.
  Graphics: 
  x


  Languagelatinsky
  Places
  • Praha
    
   x
   There are no annotations available for this image!
   The annotation you selected is not linked to a markup element!
   Related to:
   Content:
   Additional Description:
   A click on the button »Show annotation« displays all annotations on the selected charter image. Afterwards you are able to click on single annotations to display their metadata. A click on »Open Image Editor« opens the paleographical editor of the Image Tool.