useridguestuseridguestuseridguestERRORuseridguestuseridguestuseridguestuseridguestuseridguest
Charter: Benediktini-klášter Břevnov, Praha Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Břevnově (0993-1948) 10
Fonds > CZ-NA > RBB > 10
Signature: 10
Zoom image:
Add bookmark
Edit charter (old editor)
1224, červenec 24., Praha
[Přemysl] Otakar [I.], král český, potvrzuje na žádost břevnovského opata Dluhomila inserované, na papyru psané a léty poškozené privilegium papeže Jana XV. z 31.V. 993 (Reate), jímž papež na žádost pražského biskupa Vojtěcha uděluje břevnovskému opatu Anastasovi a jeho nástupcům právo nosit mitru, sandály aj. pontifikáliea právo zaujímat mezi klérem první místo po pražském biskupu; ustanovuje klášter hlavou všech benediktinských klášterů v Čechách, přijímá jej pod ochranu papežské stolice a potvrzuje jeho kostely, statky, desátky v kraji litoměřickém, bílinském a děčínském, svěřuje jej do ochrany knížete a upravuje volbu opata. – Král Přemysl dále přenáší poddané kláštera ze vsí Budihostice (Bvdegostich), Noutonice (Nvtomicih) a Mšecké Žehrovice (Segrovich), náležejících stolu královu, do vsí Dolní Kamenice (Camenice), Hole (Gole) a Lodenice (Lodinnice) a vyjímá je z pravomoci provinčních soudů.
Source Regest: CDB II.č. 259 s. 248-250, insert CDB, I., č. 38 s. 43-46.
 

Orig.: ano
Current repository
Národní archiv Praha

5 pečetí přivěšených na červených, bílých a žlutých hedv. nitích (3. – zlatá bula Přemysla I.)Material: pergamen
Dimensions: 45 x 56 – 2,2 cm
  Graphics: 
  x
  Editions
  • CDB II.č. 259 s. 248-250, insert CDB, I., č. 38 s. 43-46.


  Languagelatinsky
  Places
  • Praha
    
   x
   There are no annotations available for this image!
   The annotation you selected is not linked to a markup element!
   Related to:
   Content:
   Additional Description:
   A click on the button »Show annotation« displays all annotations on the selected charter image. Afterwards you are able to click on single annotations to display their metadata. A click on »Open Image Editor« opens the paleographical editor of the Image Tool.