Fond: Cizí rody Třeboň (1286-1727)
Search inCZ-SOAT > CizyRody >>
Charter: 479
Date: 1568,říjen 9.
Abstract: Volf z Vresovic na Doubravské Hore, nejvyšší písar království ceského, ciní na základe majestátu Ferdinanda I. o svobodné kšaftování ze dne 27.srpna 1546 svou poslední vuli, jíž odkazuje veškerý majetek svým dcerám Anne, Mandaléne a Barbore a svému bratru Bernartovi. Své manželce Voršile, roz. z Veitmile, dává tvrz, poplužný dvur a vesnici Malhostice, mestecko Rtín /Rtyne nad Bílinou/, vesnice Vrahožily a Úporiny, jednoho poddaného v Habrovanech, svuj majetek ve vsi Zinie /?/ a Velvetech a vesnici Brozánky a stanoví její zaopatrení. Po Voršiline smrti má majetek prejít na univerzální dedice. Zemrou-li, má celý jejich nápad prejít na testátorovy bratry Šebestiána a Václava z Vresovic a na Jana z Vresovic, syna jeho zesnulého bratra Albrechta, kterí vyplatí 5 000 kop míš. Volfove provdané dceri Sobine Zilvárové, roz. z Vresovic. Poslední vule stanoví také výši vena testátorových dcer. Zvláštní porízení ciní Volf o zámku Doubravské Hore s príslušenstvím, jenž nemá být zcizován. Volf z Vresovic - s. Svedkové: Jan ml. z Lobkovic na Horšovském Týne, nejvyšší purkrabí pražský - s, Ladislav Lobkovic na Chlumci - s, Václav Berka z Dubé a z Lipého - s, Vilém Muchek z Bukova - s.
Charter: 481
Date: 1570,květen 27.
Abstract: Král Maxmilián oznamuje, že Vilém z Rožmberka prijal úrad nejvyššího purkrabího pražského, který se uvolnil smrtí Jana nejst. z Lobkovic a na Horšovském Týne, a zarucuje Vilémovi, že prijetí tohoto úradu nebude na újmu jeho rodovým privilegiím, zejména ustanovení o míste vladare domu Rožmberského v zasedání nejvyšších orgánu království ceského.
Charter: 485
Date: 1571 - 1589
Abstract: Vyúctování vena Eve z Rožmberka, provdané hrabence Zrinské, pozdeji hrabence z Casoldu, spláceného jejím bratrem Petrem Vokem z Rožmberka. Petr Vok z Rožmberka - s, Pavel hr. z Casoldu - s, Eva z Rožmberka - s.
Charter: 487
Date: 1572,březen 18.
Abstract: Král Maxmilián dává Kryštofovi ze Švamberka na Orlíku a kláštere Milevském právo svobodného kšaftování a dovoluje mu ustanovovat porucníky nad jeho majetkem i dedici.
Charter: 490
Date: 1573,duben 12.
Abstract: Jaroslav Trcka z Lípy ciní na základe majestátu krále Ferdinanda I. o svobodném kšaftování ze dne 4.prosince 1562 poslední vuli, jíž odkazuje všechen majetek svým synum. Porucníky synu i manželky Johanky, roz. ze Žerotína, ustanovuje Viléma z Rožmberka, nejvyššího purkrabího pražského a své bratry Ferdinanda, Zdenka a Mikuláše Trcky z Lípy. Dále urcuje vdovský duchod a zaopatrení své manželky na Ledci a Jeníkove. Zaopatrení má být poskytnuto také Marii Magdaléne z Lomnice, jež testátorovi a jeho synu Jindrichovi postoupila panství Ledec. V prípade smrti ustanovených dedicu pripadne majetek Jaroslavovým bratrum Ferdinandovi, Zdenkovi a Mikulášovi. Jaroslav Trcka z Lípy - s. Svedkové: Jan Vražda z Kunvaldu - s, Mikuláš Salava z Lípy - s, Mikuláš Studenecký z Pašinevsi - s.
Charter: 491
Date: 1573,červenec 30.
Abstract: Václav Albín z Helfenburka, rožmberský kanclér na Ceském Krumlove, ciní svou poslední vuli, jíž odkazuje svým synum Janu a Tomášovi dvur Laštovicník, manželce Anne dvur v Krumlove se zahradou a štepnicí. Jan a Tomáš mají dále Anne vyplácet rocní plat v naturáliích i penezích. V prípade Anniny smrti má být pri delení jejího podílu pamatováno predevším na Žofii, vnucku Václavovu. Porucníkem svých pozustalých stanoví Václav Viléma z Rožmberka. Václav Albín z Helfenburka, Jindrich Sudek st. z Dlúhé, Kryštof Srbický ze Zálezl, purkrabí v Ceském Krumlove.
Charter: 492
Date: 1574,září 6.
Abstract: Císar Maxmilián II. prohlašuje Katerinu, dceru zesnulého Václava z Ludanic, za zletilou a udeluje jí právo volne disponovat majetkem.
Charter: 494
Date: 1575,červenec 23.
Abstract: Smlouva o dedictví po zesnulém Adamovi Pöglovi sv. p. z Reiffensteinu a Arbergu, jenž nezanechal mužského potomstva, mezi jeho dcerami, zastoupenými manželi. Smlouvy se úcastní Bedrich z Prahy, sv. p. z Windhaagu za Eleonoru roz. Pöglovou, Wolf ze Stumberka za Zuzanu roz. Pöglovou a za syny zesnulé Marie ze Sauermanu, roz. Pöglové, Vilém z Hoffkirchen za Evu, roz. Pöglovou a Michal Jagkl z Fridau za Alžbetu, roz. Pöglovou. Prostredkují Leonhard z Harrachu, Jirí Knevenhüller z Aichelbergu, Jan Vilém sv. p. z Rogendorfu, Kundig ze Štarhenberka a Karel Ludvík ze Zelkinku.Bedrich z Prahy, sv. p. z Windhaagu - s. Svedkové: Volf ze Stumberka - s, Vilém z Hoffkirchenu - s, 4 - 5 pecet chybí, Jirí Khevenhüller z Eichelberku - s, 7. pecet chybí, Kundig ze Štarhenberka - s, Karel Ludvík ze Zelkingu - s.
Charter: 497
Date: 1576,listopad 3.
Abstract: Vilém z Rožmberka, nejvyšší purkrabí pražský a Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic, nejvyšší komorník království ceského, prostredkují smlouvu mezi Annou a Mandalénou z Vresovic, dcerami zesnulého Volfa z Vresovic na jedné strane a Šebestiánem a Václavem, bratry z Vresovic a jejich synovcem Janem z Vresovic na strane druhé o dedictví po Volfovi z Vresovic, proti jehož záveti vznesly jeho dcery odpor, Anna a Mandaléna mají podle tohoto narovnání vyplatit druhé strane jako náhradu za její kšaftem stanovený dedický nárok 1 750 kop ceských grošu a postoupit jí vesnice Chraštany, Lahovice, Risuty a Dekovku /Diekowa ?/. Zámek Doubravská Hora zustane v držení Anny a Mandalény. Vilém z Rožmberka, nejvyšší purkrabí pražský - s, Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic - s.
Charter: 500
Date: 1577,březen 17.
Abstract: Jan, purkrabí z Thannu, uzavírá svatební smlouvu s Jakubou, roz. z Gegern, vdovou po Vilémovi Leschovi. Smlouva stanoví výši nevestina vena, obvenení a její prípadný vdovský duchod. Svedkové za stranu ženichovu: Kryštof z Piennznaw, Kryštof z Elsenhaimu, Jan Jirí z Erzdorfu, Ludvík Miller. Za stranu nevestinu: Wiguleus Hundt ze Sulzemassu, Erhart z Muggenthalu, Vilém Lesch, Jeroným Pronner, Jeroným z Wägritz, Albrecht Lesch, Otto Lesch.
Charter: 502
Date: 1577,červenec 6.
Abstract: Král Rudolf II. dává Katerine z Ludanic na Helfenštejne právo svobodného kšaftování a dovoluje jí ustanovovat porucníky nad jejím majetkem a dedici.
Charter: 503
Date: 1577,září 23.
Abstract: Jakuba, falckrabenka rýnská, roz. markrabenka bádenská, Albrecht, falckrabe rýnský, Filip, markrabe bádenský a Anna Marie, markrabenka bádenská na jedné strane a Vilém z Rožmberka, vladar domu Rožmberského na strane druhé, ciní smlouvu o snatku Vilémove s Annou Marií, který má být uzavren 26.ledna príštího roku v Ceském Krumlove. Nevesta obdrží 10 000 rýnských zlatých vena, 10 000 rýnských zl. obvenení. Ženich jí tento kapitál pojistí na svém panství Nové Hrady. Jakuba, falckrabenka rýnská - s, Albrecht, falckrabe rýnský - s, Filip, markrabe bádenský - s, Vilém, vladar domu Rožmberského - s.
Charter: 504
Date: 1578,leden 17.
Abstract: Vilém z Rožmberka, vladar domu Rožmberského, císarský rada a nejvyšší purkrabí pražský, potvrzuje své manželce Anne Marii, roz. markrabence bádenské a jejím dedicum nároky a požitky, které plynou z Annina vena, obvenení a z panství /Nové Hrady/, na nemž jí její kapitál pojistil.
Charter: 505
Date: 1578,únor 1.
Abstract: Vilém, vladar domu Rožmberského, císarský rada a nejvyšší purkrabí pražský, pojištuje veno a obvenení své manželky Anny Marie, roz. markrabenky bádenské v celkové cástce 20 000 zlatých podle smlouvy s bratrem Anny Marie Filipem, markrabím bádenským, vydané v Mnichove dne 23. 9 1577, na svém panství Nové Hrady.
Charter: 506
Date: 1578,únor 1.
Abstract: Vilém, vladar domu Rožmberského, císarský rada a nejvyšší purkrabí pražský, stanoví své manželce Anne, roz. markrabence bádenské, 5 000 zlatých obvenení a 250 zl. rocního vdovského duchodu a pojištuje jí tyto požitky na svém panství Nové Hrady.
Charter: 507
Date: 1578,září 9.
Abstract: Svatební smlouva mezi Evou, roz. z Rožmberka, ovd. hrabenkou Zrinskou a Pavlem hrabetem z Gasoldu, sjednaná Evinými bratry Vilémem a Petrem Vokem z Rožmberka, kterí zarucují výplatu 25 000 tolaru vena. Svedkové: Petr Vok z Rožmberka - s, Vilém z Rožmberka - s, Zdenek z Vartemberka na Buštehrade - s, Adam z Hradce - s, Jindrich z Valdštejna na Dobronicích - s, Mikuláš Rícanský Kafka z Rícan - s, Alexandr sv. p. ze Sprincenšteinu - s, Gundakar ze Štahrenberka - s, Jirí Achacius z Losensteinu - s, Zikmund sv. p. ze Sprincenšteinu - s.
Charter: 509
Date: 1579,únor 26.
Abstract: August, vévoda saský, udeluje Vilémovi z Rožmberka dedicne úrad purkrabího míšenského se všemi právy, které k tomuto titulu prináležejí. Úrad se uvolnil vymrením starší linie rodu pánu z Plavna kn. Jindrichem.
Charter: 512
Date: 1579,září 2.
Abstract: Erasmus Španovský z Lisova se zavazuje Petru Vokovi z Rožmberka, že mu nahradí všechny škody, jež by pro neho vznikly rucením za vyplacení vena Erasmovy manželky Kateriny Bruntálské z Vrbna. Erasmus Španovský z Lisova - s, Osvald sv. p. z Eincingu - s, Jan Vilém hr. z Rogendorfu - s, Volf z Liechtensteina - s.
Charter: 515
Date: 1581,duben 27.
Abstract: Císar Rudolf II. dovoluje Vilémovi z Rožmberka na jeho žádost vypravovat každorocne do Nemecka po Labi ctyri lodi s vínem nebo obilím bez placení cla nebo mýta.
Charter: 516
Date: 1582,březen 5.
Abstract: Kryštof ze Švamberka na Zvíkove a Orlíku ciní na základe majestátu krále Maxmiliána o svobodném kšaftování ze dne 18. brezna 1572 poslední vuli, navazuje na dedickou smlouvu mezi ním a jeho /vzdálenými/ bratranci Janem Jirím a Janem Vilémem ze Švamberka, uzavrenou dne 26. února 1582. Odkazuje jim zámek Orlík, Zvíkov a tvrz Kestrany s poplužními dvory, mestecka a se vším ostatním príslušenstvím. Stanovené penežní cástky mají dedicové vydat bratrím Adamovi st., Pavlovi, Štepánovi, Jirímu, Janu, Ladislavovi, Albrechtovi a Václavovi, synum zesnulého Zdenka ze Šternberka a dále Ludmile Kolovratové, roz. ze Šternberka, upustí-li totiž od záveti Mandaleny ze Šternberka, dále Adamovi ml. ze Šternberka a na Konopišti, Janovi ze Šelenberka a na Kosti, Zikmundovi Kafunkovi z Chlumu, Vilému st. z Malovic, Bohuslavu Kalenicovi z Kalenic, Anicce Telecí z Prachomet, své vychovatelce, Václavovi st. Pocepickému z Pocepic, svým služebníkum Oldrichu Želízkovi z Tourového, Erazimu Gynterovi z Moren, Oldrichu ml. Svatkovskému z Dobrohošte, Kašparu Gigasovi z Orlicna, Oldrichovi Doudlebskému z Doudleb, úredníku desk zemských a Matyáši Pekárkovi z Ponešic. Tyto odkazy pojištuje dedicum na zámku Zvíkove a na Zvíkovském Podhradí. Ostatním služebníkum a celádce zanechává drobnejší odkazy, stanoví nadaci pro špitály ve Zvíkovském Podhradí, v Miroticích a v Mirovicích. Konecne ciní ustanovení o svém pohrbu. Kryštof ze Švamberka - s /pošk./. Svedkové: Jindrich Deym ze Stríteže - s, Pribík Bukovanský Pinta z Bukovan - s, Petr Smrcka z Mnichu - s /poškoz./.
Charter: 517
Date: 1582,listopad 23.
Abstract: Jan Jirí ze Švamberka a na Ronšperce ciní na základe majestátu císare Rudolfa II. o svobodném kšaftování ze dne 19.prosince 1578 poslední vuli, jíž ustanovuje až do dospelosti svého nejstaršího syna porucnicí nad majetkem i dedici svou manželku Elišku, roz. z Donína a k rade jí dává Jirího st. z Lobkovic, nejvyššího sudího království ceského, Jindricha /ml./ ze Švamberka na Primde a Bedricha z Lobkovic. Své manželce zanechává 7 000 kop ceských grošu a klenoty a pro prípad, že by se znovu neprovdala, jí dává dum ve meste Boru a ctvrtinu tohoto mesta s pivovarem. Dále stanoví zaopatrení a veno své dcery Evy. Kdyby zemrel bez mužských potomku, mají dedit synové jeho bratrance Jana Viléma ze Švamberka. Jan Jirí ze Švamberka. Svedkové: Jirí hr. z Gutenštejna, Jan ml. z Roupova, Václav Vojslav Branišovský z Branišova.
Charter: 518
Date: 1584,březen 4.
Abstract: Vilém z Rožmberka, nejvyšší purkrabí pražský a Jirí st. z Lobkovic na Libochovicích, nejvyšší sudí království ceského, prostredkují mezi bratranci Janem Jirím a Janem Vilémem ze Švamberka na jedné strane a Adamem st., Pavlem, rytírem maltánského rádu, Štepánem Jirím, Janem a Lackem /Ladislavem/ bratry ze Šternberka a jejich nezletilými bratry Václavem a Albrechtem na strane druhé narovnání ve sporu o 7 500 kop ceských grošu, jež odkázal Kryštof ze Švamberka bratrím ze Šternberka v tom smyslu, že bratranci ze Švamberka vyplatí bratrím ze Šternberka pouze 15 000 kop míšenských, Šternberkové pak od svého nároku upustí a sami vyplatí své sestre Judite z Kolovrat 100 kop míšenských, jež jí odkázala zesnulá Mandaléna ze Šternberka.
Charter: 519
Date: 1584,duben 30.
Abstract: Mikuláš Boucherat, opat a generál cisterciáckého rádu, prijímá Viléma z Rožmberka, nejvyššího purkrabího pražského, do bratrstva rádu.
Charter: 737
Date: 1584,květen 11.
Abstract: Císar Rudolf II. povoluje Petru Vokovi z Rožmberka lovit v píseckých lesích dokud mu císar nebo jeho nástupci toto právo neodejnou, aniž by však tyto lesy mohl užívat jiným zpusobem.
Charter: 520
Date: 1584,červen 27.
Abstract: Jan Kaplír Osterský ze Sulevic a Kryštof Voracický z Pabenic prostredkují narovnání ve sporu bratrí Jana a Bohuchvala Rousy z Vražkova. Jan nezaplatil bratru podíl z dedictví po otci, jímž mu byl povinen podle smlouvy z 8.kvetna 1581. Nezaplatí-li tuto cástku do dvou týdnu, bude mu zastaven statek Kolodeje. Jan Kaplír Osterský ze Sulevic, Kryštof Voracický z Pabenic, Jan Rous z Vražkova, Bohuchval Rous z Vražkova. 1/ - in margine: Bohuchval Rous z Vražkova dává plnou moc Kryštofovi Voracickému z Pabenic postoupit jeho práva z této smlouvy Vilémovi st. z Malovic a na Butovicích, nejvyššímu berníkovi. 2/ - in margine: 1584,cervenec 19. Jan Rous z Vražkova zastavuje panství Kolodeje pro nesplnení smlouvy. 3/ - in margine: 1584, srpen 2. Bohuchval Rous z Vražkova postupuje práva, jichž nabyl touto smlouvou, Vilémovi st. z Malovic a na Butovicích.
Charter: 739
Date: 1584,listopad 28.
Abstract: Španelský král Filip II. propujcuje prostrednictvím vlastnorucne psaného dopisu Vilémovi z Rožmberka rád zlatého rouna.
Charter: 521
Date: 1585,srpen 17.
Abstract: Papež Sixtus V. dovoluje Petru Vokovi z Rožmberka zvolit si zpovedníka, jenž bude mít právo udelit mu dvakrát do roka odpuštení všech hríchu. Dále povoluje, aby podle lékarského dobrozdání požíval v postních dnech v nutné míre pokrmy z vajec, mléka a másla.
Charter: 523
Date: 1586,březen 29.
Abstract: Císar Rudolf II. dává Petru Vokovi z Rožmberka právo vybírat v mestecku Cernovicích a ve vesnicích Plané a Sudomericích clo. Výnosu má být užito k oprave cest a mostu v techto místech.
Charter: 524
Date: 1587,květen 23.
Abstract: Rudolf hr. ze Sulzu se zríká jménem své manželky Barbory, roz. sv. paní ze Stauffen, dcery zesnulého Antonína ze Stauffen, za veno, jež jí bylo vyplaceno jejím bratrem Jirím Lvem ze Stauffen, všeho nároku na otcovské dedictví.
You are copying a text frominto your own collection. Please be aware that reusing it might infringe intellectual property rights, so please check individual licences and cite the source of your information when you publish your data